Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Zdrowe odżywianie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dobrze zbilansowana i zdrowa dieta może okazać się wyzwaniem dla osób nieposiadających wiedzy z zakresu żywienia człowieka. Z pomocą przychodzą dietetycy, którzy zadbają o prawidłowo dobraną dietę.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Przed wizytą zastanów się jaki jest Twój cel i co chcesz uzyskać udając się do dietetyka. Celem może być redukcja lub przyrost masy ciała, zmiana nawyków żywieniowych, chęć poznania nowych posiłków, poprawa wyników badań lub dietoterapia w określonej jednostce chorobowej. Zanim udasz się do dietetyka warto zapytać go co należy zabrać na pierwszą wizytę. Dietetyk poinstruuje Cię czy oczekuje od Ciebie dzienniczka żywieniowego, a jeśli tak to, ile dni powinno się w nim znajdować, a także podpowie Ci jakich wyników potrzebuje na pierwszej wizycie. Przed wizytą warto zastanowić się nad dotychczasowym sposobem żywienia, lubianymi i nielubianymi produktami, a także ewentualnymi dolegliwościami, które występują.

wizyta u dietetyka

Przebieg wizyty u dietetyka

Każdy dietetyk ma inny styl pracy, ale są elementy które zwykle powtarzają się podczas wizyty.

Na pierwszej wizycie u dietetyka wspólnie zostaje ustalony cel wizyty, może to być na przykład zwiększenie masy ciała, redukcja masy ciała, urozmaicenie dotychczasowego jadłospisu lub wsparcie żywieniowe w określonej jednostce chorobowej. Po ustaleniu celu dietetyk przejdzie do szczegółowego wywiadu dietetycznego, a także odnoszącego się do stanu Twojego zdrowia. Wywiad umożliwia dietetykowi zebranie najważniejszych informacji o pacjencie, aby wdrożyć odpowiednią interwencję żywieniową. Pojawią się pytania chociażby o lubiane i nielubiane produkty, tryb życia, przebyte choroby, przyjmowane leki. Ważne jest, aby podczas wywiadu szczerze odpowiadać na zadawane pytania. Kolejnym elementem wizyty są pomiary. Dietetyk może wykonać pomiary przy użyciu centymetra, wagi lub profesjonalnego analizatora składu ciała. Najczęściej najważniejszym elementem współpracy z dietetykiem jest otrzymanie jadłospisu, który jest dostosowany do naszych potrzeb oraz dobrze zbilansowany dzięki na przykład takim narzędziom jak program do układania jadłospisów, z których korzystają profesjonalni dietetycy.

Zobacz też:  Pomysły na wykorzystanie słodyczy w reklamie

Obawy towarzyszące wizycie u dietetyka

1. Strach przed krytyką

Pacjenci mogą obawiać się krytyki za dotychczasowy sposób odżywiania i niewłaściwe wybory żywieniowe, ale dietetyk jest po to, aby pomóc i wskazać drogę do lepszych wyborów i wprowadzenia zmian. 

2. Obawy, że produkty zawarte w jadłospisie będą za drogie na nasz budżet

Warto przed wizytą u dietetyka pomyśleć nad swoim budżetem i podczas wywiadu wspomnieć na jakiego typu produkty nie możemy sobie pozwolić ze względów finansowych tak aby jadłospis został opracowany indywidualnie.

3. Dieta będzie niesmaczna i pochłaniająca dużo czasu

Spokojnie, na wizycie u dietetyka pojawią się pytania o produkty nielubiane i takie które nie powinny znaleźć się w jadłospisie. Jeśli takowe pytanie się nie pojawi warto zaznaczyć co lubimy, a co niekoniecznie trafia w nasze smaki. Jeśli nie chcesz tracić dużo czasu na gotowanie po prostu to powiedz. 

4. Strach przed uczuciem głodu

Dieta może kojarzyć się negatywnie z uczuciem głodu i ciągłą chęcią podjadania. Nie każdy jadłospis to szereg wyrzeczeń, jeśli będzie dobrze skomponowany z uwzględnieniem sycących produktów to dieta stanie się przyjemnością.

Niepokojące zachowania dietetyka

Mimo, że dietetyk powinien posiadać szeroko pojęte kompetencje społeczne i wykonywać swój zawód w sposób etyczny należy uważać na praktykowanie nieuczciwych metod w gabinetach dietetycznych. Dietetyk nie powinien wypowiadać się o pacjencie w sposób oceniający i używać negatywnych określeń. Alarmującym zachowaniem jest zachęcanie przez dietetyka do zakupu produktów i suplementów diety bez wskazań ku temu. Metody te mogą być praktykowane w celach zarobkowych i reklamowych nie mając racjonalnego uzasadnienia.



Zobacz także:
Zobacz też:  Proteza a jedzenie. Jak postępować i co jeść, aby nie czuć dyskomfortu?
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz