Jak ugotować kapustę z grochem – domowy przepis na smaczne danie

Kilka wskazówek:

  • Klasyczna kapusta z grochem to tradycyjne polskie danie, które świetnie sprawdzi się na rodzinny obiad.
  • Do przygotowania kapusty z grochem potrzebne będą m.in. świeża kapusta, suchy groch, cebula, boczek, liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz.
  • Przed ugotowaniem kapusty z grochem, suchy groch należy namoczyć przez około 12 godzin, a następnie ugotować osobno, aż będzie miękki, ale nie rozgotowany.
  • Duszone warzywa z kapusty, cebuli i boczku powinny być podlane wodą i gotowane przez około 30 minut, aż kapusta zmięknie. Wtedy dodaj ugotowany groch i gotuj jeszcze przez 10–15 minut.
  • Kapustę z grochem podawaj na ciepło, najlepiej z kawałkiem chleba lub ziemniakami. Warianty dania można przygotować przez dodanie różnych warzyw takich jak marchew, por, papryka czy pieczarki.

Składniki na kapustę z grochem

Jak ugotować kapustę z grochem? Potrzebujesz następujących składników: 

  • świeża kapusta, 
  • suchy groch, 
  • cebula, 
  • boczek, 
  • liść laurowy, 
  • ziele angielskie, sól i pieprz,
  • możesz też dodać kiełbasę, jeśli chcesz wzbogacić smak potrawy.

Przygotowanie grochu

Przed ugotowaniem kapusty z grochem, suchy groch należy namoczyć przez około 12 godzin. Następnie odcedź go i przepłucz pod bieżącą wodą. Groch gotuj osobno, aż będzie miękki, ale nie rozgotowany.

Gotowanie kapusty

W międzyczasie kapustę poszatkuj, a cebulę i boczek pokrój w kostkę. Na patelni podsmaż boczek i cebulę, a następnie dodaj kapustę. Duszone warzywa powinny być podlane wodą i gotowane przez około 30 minut, aż kapusta zmięknie. Wtedy dodaj ugotowany groch i gotuj jeszcze przez 10–15 minut.

Doprawianie kapusty z grochem

W trakcie gotowania kapusty z grochem dodaj liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz do smaku. Jeśli używasz kiełbasy, pokrój ją w plastry i dodaj do potrawy na końcu gotowania.

Zobacz też:  Jak ugotować marchew? Przedstawiamy prosty przepis!

Podawanie kapusty z grochem

Kapustę z grochem podawaj na ciepło, najlepiej z kawałkiem chleba lub ziemniakami. To sycące i smaczne danie, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim domownikom. 

Warianty kapusty z grochem

Chociaż klasyczna kapusta z grochem jest niezwykle smaczna, warto eksperymentować z dodatkami, aby jeszcze bardziej wzbogacić smak potrawy. Możesz dodać marchewkę, por, paprykę czy pieczarki, aby uzyskać bardziej warzywną wersję dania.

Wskazówki dotyczące grochu

Jeśli zastanawiasz się, jaki groch wybrać do przygotowania kapusty z grochem, polecamy zielony groch łuskany lub żółty. Oba rodzaje mają zbliżony smak i konsystencję, a wybór zależy od własnych preferencji. Pamiętaj, aby groch gotować oddzielnie, aby uniknąć nadmiernego rozgotowania kapusty.

Przechowywanie kapusty z grochem

Kapustę z grochem można przechowywać w lodówce przez kilka dni. W rzeczywistości danie smakuje często jeszcze lepiej po odgrzewaniu, gdyż smaki mają więcej czasu, aby się przegryźć. Przed podgrzewaniem, upewnij się, że potrawa jest dobrze zamieszana, aby równomiernie się nagrzała.

Kapusta z grochem na diecie wegetariańskiej

Jeśli jesteś wegetarianinem lub po prostu chcesz przygotować lżejszą wersję kapusty z grochem, możesz pominąć boczek i kiełbasę. Zamiast tego, użyj oleju roślinnego do podsmażenia cebuli, a do potrawy dodaj więcej warzyw, takich jak marchew, seler naciowy czy papryka.

Jak ugotować kapustę z grochem na szybko?

Jeśli masz mało czasu, a chciałbyś przygotować kapustę z grochem, możesz użyć gotowego grochu z puszki. Pamiętaj jednak, że taka wersja będzie mniej aromatyczna od tradycyjnej. Innym sposobem na przyspieszenie przygotowania jest użycie młodej kapusty, która gotuje się znacznie szybciej niż kapusta pekińska czy biała.

Już wiesz, jak ugotować kapustę z grochem. To smaczne danie nie musi gościć na twoim stole tylko z okazji świąt bożonarodzeniowych!



Zobacz także:
Zobacz też:  Jak ugotować kiełbasę i jak jej nie przegotować! To proste!
Archiwum: maj 2023

Dodaj komentarz