Kolendra — składnik dodający charakteru

Kolendra jest rośliną z rodziny selerowatych bardzo podobną z wyglądu do znanej nam pietruszki. Jako przyprawa wykorzystywana jest w kuchni jako dodatek podkreślający smak wielu dań. Gdy będziemy regularnie spożywać kolendrę wpłyniemy w sposób pozytywny na swoje zdrowie. Ta przyprawa skutecznie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu w naszym organizmie. 

Hodowla kolendry

Kolendra jest ziołem, które nazywane jest także chińską lub meksykańską pietruszką. Jest ona bardzo orientalna przyprawą, która pochodzi z Bliskiego Wschodu i południowej części Europy, ale od dawna przyprawa znana jest także w Azji. Poniżej przedstawiamy warunki hodowli kolendry, o których więcej przeczytasz także na https://agropedia.pl/kolendra-uprawa.

Uprawa kolendry jest prosta, należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad i terminów. Gdy spełni się opisane niżej warunki z łatwością można wyhodować własnoręcznie ziele kolendry i w pełni cieszyć się jego pozytywnie oddziałującymi na organizm właściwościami. Oto zasady uprawy tej przyprawy. 

Najlepszym stanowiskiem pod uprawę kolendry jest podłoże ciepłe, musi być miejsce nasłonecznione. Nie należy wybierać gleby wilgotnej i kwaśnej. Plantacja kolendry jest rozpoczynana poprzez zasianie nasion wprost do ziemi w rzędach w odległości co 30 – 40 cm w proporcji 1,5-2 g nasion kolendry na 1 metra kwadratowego gruntu. Nie powinno się siać kolendry w sąsiedztwie kopru ogrodowego i włoskiego. Tacy sąsiedzi to nie jest dobry pomysł. Kiedy należy siać? Najlepszym terminem okazuje się środek lata, zbiór owoców kolendry następuje w pierwszej połowie kwietnia. Jeżeli ktoś nie ma działki z powodzeniem można hodować w doniczce na naszym balkonie czy przydomowym tarasie. 

Liście świeżej kolendry przypominają łudząco natkę pietruszki, lecz są od niej delikatniejsze. Tworzą rozety liści na cienkich łodygach. Zioło kolendry należy zebrać gdy osiągną maksymalny zwrot. Najbardziej znane na rynku są owoce kolendry, są to kuliste, żółto – brunatne rozłupki z widocznymi żeberkami. Zbiór owoców należy przeprowadzić w lecie – na przełomie lipca i sierpnia. Optymalnym momentem na zbiór plonów jest sygnał – owoce zaczynają nabierać brunatnego koloru. Warunki atmosferyczne wpływają na jakość kolendry. Deszcz i niska temperatura powietrza źle wpływa na plon przyprawy jaka jest kolendra. 

Zobacz też:  Black or white?

Jeśli chcemy zebrać tylko jedynie świeże zioło kolendry, musimy na bieżąco usuwać pojawiające się kwiatostany. Obecność kwiatów wyraźnie spowalnia rozwój liści, roślina całą energię poświęca wtedy na wyprodukowanie nasion a liście więdną. Dla dobrego wyglądu natki kolendry nie bez znaczenia jest także odpowiednie nawadnianie. Nie możemy dopuścić do przesuszenia bądź przelania rośliny. Musimy zachować zdrowy bilans i podlewać racjonalnie a wtedy zbierzemy satysfakcjonujący plon. 

Zastosowanie i właściwości prozdrowotne kolendry

Kolendra jest rośliną bardzo cenioną jako przyprawa. Jej jadalne części to liście, nasiona, owoce, korzeń i łodyga. W przemyśle gastronomicznym wykorzystuje się szczególnie liście, nasiona i owoce tej przyprawy. Najczęściej uprawiana jest kolendra siewna, która jest cenioną przyprawą w kuchniach całego świata. Ceni się ją za właściwości prozdrowotne, smak. Owoce kolendry to składnik używany przy przygotowywaniu różnych naparów, nasiona kolendry używane są do produkcji olejku działającego rozkurczowo. Liście kolendry wykorzystywane są do przyprawiania potraw. Poznaj zatem jej atuty prozdrowotne. 

Ziele kolendry jest niskokaloryczne i bogate w antyoksydanty, ma działanie przeciwutleniające i  zapobiega rozwojowi  chorób cywilizacyjnych takich jak schorzenia układu krwionośnego. Regularnie spożywana skutecznie obniża ilość złego cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi. Napar z owoców kolendry jest moczopędny i poprawiający trawienie, pomaga przy zaburzeniach łaknienia i wzdęciach. Kolendra zawiera magnez, żelazo i wapń — niezbędne składniki diety potrzebne do prawidłowego rozwoju organizmu. 



Zobacz także:
Archiwum: luty 2022

Dodaj komentarz