Jak dbać o zęby po posiłku

Sposób dbania o zęby po obfitym posiłku jest ważny dla zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł. Pokarmy o wysokiej zawartości kwasów mogą osłabiać szkliwo zębów i dlatego należy ich unikać. Chociaż mycie zębów zaraz po posiłku może wydawać się kuszące, nie jest zalecane. Aby uniknąć tego problemu, należy żuć gumę. Ewentualnie żucie twardych cukierków lub gumy bez cukru pomoże utrzymać wilgoć w jamie ustnej.

Guma do żucia pomaga zwalczać bakterie

guma
Guma do żucia

Naukowcy odkryli, że żucie gumy pomaga zwalczać bakterie w jamie ustnej. Bakterie w jamie ustnej rozkładają cząsteczki jedzenia i wytwarzają kwasy, aby szybciej działać. Kwasy te mogą przeżerać tkanki dziąseł i szkliwo zębów. Żucie gumy zwiększa produkcję śliny, która pomaga wypłukać te bakterie. Ponadto żucie gumy może pomóc w zwalczaniu nieświeżego oddechu, który może być problemem w przypadku suchości jamy ustnej. Jakie działanie ma więc guma do żucia?

Jednym ze sposobów, w jaki guma do żucia może pomóc, jest zwiększenie produkcji śliny po posiłku. Ten wzrost ilości śliny pomaga wypłukać bakterie i kwasy, które powodują nieświeży oddech. Ponadto lepka natura gumy do żucia zatrzymuje cząsteczki jedzenia i bakterie, które powodują nieświeży oddech. W ciągu pierwszych pół minuty żucia guma zatrzymuje nawet do 100 milionów bakterii! Chociaż żucie gumy ma inne zalety, nie leczy refluksu.

Inną zaletą żucia gumy bez cukru jest to, że zwiększa ona produkcję śliny. Ślina jest pierwszą linią obrony organizmu przed próchnicą zębów. Ponadto guma pomaga wypłukiwać bakterie, ponieważ stymuluje pracę gruczołów ślinowych. Ślina zawiera enzymy, które pomagają rozkładać szkodliwe bakterie. A ponieważ nie zawiera cukrów, guma bez cukru jest doskonałym sposobem na nawilżenie jamy ustnej po posiłku.

Znak ADA Seal gwarantuje, że guma bez cukru spełnia standardy ustalone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA). Uzyskanie tego znaku oznacza, że produkt został przebadany pod kątem spełnienia określonych kryteriów skuteczności i bezpieczeństwa. Gwarantuje to, że guma bez cukru ma najlepsze korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Możesz również znaleźć odpowiednią gumę dla swojego dziecka, pytając o nią stomatologa dziecięcego w Palm Harbor. Ty również będziesz w stanie znaleźć taką, która będzie najlepsza dla Ciebie!

Zobacz też:  Czy margaryna jest zdrowa? Co warto o niej widzieć?

Korzyści płynące z żucia gumy bez cukru są znaczące i wykraczają poza zwalczanie nieświeżego oddechu i próchnicy zębów. Gumy bez cukru są dostępne w nieskończonej liczbie smaków. Chociaż guma do żucia nie powinna zastępować regularnej pielęgnacji jamy ustnej, warto żuć ją po posiłku jako zdrową przekąskę. incearca Żucie gumy po posiłku

Żywność o wysokiej zawartości kwasów osłabia szkliwo zębów

Szkliwo zębów to warstwa ochronna pomiędzy zębami a zębiną, czyli miękkim środkiem zęba. Gdy szkliwo jest słabe, zęby są bardziej narażone na próchnicę, przebarwienia i wrażliwość. Dlatego tak ważne jest, aby chronić zęby przed szkodliwym działaniem kwasów poprzez spożywanie różnych pokarmów o niskiej kwasowości. Oto kilka kwaśnych pokarmów, których powinieneś unikać aby uniknąć erozji szkliwa. Poniżej znajduje się lista pięciu najbardziej kwaśnych pokarmów:

Owoce i warzywa są kwaśne i mogą powodować osłabienie zębów. Aby uniknąć uszkodzenia zębów, należy spożywać je z umiarem podczas posiłków. Soki owocowe powinny być spożywane podczas posiłku. Suszone owoce mogą być problematyczne, ponieważ ich lepka powierzchnia przykleja się do zębów, powodując dalsze uszkodzenia. Unikaj spożywania soków owocowych po posiłkach, ponieważ mogą one powodować dalszą erozję szkliwa. Picie wody bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów to kolejny dobry sposób na ograniczenie kontaktu kwaśnych pokarmów z zębami.

Owoce o wysokiej zawartości kwasów są najgorszymi sprawcami erozji zębów. Niestety, wielu z nas nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania z diety kwaśnych pokarmów, ale istnieją sposoby na ograniczenie kontaktu z nimi. Dobrą strategią jest spożywanie pokarmów o wysokim poziomie pH, takich jak produkty pełnoziarniste, sery i orzechy. Pokarmy te chronią zęby, neutralizując kwasy zawarte w ślinie i utwardzając szkliwo.

Cukry i kwasy również osłabiają szkliwo zębów. Jest to szczególnie istotne, gdy masz kwaśny odczyn jamy ustnej. Podczas gdy cukry naturalne są ogólnie w porządku, cukry rafinowane mogą niszczyć szkliwo. Niektóre produkty spożywcze, w tym sosy sałatkowe, przyprawy i jogurty, zawierają dodatek cukru. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto odczekać około godziny po zjedzeniu słodkich pokarmów. Po spożyciu tych słodyczy należy również pić dużo wody, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

Zobacz też:  Ile cytryny na litr wody? To warto wiedzieć!

Aby chronić zęby przed kwasami, należy unikać picia kwaśnych napojów, takich jak napoje bezalkoholowe. Dobrym pomysłem jest używanie słomki do picia tych napojów, ale należy uważać, aby nie pić ich przez usta. Picie kwaśnych napojów może również uszkodzić szkliwo zębów, dlatego najlepiej odczekać godzinę przed umyciem zębów. Picie produktów mlecznych i pokarmów bogatych w wapń również może pomóc chronić zęby przed kwaśnymi pokarmami. Ponadto, jeśli nadal pijesz te napoje, możesz używać gumy bez cukru, aby pomóc w utrzymaniu równowagi kwasowej.

Unikanie szczotkowania zębów zaraz po jedzeniu

szczotkowanie zębów
Szczotkowanie zębów

Oprócz zapobiegania próchnicy, szczotkowanie zębów zaraz po jedzeniu pomoże zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej i powstrzyma ataki kwasów. Posiłki bogate w cukry i węglowodany są szczególnie szkodliwe dla zębów. Dlatego tak ważne jest szczotkowanie zębów zaraz po jedzeniu, aby usunąć te cząsteczki. Szczotkowanie usuwa również bakterie, które mogą uszkadzać szkliwo zębów. Bakterie te mogą powodować ubytki i uszkadzać szkliwo zębów.

Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w ludzkim organizmie. Kwasy pochodzące z pożywienia atakują tę warstwę, niszcząc ją. Szczotkowanie zębów zaraz po jedzeniu może przyczynić się do erozji ochronnego szkliwa na zębach. Poziom kwasów w jamie ustnej jest najwyższy w porze posiłków, więc szczotkowanie zębów bezpośrednio po jedzeniu nie jest najlepszym pomysłem. Z tego powodu wiele osób unika szczotkowania zębów zaraz po jedzeniu.

Równowaga pH w jamie ustnej jest ważna dla zdrowych zębów. Kwasy w jamie ustnej powodują demineralizację, tworzenie się porów i szczelin. Otwory te umożliwiają szkodliwym bakteriom przedostanie się do jamy ustnej. Najgorszymi winowajcami są kwaśne pokarmy, takie jak napoje gazowane i owoce cytrusowe. Przetworzony cukier również wprowadza kwas do jamy ustnej. Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz uszkodzić zęby.

Ważne jest, aby po umyciu zębów odczekać co najmniej pół godziny. Dzieje się tak dlatego, że po szczotkowaniu zwiększa się wydzielanie śliny. Ślina pomaga rozkładać jedzenie i zabija szkodliwe bakterie, dlatego szczotkowanie zębów bezpośrednio po posiłku może być szkodliwe dla zębów. Zamiast tego należy odczekać co najmniej 30 minut lub godzinę. Lepiej chronić zęby, jeśli odczekasz pół godziny.

Oprócz szczotkowania zębów bezpośrednio po jedzeniu, po posiłku należy również nitkować zęby. Dla utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej zaleca się także nitkowanie i stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania ust. Jeśli nie masz pewności co do swojej rutyny w zakresie higieny jamy ustnej, umów się na konsultację z dr Connie Feng w Holly Springs. Wyjaśni Ci ona, co powinieneś, a czego nie powinieneś robić. Nie zapominaj też o nitkowaniu zębów co wieczór i używaniu płynu do płukania ust, aby utrzymać jamę ustną w czystości.

Zobacz też:  Z czym jeść kluski śląskie?

Pokarmy bogate w błonnik pomagają utrzymać zęby w czystości

Pokarmy-bogate-w-blonnik
Potrawy bogate w błonnik

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale pokarmy bogate w błonnik mogą pomóc w utrzymaniu czystych zębów po posiłku. Błonnik ma wiele zalet, m.in. wspomaga zdrowy układ trawienny i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Stymuluje on również produkcję śliny, która utrzymuje zęby w czystości po posiłku. Co zatem należy jeść, aby zachować zdrowe zęby? Oto kilka sugestii żywieniowych:

Pokarmy bogate w błonnik muszą być dokładnie przeżuwane, a im bardziej przeżuwany pokarm, tym więcej śliny jest wytwarzane. Ślina jest korzystna dla zębów, ponieważ pomaga neutralizować kwas pochodzący z różnych pokarmów. Ponadto spożywanie pokarmów bogatych w błonnik zwiększa ilość śliny wydzielanej przez jamę ustną, co jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia. Spożywanie po posiłku pokarmów bogatych w błonnik może również pomóc w ochronie przed nadciśnieniem, chorobami serca i dziąseł.

Innym sposobem na utrzymanie czystych zębów po posiłku jest spożywanie owoców i warzyw zawierających dużo błonnika. Pokarmy te stymulują wydzielanie śliny, która jest naturalnym środkiem obrony organizmu przed ubytkami. Ślina wypłukuje cząsteczki jedzenia i neutralizuje kwasy atakujące zęby 20 minut po jedzeniu. Ponadto chrupiące pokarmy, takie jak owoce i warzywa, pomagają oczyszczać powierzchnię zębów, utrzymując je w świeżości. Jest to szczególnie ważne po posiłku, kiedy ważne jest, aby jama ustna była czysta i zdrowa.Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz