Jak prawidłowa dieta wpływa na wydajność w pracy umysłowej?

Dieta kojarzy się ze zrzucaniem kilogramów, tymczasem jedzenie stanowi paliwo również dla mózgu. Osoby, które pracują umysłowo, muszą prawidłowo się odżywiać, aby utrzymać swoją efektywność na stałym, wysokim poziomie. Podpowiadamy, jak to zrobić bez wyrzeczeń.

Jeśli wykonujesz pracę umysłową, wiesz, jakie to obciążenie dla twojego mózgu oraz całego ciała. Wznoszenie się na wyżyny możliwości intelektualnych wymaga odpowiedniego traktowania swojego organizmu. Nie sprzyja temu siedzący tryb życia oraz niezdrowa dieta. O ile wiele mówi się na temat tego, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna, o tyle głosy dotyczące prawidłowej diety i jej wpływu na wydajność w pracy umysłowej nie są już tak wyraźne. 

Czy dieta wpływa na pracę mózgu?

Prawidłowa dieta ma zasadniczy wpływ na pracę mózgu, a także na jego wydajność. Jak każdy inny narząd,  by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje energii. Należy więc skomponować swój jadłospis tak, by uwalniana była przez dłuższy czas. Tymczasem największy błąd, jaki popełniamy, to dostarczanie jej w postaci cukru – mózg otrzymuje „kopa”, ale na krótki czas. Później wydajność umysłowa spada.

Dlatego jeśli zamierzasz odnieść sukces, dobrze skomponuj swoją dietę. Dzięki temu po jakimś czasie zauważysz, że twój mózg stał się bardziej chłonny i lotny. To ważne w każdym sektorze, jednak w świecie kryptowalut, uważanych za przyszłość branży finansowej, zdolność skupienia i chłodnej analizy to podstawa. Jeżeli interesuje cię ten temat, koniecznie odwiedź stronę https://cryps.pl/.

Nakarm swój umysł – postaw na te produkty!

W jaki sposób karmić mózg, aby twoja wydajność podczas pracy umysłowej osiągała wyżyny? Przede wszystkim pamiętaj o uzupełnianiu składników mineralnych. Bardzo ważne w procesach kojarzenia i przetwarzania informacji są witaminy z grupy B, witamina A i C, magnez, cynk, kwas foliowy oraz lecytyna. Znajdziesz je między innymi  w owocach, warzywach strączkowych, ziarnach zbóż, jajach, kaszy, otrębach oraz rybach.  Aby poprawić pracę mózgu, dostarczaj mu również tłuszczów nienasyconych (ryby, orzechy, pestki dyni i słonecznika) oraz węglowodanów złożonych, które są między innymi w pieczywie pełnoziarnistym.

Zobacz też:  Jak powinno wyglądać gotowanie dla psa? Przedstawiamy praktyczne porady

Równie ważne jak zbilansowana dieta są pory posiłków. Głodówki i posty na pewno nie poprawiają wydajności pracy umysłowej. Należy zjeść wartościowe śniadanie, zwiększające efektywność mózgu na samym początku dnia. Kolejną porcję energii dostarczy zdrowa przekąska na drugie śniadanie, a później obiad. Ostatnim posiłkiem w ciągu dnia powinna być lekka kolacja. Na początku trudno przyzwyczaić się do pór posiłków oraz ich większej liczby, ale na pewno docenisz efekty takiej zmiany.

Nie zapominaj o nawadnianiu

Dieta, która poprawia wydajność pracy umysłowej, musi być uzupełniona nawadnianiem organizmu. Tutaj zawsze sprawdzi się woda niegazowana – można wrzucić do niej owoce lub warzywa (np. plasterki ogórka) – albo niesłodzona herbata. Pij ją pomiędzy porami posiłków, ale nie przesadzaj z jej ilością. Zalecane jest przyjmowanie do 2 litrów płynów w ciągu dnia.

Woda oczyszcza organizm z toksyn, a jej niedobór wywołuje pojawienie się takich symptomów, jak senność czy apatia. To oznaki odwodnienia, które również wpływają na wydajność pracy umysłowej, ale w sposób negatywny.

Kawa pobudza? O tym musisz pamiętać

Wielu pracowników umysłowych swój dzień zaczyna nie od włączenia komputera, a zaparzenia kawy. Później jeszcze wiele razy odwiedzają w tym celu firmową kuchnię. Jaki wpływ ma kofeina na pracę mózgu? Bez niej niektórym trudno wykonać nawet najbardziej błahe zadanie. 

Jeżeli zostanie zachowany umiar, kawa może poprawić wydajność, ponieważ kofeina pobudza komórki do produkcji energii, a to z kolei pobudza i pozwala się skoncentrować. Jednak nadmiar napoju negatywnie wpływa na zdrowie. Wywołuje rozdrażnienie, często również apatię, a w skrajnych przypadkach stany lękowe. Według badań dorosły człowiek może przyjąć do 400 mg kofeiny w ciągu całego dnia – to około cztery kubki kawy.

Dzięki prawidłowej diecie pracownicy umysłowi są w stanie zwiększyć swoją wydajność. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na jakość posiłków, ale także ich liczbę oraz regularne pory spożywania. Pozwala to dostarczać do mózgu stałe dawki energii, bez konieczności sięgania po słodkie przekąski, które sztucznie i na krótko podnoszą jego efektywność.

Zobacz też:  Degustacja whisky – dlaczego warto znać się na alkoholu?


Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz