Jak jesień to sezon na dynie, a jak dynie, to oczywiście placek z dyni. Wypieki z dyni są pyszne, słodkie i lekko wilgotne. Ciasto z dyni możesz upiec na wiele sposobów. O tym, jak to zrobić, przeczytasz poniżej.
Jak przygotować dynię? Ciasto dyniowe od podstaw
Choć dynia jest warzywem typowo jesiennym, to dzięki grubej skórce swoje właściwości odżywcze i smakowe może zachować jeszcze przez kilka miesięcy. Musi być jednak przechowywana w chłodnym miejscu. Dzięki temu placek z dyni można upiec nawet wczesną wiosną. To prosty przepis nie tylko na Halloween!
Dynię do ciasta trzeba jednak wcześniej przygotować, można zrobić to na dwa sposoby. Każdy jest dobry, a wybór zależy od indywidualnych preferencji.
Purée z surowej dyni
Pierwszy sposób polega na przekrojeniu dyni na mniejsze kawałki. Następnie ze środka należy usunąć pestki oraz wszystkie włókna gniazda nasiennego. Pestki można ususzyć, w zimie będą służyć jako przekąska lub dodatek do sałatek. Następnie należy wyciąć miąższ z dyni i zmiksować go blenderem na gładkie puree z dyni, które wykorzystasz do swojego placka.
Purée z dyni upieczonej w piekarniku
Drugi sposób w pierwszym etapie jest bardzo podobny, ale nie trzeba usuwać skóry, dynię należy pokroić na mniejsze kawałki. Następnie należy ułożyć je na blasze i piec w piekarniku nagrzanym do 185 stopni przez 25–30 minut. Po upieczeniu dynię należy ostudzić i zblendować na purée, skórę można usunąć, ale niekoniecznie.
Przepis na placek z dyni w wersji FIT – składniki
Ciasto dyniowe można upiec ze zwykłej dyni, ale najlepsze jest z dyni hokkaido lub dyni piżmowej. To mniejsze odmiany, ale bardziej słodkie. Do placka z dyni potrzebujesz:
- 200 g purée z dyni;
- 210 g mąki orkiszowej;
- 2 jajka;
- 100 g ksylitolu;
- 70 g masła;
- 1,5 łyżeczki sody lub proszku do pieczenia;
- 0,5 łyżeczki cynamonu;
- szczyptę soli.
Jak upiec placek z dyni? Pyszne ciasto z dyni w kilka chwil
Masło należy roztopić i wystudzić. W jednej misce wymieszaj wszystkie suche składniki, w drugiej ubij mikserem składniki mokre z ksylolitem. Na koniec dodaj suche składniki i delikatnie mieszaj łyżką do momentu uzyskania jednolitej masy. Aby upiec ciasto, gotową masę przelej do formy lub na blaszkę i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 45 minut. Zanim wyciągniesz aromatyczny placek z dyni z pieca, sprawdź za pomocą suchego patyczka, czy odpowiednio się upiekł i czy nie powstał zakalec.
Pyszne ciasto dyniowe możesz posypać cukrem pudrem lub polać lukrem. Ciasto można także przekroić i przełożyć ulubionym kremem fit lub serkiem mascarpone.
Sprawdź właściwości dyni!
Znasz już przepis na ciasto z dyni. A czy wiesz, jakie są właściwości tego warzywa? Dynia jest warzywem jesiennym, jej pomarańczowy kolor idealnie wpisuje się w jesienne klimaty, niektóre odmiany mają skórkę zieloną lub fioletową. Uprawianych jest ponad 45 odmian dyni, jedne są jadalne, inne tylko dekoracyjne. Miąższ dyni i jej pestki są bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych, przede wszystkim beta-karotenu, który ma właściwości przeciwzapalne oraz wzmacnia odporność organizmu. Ze względu na dużą zawartość cynku dynia zalecana jest dla mężczyzn, cynk zapobiega zapaleniu i przerostowi prostaty.
Dodatkowo dynia zawiera duże ilości witamin (A, C, E, B3, B9) oraz białka i błonnika. Nie zawiera węglowodanów i tłuszczów, stąd jej niska kaloryczność.
Czy dynia jest warzywem kalorycznym?
Dynia jest warzywem niskokalorycznym, 100 g miąższu to zaledwie 27 kcal, dlatego osoby stosujące dietę fit mogą jeść ją bezkarnie. Dynię można wykorzystać do przygotowania zup, sałatek, deserów, ciast. Możesz też zrobić przepyszny mus z dyni. Dlatego, jeśli szukasz inspiracji na pyszne ciasto domowe, już dziś upiecz placek z dyni!
Przepis powstał przy współpracy z https://poprostuzdrowo.pl
Zobacz także:
- Pizza kalafiorowa
- Chleb pełnoziarnisty – przepis
- Ciasto marchewkowe fit. Najlepsze!
- Ciasteczka owsiane bez cukru
- Pierogi ze szpinakiem i serem feta
- Tarta z ciasta francuskiego – przepis