Kiedy myć zęby- przed czy po jedzeniu?

Mycie zębów, a raczej niezwykle dokładne szczotkowanie, jest jednym z warunków do tego, by zachować prawidłową higienę jamy ustnej. Niemniej jednak można się spotkać z różnymi opiniami odnośnie tego, kiedy jest najlepszy czas i moment na to, by szczotkować czy nitkować zęby. Wobec tego zęby myć przed czy po jedzeniu?

Co nam daje mycie zębów przed jedzeniem?

Zęby myć przed czy po jedzeniu? To z pewnością odwieczny dylemat każdego z nas. Nie da się bowiem ukryć, że zgodnie ze starym powiedzeniem- ile ludzi tyle opinii. W obecnych czasach jednak dostrzegamy ogromną potrzebę tego, by odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej i cieszyć się zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem. W związku z tym, dylemat ten powraca do nas dosłownie jak boomerang. Warto więc poddać rozważaniu i analizie aspekt tego kiedy powinniśmy poświęcić 3 minuty na to, by umyć nasze zęby. Okazuje się, że każdy z nas- a przynajmniej tak powinno być- myje zęby po wstaniu z łóżka. Można więc w tym kontekście zastanowić się, co nam daje mycie zębów przed jedzeniem? Otóż w pierwszej kolejności przez okres pomiędzy posiłkami nasze zęby będą narażone na kontakt z wieloma różnymi substancjami jak np. kawa czy herbata, które bardzo skutecznie doprowadzają do powstawania przebarwień. Wobec tego mycie zębów przed jedzeniem powinno nam pomóc w pozbyciu się osadu i kamienia, które nagromadził się po prostu przez większość dnia na szkliwie naszych zębów. Z pewnością zdarzają się również sytuacje, w których to my sami czujemy, że coś z naszymi zębami jest nie tak. Ich powierzchnia stała się chropowata, a także czujemy jakby nasze zęby, były „czymś” oblepione. Wówczas również jest to doskonała okazja i wystarczający powód do tego, by umyć nasze zęby przed jedzeniem. Podsumowując mycie zębów przed jedzeniem pozwoli nam pozbyć się nagromadzonych na nich osadów oraz kamienia nazębnego.

Zobacz też:  Orientalne smaki w domu! Proste przepisy po wakacjach w Azji

Co nam daje mycie zębów po jedzeniu?

Zdecydowana większość osób jest zagorzałymi fanami i zwolennikami mycia zębów po jedzeniu. Okazuje się, że tak podejście jest jak najbardziej racjonalne. Wynika to z prostego faktu, że w praktycznie każdym produkcie pożywczym znajdują się barwniki, nawet te pochodzenia naturalnego, które sprawiają, że znacznie wzrasta ryzyko pojawienia się na płytce zęba przebarwień. Co więcej bardzo często zdarza się, że drobinki jedzenia po prostu utykają w naszych szczelinach międzyzębowych, a co za tym idzie czujemy się niekomfortowo. Zdarza się również, że resztki jedzenia przyklejają się do szkliwa, a nasz uśmiech wówczas jest mocno wątpliwej urody. W takim wypadku mycie zębów po posiłku jest jak najbardziej zasadnym działaniem. Co więcej, trzeba również dodać, że mycie zębów po posiłku jest również często zalecane przez stomatologów, gdyż po posiłku nasze zęby wymagają tego, by je solidnie wyczyścić. Zaleca się również zastosowanie wysokiej jakości płynu do płukania jamy ustnej, by dodatkowo zdezynfekować powierzchnię zębów oraz języka. Na stronie https://dentinfo.pl/nitkowanie-zebow/ znajdziesz z kolei informacje o tym, dlaczego warto również nitkować zęby.

Zatem myć zęby przed czy po jedzeniu?

Jaki więc możemy wysnuć wniosek odnośnie tego, czy zęby myć po czy przed jedzeniem? Okazuje się, że oba działania są jak najbardziej zasadne. Niemniej jednak musimy wziąć pod uwagę również kwestie praktyczne. Mycie zębów przed każdym posiłkiem, a spożywamy ich co najmniej 3 na dzień, a także po każdym posiłku z pewnością nie wpłynęłoby korzystnie na nasze finanse, a zakup nowej pasty do zębów byłby co najmniej tygodniowym obowiązkiem. Wobec tego musimy znaleźć swoisty kompromis. Zęby z pewnością powinniśmy myć co rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Pozwoli to na usunięcie nagromadzonego przez noc osadu oraz bakterii. Kolejno warto umyć zęby po każdym posiłku. Spożywane pokarmy mogą przyczynić się do powstawania przebarwień, a w dodatku słodycze mogą z kolei zwiększyć ryzyko rozwoju próchnicy. Podsumowując, o wiele lepszym rozwiązaniem zarówno dla naszych zębów jak i dla naszego portfela jest mycie ich po spożytym posiłku. Zęby przed jedzeniem możemy umyć w momencie, kiedy czujemy, że nagromadziło się na nich zbyt wiele osadu i kamienia.

Zobacz też:  Czy cynamon pomaga na odchudzanie?


Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz