Black or white?

okap kuchenny bohaterem wnętrza

Przez dekady biała kuchnia była absolutnym wnętrzarskim hitem! Uniwersalna kredowa barwa zestawiona z drewnem, wikliną, naturalnym kamieniem zachwycała nie tylko projektantów i architektów. Wśród głównych zalet podkreślano to, że jasna i lekka przestrzeń koi zmysły, relaksuje i wycisza. Na przełamanie konwencji czekaliśmy bardzo długo. Ciemne tony antracytu, burgundu, oliwki i czerni najpierw nieśmiało, w postaci detali, wchodziły do wnętrz, potem coraz odważniej jako wykończenie ścian, sufitów czy mebli, by w końcu szturmem zawładnąć całym pomieszczeniem. Biała kuchnia nie jest już oczywistym wyborem! „Serce domu” w czerni szybko zyskuje na popularności. I bardzo dobrze – eksperymenty aranżacyjne tworzą wyjątkowe przestrzenie. Warto dobrać do nich właściwe urządzenie do pochłaniania oparów. 

Biały okap kuchenny

Wybór pochłaniacza zaczyna się zwykle od koloru! Chociaż wszyscy wiemy, że kluczowe są parametry techniczne takie, jak: wydajność turbiny, rodzaj oświetlenia, tryb pracy, zastosowane materiały, poziom hałasu, bezproblemowa obsługa, to jednak widzimy konkretny wystrój własnej kuchni, a w nim króluje określona paleta barw. W przestrzeniach skandynawskich z dominującą i wszechobecną bielą nastrój ociepla zwykle drewniana podłoga, blat czy wykończenie wyspy kuchennej. Różne odcienie bieli: kredowy, gipsowy, off-white, cynkowy sprawiają, że wnętrze zdaje się być zdecydowanie większe, aniżeli w rzeczywistości. Śnieżnobiała zabudowa meblowa, dębowa posadzka, obrazy w postarzanych ramach, lustra oraz stół z krzesłami tworzą harmonijną całość, którą dobrze dopełni biały okap kuchenny. Wybór jest zdecydowanie bogaty. Dla minimalistów świetnym wyborem będą cylindryczne bryły tube, zwolennikom nowoczesnego designu przypadną do gustu geometryczne okapy na linkach, wielbicielom klasyki serca skradną pochłaniacze kominowe np. w kształcie odwróconej litery „T”, a dla tych, którzy cenią personalizowane przestrzenie do gustu przypadną jedyne w swoim rodzaju okapy ceramiczne stworzone przez najlepszych włoskich mistrzów rękodzieła. Kolor biały gwarantuje elegancję i ponadczasowy styl, ale wystarczy dodać nieco mocnych tonów, by aranżacja zyskała nieco ekstrawagancji. 

Zobacz też:  Czy nutella jest zdrowa? Co warto o niej wiedzieć?

Stylowa czerń

Ciemne aranżacje przez lata kojarzone były z surową i zimną stylistyką dedykowaną wyłącznie do wnętrz komercyjnych. Antracytowy hol w restauracji, salon kąpielowy w kolorze indygo, malachitowe strefy spa… do domów i mieszkań mocno ekspresyjne barwy wchodziły powoli, z dużą dozą nieśmiałości. Początkowo w postaci grafik wielkoformatowych, pojedynczych ścian wykończonych farbą tablicową, obrazów, fotografii, tekstyliów i sprzętów. O ile pokój dzienny w ciemnej odsłonie nikogo już nie dziwi, to kuchnia w chłodnej palecie barw nadal jest sporym zaskoczeniem. Najbardziej popularnym wyborem okazuje się zabudowa meblowa w intensywnej szarości (która nazywana jest „dzisiejszym beżem”), antracycie, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się również meble w wersji czarny mat. By zbudować spójną aranżację warto postawić także na czarny okap kuchenny. Możliwości mamy bardzo wiele! Do dużych kuchni projektanci proponują np. industrialny okap o majestatycznych rozmiarach (120 cm, 150 cm, 180 cm) z kominem po prawej lub lewej stronie, a także w wersji z kominem w centralnej części. Prosta, surowa bryła z czarnymi stalowymi profilami (np. model Metropolis od Nortberg) będzie motywem przewodnim wnętrza. Nie sposób oderwać wzroku od tak starannie zaprojektowanej formy! W mniejszych przestrzeniach właściwym wyborem będzie wyciąg kominowy, który podkreśli charakter aranżacji, nieco ją zdynamizuje, ale nią nie zawładnie. W małych kuchniach w blokach lub kawalerkach najlepszą kategorią okapów okażą się: pochłaniacze sufitowe oraz urządzenia do zabudowy. Wykończone najwyższej jakości szkłem hartowanym wyróżniają się nowoczesnym designem i wzorową funkcjonalnością. Wśród dostępnych modeli zdecydowanie odznacza się: Flexi Naturali Nero Greco wykonany ze stali oraz spieku kwarcowego włoskiej marki Laminam. Spektakularna ciemna struktura z wyraźną linią szarych użyleń przywołuje najróżniejsze skojarzenia: czarną plażę Reynisfjara na południu Islandii, szlachetny agat czy rozgwieżdżone nocne niebo. Wśród okapów podszafkowych warto poznać bliżej model Onyx Black z oświetleniem w postaci pasków LED, które nadają urządzeniu innowacyjnego wyglądu oraz świetnie doświetlają blat roboczy i płytę. 

Zobacz też:  Zadbaj o swoją dietę! Czy chleb razowy jest zdrowy?

Biały czy czarny okap? Oto jest pytanie! Projektanci i architekci zachęcają do wnętrzarskich rewolucji. Chociaż w jasnych kuchniach oczywistym wyborem zdaje się być biały pochłaniacz, a w ciemnych przestrzeniach czarny wyciąg, to kontrastowe zestawienie czerni i bieli wygląda równie korzystnie. Biała kuchnia z czarnym okapem prezentuje się niecodziennie i elegancko, podobnie jak czarna aranżacja z białym wyciągiem. 



Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022

Dodaj komentarz