Czy olej kokosowy jest zdrowy? Odpowiedzi na najważniejsze pytania

Czy olej kokosowy jest zdrowy? To niestety pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przedstawiamy najważniejsze fakty związane z tym tłuszczem. Czy powinieneś usunąć go ze swojej kuchni?

Tłuszcze używane w kuchni i przemyśle spożywczym to od dziesięcioleci temat, który dzieli zarówno miłośników zdrowej diety, jak i dietetyków. Nic dziwnego, wiele zależy przede wszystkim od tego, do czego używany jest olej. Wokół innych przez lata narosło wiele mitów i przekłamań. Czy olej kokosowy jest zdrowy? Na co uważać?

Czy olej kokosowy jest zdrowy? Dlaczego specjaliści odradzają jego używania?

Przez lata olej kokosowy był reklamowany jako cudowny produkt spożywczy. Twierdzono, że może poprawić wszystko, od zdrowia serca po funkcje poznawcze. Jednak ostatnie badania podają w wątpliwość korzyści zdrowotne oleju kokosowego. 

Prawdą jest, że olej kokosowy zawiera rodzaj tłuszczu nasyconego, który może podnosić poziom cholesterolu, ale zawiera on również kwas laurynowy, średniołańcuchowy trójgliceryd, który, jak wykazano, przyspiesza metabolizm i zwiększa utratę wagi. 

Ponadto olej kokosowy jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy i ma właściwości przeciwzapalne. Ogólnie rzecz biorąc, nadal nie wiadomo, czy olej kokosowy jest naprawdę zdrowy. Wydaje się jednak, że oferuje on pewne potencjalne korzyści i może być stosowany z umiarem jako część zdrowej diety.

Do czego może prowadzić nadużywanie oleju kokosowego?

Olej kokosowy ma wiele zalet, które są szeroko promowane w ostatnich latach. Należy jednak pamiętać, że olej kokosowy jest nadal tłuszczem, a jego zbyt duże ilości mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. 

Zobacz też:  Czy cukier jest zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat

Ponadto nadmierne stosowanie oleju kokosowego może również zatykać pory i prowadzić do powstawania wyprysków, zwłaszcza u osób o skórze tłustej lub wrażliwej. 

I choć właściwości antybakteryjne oleju kokosowego mogą być pomocne w walce z trądzikiem, to jednak nadmierne stosowanie może zaostrzyć istniejące już choroby skóry. Tak więc, choć olej kokosowy może mieć pewne korzyści zdrowotne, ważne jest, aby stosować go z umiarem.

Kontrowersje związane z używaniem oleju kokosowego

Niektórzy eksperci uważają, że olej kokosowy może przyczynić się do poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu i podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu, a także do poprawy funkcji poznawczych i leczenia choroby Alzheimera. 

Inni eksperci ostrzegają jednak, że olej kokosowy zawiera dużo tłuszczów nasyconych i powinien być stosowany oszczędnie. Twierdzą oni, że korzyści zdrowotne oleju kokosowego zostały wyolbrzymione i że nie jest on lepszy od innych olejów, jeśli chodzi o zdrowie serca. Debata na temat oleju kokosowego prawdopodobnie będzie się toczyć nadal, ale nie ma wątpliwości, że stał się on popularnym składnikiem w wielu kuchniach. Czy olej kokosowy jest zdrowy? Ani tak, ani nie. 

Jakie są zdrowe zamienniki oleju kokosowego?

Olej kokosowy jest produktem wysoko rafinowanym, co oznacza, że nie oferuje takich samych korzyści odżywczych jak oleje nierafinowane. Jeśli szukasz zdrowszej alternatywy dla oleju kokosowego, wypróbuj jedną z trzech poniższych opcji.

  • Oliwa z oliwek jest dobrym wyborem do gotowania w umiarkowanych temperaturach, ponieważ ma wysoki punkt dymienia i nie tworzy szkodliwych związków podczas podgrzewania. Ponadto oliwa z oliwek jest bogata w zdrowe dla serca tłuszcze jednonienasycone i przeciwutleniacze. 
  • Olej z awokado to kolejna opcja do gotowania, ponieważ ma podobny punkt dymienia jak oliwa z oliwek. Olej z awokado jest również bogaty w tłuszcze jednonienasycone, ale zawiera również witaminy E i K. 
  • Wreszcie, oleje z orzechów, takie jak olej migdałowy czy olej z orzechów włoskich, stanowią doskonały dodatek do sosów sałatkowych i marynat. Te oleje zawierają mniej tłuszczów jednonienasyconych niż oliwa z oliwek czy olej z awokado, ale za to są pełne smaku.
Zobacz też:  Czy hummus jest zdrowy? Co warto o nim wiedzieć?

Czy olej kokosowy jest zdrowy? Niestety to wcale nie takie łatwe do stwierdzenia! Na pewno wyniki dotychczas przeprowadzonych badań są niejednoznaczne, ale nie można też stwierdzić, że olej kokosowy jest wyłącznie zdrowy. Wiele zależy także od tego, w jakiej ilości jest on stosowany oraz do jakich celów. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem będziesz wybierać tłuszcz do smażenia.Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz