Ukruszenie zęba w czasie jedzenia może mieć różną postać. Zwykle dochodzi jedynie do oderwania małego fragmentu zęba. Taka sytuacja zawsze jednak wymaga jak najszybszej interwencji stomatologicznej. Nie warto odwlekać wizyty u dentysty, ponieważ grozi to poważniejszymi uszkodzeniami, czy pojawieniem się próchnicy. Przeczytaj, jakie są objawy ukruszonego zęba.
Ukruszony ząb – objawy
Najczęściej nie jest trudno rozpoznać, że doszło do ukruszenia zęba. Choć warto podkreślić, że czasem lekkie ukruszenie zęba bywa praktycznie niezauważalne. Wówczas możesz je jedynie wyczuć językiem i odczuwać dyskomfort podczas jedzenia. Ogólnie jednak rzecz biorąc, do podstawowych objawów ukruszenia się zęba zalicza się dolegliwości bólowe i pojawienie się odłamanego kawałka zęba w ustach.
Pacjenci zmagający się z tym problemem często skarżą się również na nadwrażliwość zębów, która jest dokuczliwa zwłaszcza w kontakcie z zimnymi lub gorącymi potrawami. Dodatkowo ukruszony ząb może mieć zmienioną strukturę. Gdy podejrzewasz, że doszło do ukruszenia zęba i mieszkasz w Krakowie lub w okolicach, to udaj się na wizytę do gabinetu stomatologicznego takiego jak np. Galeria Uśmiechu Kraków.
Jakie są najczęstsze przyczyny ukruszenia zęba?
Do uszkodzeń zębów zwykle dochodzi w wyniku urazu mechanicznego – np. podczas gryzienia bardzo twardych produktów (np. pestek, czy skorupek). Ukruszony ząb często jest też skutkiem próby podważenia zębami rozmaitych przedmiotów – np. kapsla. Inną przyczyną może być:
- pobicie;
- niektóre sporty;
- zaawansowany proces próchniczy;
- wypadki komunikacyjne;
- niewłaściwie zbilansowana dieta;
- noszenie biżuterii w jamie ustnej;
- bruksizm, czyli zgrzytanie zębami podczas snu.
Czy istnieją domowe sposoby na ukruszony ząb?
Należy podkreślić, że stomatolodzy są zgodni w tej kwestii: nie ma domowych sposobów na ukruszony ząb podczas jedzenia. Jeśli zmagasz się z takim problemem, to nie możesz samodzielnie naprawić zęba, czy też go trwale zabezpieczyć. Powinieneś jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, aby zapobiec pogłębianiu się urazu i jego powikłaniom. Nie zapominaj, że ukruszony ząb ma ograniczoną wytrzymałość, zatem może dalej się kruszyć.
Jak naprawić ukruszony ząb?
Współczesna stomatologia może zaoferować wiele materiałów, które doskonale nadają się do wypełniania ukruszonych zębów. Popularne są zwłaszcza tradycyjne wypełnienia kompozytowe, światłoutwardzalne. Są one dobrym wyborem w przypadku niewielkich uszkodzeń. Odbudowa uszkodzonych zębów możliwa jest też za pomocą licówek, które sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy zniszczone zostały zęby przednie.
Inną opcją są korony – najlepsze, jeśli chodzi o bardzo duże uszkodzenia. Bardzo ważną informacją jest to, że dobór odpowiedniej metody leczenia ukruszonego zęba podczas jedzenia powinien być zależny od przyczyny i rozmiaru uszkodzenia. Gdy natomiast oprócz naprawy ukruszonego zęba jesteś zainteresowany wyleczeniem wady zgryzu, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę ,,ortodonta Kraków”.
Zapobieganie ukruszeniu zęba – czy to możliwe?
Aby ograniczyć niebezpieczeństwo osłabienia struktury zębów, powinieneś przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim musisz unikać bardzo twardych produktów. Istotna jest też prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej. Unikaj także złych nawyków takich jak zaciskanie i zgrzytanie zębami, czy nadużywanie alkoholu, które osłabia strukturę uzębienia oraz zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę.
Jaki jest koszt naprawy ukruszonego zęba?
To, ile będzie kosztowała naprawa ukruszonego zęba, zależy od tego, na jaką metodę się zdecydujesz. Jeśli chodzi o najczęściej wybierane i najprostsze sposoby, to jest to wydatek w okolicach 300–500 złotych. Znacznie droższe są korony lub licówki. Pamiętaj, że plan leczenia zawsze ustala i wycenia się indywidualnie, dlatego, gdy jesteś zainteresowany taką usługą, to udaj się do wybranego gabinetu stomatologicznego i zapytaj o szczegóły.
Wiesz już, co powinieneś zrobić, gdy dojdzie do ukruszenia zęba podczas jedzenia, czy też w innej sytuacji. Niezależnie od stopnia ukruszenia, musisz zadbać o ząb. Nie chodzi tutaj jedynie o powody estetyczne, ale głównie zdrowotne. Sprawnie wdrażając odpowiednie działania, możesz uchronić się przed dużo większymi kosztami i uszkodzeniem zdrowych zębów.
Zobacz także:
- Jedzenie w samolocie- czy jest dozwolone?
- Proteza a jedzenie. Jak postępować i co jeść, aby nie czuć dyskomfortu?
- Co człowiek powinien jeść codziennie?
- Jesz niezdrowo i masz problem z zaskórnikami? Zobacz, jak możesz się ich pozbyć!
- Mandat za jedzenie podczas jazdy – co nam grozi?
- Co na piknik dla dzieci? 11 pomysłów na wartościowe posiłki!