Kasza gryczana należy do najwartościowszych odmian kaszy. Bogata w witaminy i minerały jest wartościowym dodatkiem do posiłku. Mało kto jednak wie, jak ugotować kaszę gryczaną, aby była sypka i jednocześnie zachowała wszystkie swoje walory odżywcze.
Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko?
Nie od dziś wiadomo, że kasza gryczana smakuje najlepiej, gdy ugotowana jest na sypko. To właśnie w tym sposobie tkwi cały sekret smacznej kaszy, która będzie doskonałym dodatkiem do tradycyjnych polskich mięs. Świetnie komponować się będzie ze zrazami, pieczenią, czy też gulaszem. Wyśmienicie smakować może również podana z drobno posiekanymi warzywami, grzybami lub podsmażonym boczkiem i suszonymi śliwkami.
W przyrządzaniu kaszy na sypko najważniejsze są proporcje. Na jedną porcję kaszy przypaść powinny mniej więcej dwie porcje wody lub ulubionego wywaru mięsnego albo warzywnego. Na gotującą się w garnku wodę wsypać należy kaszę, dosolić do smaku, dodać odrobinę masła lub oleju i mieszając ponownie doprowadzić do wrzenia. Następnie rondelek przykryć i na najmniejszym ogniu gotować przez około piętnaście minut. Po tym czasie garnek zdjąć z ognia, zawinąć w kuchenną ściereczką i najlepiej odłożyć pod kołdrę lub koc, aby kasza wchłonęła całą pozostałą wodę. Tak przyrządzoną kaszę można następnie odgrzewać na patelni lub w piekarniku.
Jak ugotować kaszę gryczaną na mleku?
Z kaszy gryczanej przyrządzić można nie tylko doskonały dodatek do obiadu, ale też pyszne i bardzo pożywne śniadanie. Taka gryczanka doskonale smakować będzie posłodzona miodem lub syropem klonowym i podana ze świeżymi lub suszonymi owocami oraz bakaliami. Całość doprawić można aromatycznym cynamonem i świeżą wanilią.
Do przyrządzenia kaszy na mleku najlepiej użyć jednak jej niepalonej, jasnej wersji. Jest ona delikatniejsza w smaku od swojej ciemnej siostry, a w dodatku zawiera więcej wartości odżywczych, które każdemu zapewnią dawkę zdrowej energii na dobry początek dnia. Wystarczy zamiast wody użyć mleka krowiego lub jego roślinnej alternatywy w proporcjach takich jak w przypadku kaszy palonej. Ważne, żeby do gotowania użyć garnka z głębokim dnem, w którym nie przypali się nasze mleko.
Tak przyrządzana kasza powinna znaleźć się w jadłospisie każdego, kto dba o swoje zdrowie. Wysoka zawartość błonnika usprawni pracę jelit i poprawi wchłanianie składników odżywczych. Bogactwo wapnia doskonale uzupełni dietę osób, które nie spożywają nabiału, a także wegetarian, wegan i tych, którzy wyeliminowali ze swoich jadłospisów produkty glutenowe.
Zobacz także:
- Jak ugotować kaszę na sypko – prosty sposób w zależności od rodzaju kaszy
- Jak ugotować kaszę jaglaną?
- Jak ugotować kuskus? Kuskus na talerzu, na parze i na patelni
- Jak ugotować kaszę jaglaną na mleku? Smaczne i zdrowe śniadanie
- Jak ugotować kaszę bulgur – przepisy i inspiracje kulinarnie
- Jak ugotować kaszę mannę na wodzie – smaczne propozycje na każdą okazję