Kurki to niezwykle smaczne i aromatyczne grzyby, które od wieków królują na polskich stołach. Wykorzystujemy je w kuchni zwłaszcza w okresie letnio-jesiennym, gdy bez trudu można znaleźć je w polskich lasach. Kurki cenione są przede wszystkim za swój wyrazisty smak, aromat i chrupiącą strukturę. Co więcej, są doskonałym źródłem wielu różnych witamin i antyoksydantów. Jak przyrządzać kurki i jakie cenne właściwości w sobie kryją? Czy da się zrobić idealny sos z kurek?
Sezon na kurki
Pieprznik jadalny, powszechnie znany jako kurka, to grzyb występujący w całej Polsce. Rośnie w grupach po kilkanaście sztuk, tzw. czarnych kręgach. Zbierać go można od czerwca aż do października, najczęściej po deszczu, na piaszczystych, kwaśnych glebach. Intensywny, pomarańczowo-żółty kolor i praktycznie brak robaczywych osobników to coś, co wyróżnia je spomiędzy innych gatunków jadalnych. Są twarde, z korzennym miąższem o lekko owocowym zapachu i łagodnym smaku, z delikatnym posmakiem pieprzu. Jędrne i chrupkie, doskonale sprawdzają się w kuchni. Jak większość grzybów, są niskokaloryczne i składają się głównie z wody. Zawierają jednak także witaminy B1, C, D, PP i E, a także niewielkie ilości potasu, cynku, wapnia jodu i fluoru.
Jak czyścić kurki?
Ze względu na lejkowatą budowę, w kapeluszach kurek mogą zbierać się spore ilości zanieczyszczeń, które nieusunięte wpływają niekorzystnie na smak dania z kurkami. Czyszczenie kurek można wykonać na kilka sposobów. Pierwszy polega na usunięciu ziemi i piasku spomiędzy blaszek przy pomocy nożyka i pędzelka. Można je również opłukać pod bieżącą wodą, choć w ten sposób możemy doprowadzić do tego, że za bardzo nasiąkną. Często stosowanym sposobem na czyszczenie kurek jest przełożenie ich do miski, zasypanie solą i zalanie wrzątkiem. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia opadną na dno miski, a same grzyby można wygodnie wybrać łyżką cedzakową. Tak przygotowane świeże kurki można przechowywać w lodówce do 3 dni. Można je także ususzyć lub zamrozić (nawet na kilka miesięcy), najlepiej po lekkim zblanszowaniu, bo uniknąć goryczki po rozmrożeniu.
Pyszne dania z kurkami
Kurki to grzyby, które doskonale nadają się zarówno do smażenia, jak i gotowania, duszenia czy marynowania. Mogą stanowić główny składnik potrawy lub pełnić rolę dodatku, wzbogacającego jej smak. Doskonałą propozycją jest farsz, przygotowany ze smażonych kurek z cebulą, chilli, czosnkiem i natką pietruszki, który można wykorzystać do przygotowania faszerowanych mięs, tortilli, naleśników, zapiekanek czy nawet zwykłych kanapek. Jednym z klasycznych, niezwykle uniwersalnych i przepysznych dań z kurek jest sos kurkowy.
Sos kurkowy
Jaki jest idealny przepis na sos kurkowy? Potrzebne przede wszystkim są:
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki masła
- 1 łyżka oliwy extra vergine
- 250 g oczyszczonych kurek
- 100 ml śmietanki 30%
- Sól, pieprz i sok z cytryny do smaku
- Posiekana natka pietruszki
Rozgrzać na patelni masło i oliwę. W międzyczasie drobno pokroić cebulę i podsmażać aż do zeszklenia. Pod koniec dołożyć posiekany czosnek. Dodać grzyby i smażyć na średnim ogniu przez kilka minut, aż zaczną się rumienić. W tym momencie dodać śmietankę, natkę pietruszki i dusić całość przez kilka minut, aż sos odpowiednio zgęstnieje. Jako, że każde danie z kurek najlepiej przyprawiać bezpośrednio przed podaniem, po wyłożeniu na talerz doprawić go solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny.
Z czym podawać taki sos kurkowy? Doskonale sprawdza się on do risotto, makaronów, kopytek czy włoskich gnocchi, a także jako uzupełnienie do mięs i ryb.
Kurki na śniadanie i na obiad
Jeżeli marzą Ci się kurki na śniadanie, znaną i lubianą propozycją jest jajecznica lub omlet z kurkami, które z pewnością dadzą energii na cały dzień. Z kolei dania z kurkami kurki doskonale sprawdzą się w gorący, letni dzień. Przykładem może być niezwykle aromatyczna zupa kurkowa, która zachwyca nie tylko smakiem, ale i intensywnym kolorem. Przygotować ją można dokładnie w ten sam sposób jak sos kurkowy, należy jednak oprócz śmietanki dodać co najmniej pół litra bulionu. Opcjonalnie można dodać także grzanki, pokrojone w kostkę ziemniaki lub drobny makaron. Kurki sprawdzą się również jako dodatek do sałatek, np. z bobem i sezonowymi warzywami.
Jak zamarynować kurki?
Jak już wspomnieliśmy, chcąc zatrzymać smak i aromat tych niewielkich grzybów na dłużej, można je zamrozić lub zamarynować, co pozwoli korzystać z nich nawet w sezonie zimowym. Do przygotowania marynowanych kurek potrzebne są:
- 1000 g drobnych kurek 1 klasy
- Marynata:
- 1 szklanka octu
- 4 szklanki wody
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka soli
- 3 liście laurowe
- 6 ziarenek ziela angielskiego
- 2-3 cebule pokrojone w piórka
Do marynowania należy wybierać jędrne, zdrowe okazy. Po przebraniu płuczemy je i suszymy na sicie. Następnie wrzucamy do garnka z gotującą się wodą i gotujemy około 11-12 minut na wolnym ogniu. Ponownie odcedzamy je na sicie i hartujemy zimną wodą. W międzyczasie wszystkie składniki na marynatę gotujemy przez 5 minut, następnie dodajemy do niej przygotowane kurki i gotujemy kolejne 5 minut. Przekładamy je wraz z zalewą do słoików i zakręcamy wieczka. Na koniec poddajemy 10 minutowej pasteryzacji.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także:
- Thermomix – zupa grzybowa. Sprawdzony przepis
- Grzyby marynowane siostry Anastazji – koniecznie musisz spróbować!
- Grzybki marynowane na słodko – pyszne i aromatyczne!
- Maślaki marynowane w zalewie octowej – przepis na pyszne przetwory z grzybów
- Gąski marynowane – przepis na pyszne i aromatyczne grzyby!
- Grzyby marynowane w occie – proste przepisy na grzybki w zalewie