Czy yerba jest zdrowa? Co warto wiedzieć o tej energetycznej bombie?

Czy yerba jest zdrowa? Wiele osób sięga po nią zamiast (niezdrowej w dużych ilościach) kawy czy mocnej herbaty. Dlaczego warto pić napar z tego suszu? Czy yerba naprawdę działa? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czy yerba jest zdrowa? Ta używka w ostatnich latach błyskawicznie zyskuje na popularności! W internecie można znaleźć już całe sklepy i serwisy poświęcone wyłącznie tematyce yerba mate. Dlaczego ten napój o specyficznym smaku (wiele osób porównuje go do „wywaru z petów”) ma tak wielu wielbicieli? Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze informacje o yerba mate!

Zalety yerba mate – dlaczego warto ją pić?

Istnieje wiele korzyści z picia yerba mate. 

Po pierwsze, zawiera ona dużą ilość antyoksydantów, które mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniami, a nawet pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom przewlekłym. 

Jest również dobrym źródłem kofeiny, która zapewnia delikatny zastrzyk energii, mogący trwać nawet przez kilka godzin!

Uważa się również, że yerba mate pomaga zgubić zbędne kilogramy – poprzez wspomaganie metabolizmu i zwiększanie spalania tłuszczu. Ponadto niektóre badania sugerują, że może ona poprawić jasność umysłu i pamięć. Jak widać, spożywanie yerba mate oferuje wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Czy yerba jest zdrowa? Tak, ale…

Chociaż yerba mate zawiera cenne składniki odżywcze, to zawiera również kofeinę i inne substancje, które mogą mieć niepożądane skutki. Na przykład kofeina jest substancją pobudzającą, która może powodować nerwowość, niepokój i problemy z zasypianiem. Może również zwiększać ciśnienie krwi i tętno. Niektóre z innych substancji zawartych w yerba mate, takie jak polifenole i flawonoidy, również mogą mieć potencjalnie szkodliwe działanie. Na przykład polifenole mogą zaburzać wchłanianie żelaza, a flawonoidy mogą zwiększać ryzyko krwawienia. W związku z tym przed spożyciem yerba mate należy zdać sobie sprawę z ryzyka.

Zobacz też:  Czy czekolada jest zdrowa? Najważniejsze informacje o tej popularnej słodkości!

Zawartość kofeiny w yerba mate

Yerba mate to rodzaj herbaty ziołowej, która jest popularna w Ameryce Południowej. Produkowana jest z liści rośliny nazywanej ostrokrzewem paragwajskim (Ilex paraguariensis) i ma lekko gorzki smak. 

Yerba mate zawiera kofeinę, która jest środkiem pobudzającym, który może poprawić czujność umysłową i poziom energii fizycznej. Zawartość kofeiny w yerba mate zależy od sposobu jej przygotowania. Herbata mate, która jest parzona przez krótszy czas, będzie miała mniej kofeiny niż długo parzony napar. Filiżanka herbaty yerba mate zawiera około 85 mg kofeiny, co jest zbliżone do ilości kofeiny w filiżance zielonej herbaty. Jednak niektóre marki yerba mate mogą zawierać więcej lub mniej kofeiny niż inne.

Czy yerba jest zdrowa? Tak! Pamiętaj jednak, że jej nadmiar może być nawet niebezpieczny! To ze względu na kofeinę, której niektóre gatunki yerby mają naprawdę dużo! Jednak sama yerba, o ile jest pita w rozsądnych ilościach, to świetny i błyskawicznie działający zamiennik kawy.Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz