Marzysz o prowadzeniu kulinarnego bloga? Zobacz, jak się do tego przygotować

Prowadzenie bloga wydaje się być niesamowicie prostą i przyjemną rzeczą. Oczywiście, daje wiele satysfakcji, ale trzeba się do tego przygotować. Jak rozpocząć kulinarną przygodę w sieci? Poznaj podstawowe kwestie.

Obecne czasy są w rękach Internetowego świata. To tam szukamy informacji na temat zdiagnozowanej choroby, alergii u dziecka czy właśnie przepisów na rodzinny obiad. Blogi kulinarne cieszą się ogromną popularnością. Nie będziemy cię oszukiwać – obecnie jest ich naprawdę dużo. Chcąc stworzyć własne miejsce w sieci, musisz się należycie przygotować. Tylko w ten sposób odniesiesz sukces, a twoje grono obserwatorów się powiększy. Sprawdź, jak tego dokonać. O jakie kwestie koniecznie musisz zadbać? Poniżej odpowiedzieliśmy na nurtujące cię pytania.

Zdjęcia, czyli jedna z podstaw kulinarnego bloga

Oprócz merytorycznej treści, ludzie uwielbiają patrzeć na piękne zdjęcia. Być może to chwila odskoczni od codziennych spraw? Warto zadbać, aby ich jakość była na jak największym poziomie. Nie musisz odrazu inwestować w aparat za kilkanaście tysięcy złotych, jednak zadbaj o profesjonalny sprzęt. Rozważ także ewentualny kurs fotografii kulinarnej. Będzie wspaniałym dopełnieniem twojego przedsięwzięcia. Zakup rekwizyty tj.:

  • materiały o różnej barwie i fakturze;
  • niebanalne talerze, miseczki;
  • sztućce;
  • sezonowe kwiaty, które będą współgrać z tym co chcesz przedstawić;
  • lampę do zdjęć.

Profesjonalny wizerunek na blogu kulinarnym

Blog kulinarny to w głównej mierze obrazy przygotowanych przez ciebie dań oraz treść. Nie oznacza to jednak, że twoja postać się na nim nie pojawi. Daj poznać czytelnikowi, z kim ma do czynienia, po drugiej stronie monitora. Bądź w 100% sobą! Zadbaj o odpowiedni strój oraz delikatny makijaż – niestety aparat jest bezwzględny w kwestii skóry i podkreśla każdą niedoskonałość. Użyj kremu BB lub odrobinę podkładu, na rzęsy nałóż Lancome tusz Idole, a na policzki trochę różu.

Zobacz też:  Czy oliwa z oliwek jest zdrowa? Przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat

Strona internetowa

Na początek możesz skorzystać z darmowych opcji do stworzenia własnej strony internetowej. Dostępnych jest wiele szablonów, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Niech będzie przejrzysta i czytelna. Jej charakter powinien być dopasowany do odbiorów, do których w głównej mierze jest skierowana. Dokładnie przemyśl w jakim kierunku chcesz podążać. Na blogu kulinarnym nie musi być wszystko, z tym tematem związane. Jeśli twoim spełnieniem i hobby są wyroby cukiernicze, mocno się tego trzymaj. Uwierz nam, źle się będą komponować z przepisem na rybę po grecku. 

Nazwa przyciągająca czytelników

Nazwa bloga to tak naprawdę nazwa twojej własnej marki. Nigdy nie wiesz, kiedy i gdzie, przyjdzie ci ją wykorzystać. Kreatywność z jednoczesnym brakiem przesady – te aspekty koniecznie musisz wziąć pod uwagę. Możesz zrobić tzw. research wśród znajomych blogów i sprawdzić, co najciekawiej brzmi. Oczywiście, niech to będzie dla ciebie tylko inspiracja. Nie kradnij pomysłów innym! Wbrew pozorom internet jest mały i osoba ta bardzo szybko cię odnajdzie.

Prowadzenie social mediów

Oprócz samego bloga musisz rozważyć prowadzenie ewentualnych social mediów, które są jego nieodłącznym elementem. To właśnie tam cała twoja społeczność trzyma się razem, może dyskutować na temat przepisów, zadawać pytania. Staraj się podążać z rozwojem XXI wieku. Pewnych kwestii nie ominiesz, a możesz dzięki nim bardzo wiele zyskać. To często luźniejsza forma niż sam blog, jednak tutaj także nie zapominaj o swoim wizerunku – Lancome Teint Idole Ultra Wear 025 ci w tym pomoże. Niestety posiadanie kont na portalach społecznościowych wiąże się z obecnością na nich niemalże 24/h – musisz uważać, aby nie wpaść w tę pułapkę.

Blog kulinarny – lista rzeczy zakazanych

Istnieje kilka ważnych rzeczy, których kategorycznie nie możesz zrobić prowadząc bloga. Społeczność wychwyci wszelkie nieprawidłowości. Bądź z nią szczery, jeśli chcesz się rozwijać i czerpać satysfakcję z tego, co robisz. Tego jednak nie rób:

  • nie kopiuj przepisów w innych blogów;
  • nie kradnij zdjęć autorów;
  • nie zaniedbuj regularności w dodawaniu treści;
  • nie ignoruj swoich obserwatorów;
  • nie kłam. 
Zobacz też:  Kompot z czereśni – ile cukru na litr wody dla perfekcyjnej słodyczy?

Prowadzenie bloga kulinarnego to doskonała forma na wyrażenie swojej pasji. Jest to proste, jeśli będziesz mieć na uwadzę kilka istotnych kwestii, o których wspomnieliśmy w tym artykule. Bądź pewna siebie i działaj!

Artykuł sponsorowany



Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz