Przyczyny bólu brzucha po prawej stronie?

Właściwe zdiagnozowanie przyczyny bólu brzucha po prawej stronie zależy od jego dokładnej lokalizacji. Niekiedy wskazanie właściwego miejsca jest trudne, ponieważ ból promieniuje na cały brzuch, a nawet plecy. O czym mogą świadczyć dolegliwości, które odczuwamy po prawej stronie i jak radzić sobie z dyskomfortem?

Jakie są możliwe przyczyny bólu brzucha po prawej stronie?

Ból brzucha po prawej stronie może mieć różne przyczyny, dlatego nie należy go bagatelizować. Jeśli nie ustępuje, warto skontaktować się ze specjalistą. Wskazaniem do wizyty jest również nagły i ostry ból, który może być wynikiem zapalenia wyrostka robaczkowego. Na początkowym etapie cierpiące osoby skarżą się na ból odczuwany w okolicy pępka, ale wraz z rozwojem choroby dolegliwości przesuwają się na prawą stronę. 

Ból brzucha po prawej stronie może być także objawem kamicy nerkowej, a dokładniej tzw. kolki nerkowej, która nie występuje u wszystkich pacjentów. Dochodzi do niej, kiedy zablokowany jest odpływ moczu z nerki. Podobnie lokalizuje się ból wywołany odmiedniczkowym zapaleniem nerek, wywołanym przez bakterie, które dostały się układu moczowego.

U mężczyzn tego typu objawy mogą świadczyć o zapaleniu najądrza lub gruczołu krokowego, a jeśli w okolicy pachwiny widoczne jest zgrubienie, można podejrzewać wystąpienie przepukliny pachwinowej. U kobiet natomiast nie można zlekceważyć powodów ginekologicznych jak torbiel czy skręt jajnika, a nawet jego pęknięcie czy ciąża pozamaciczna. Tego typu ból może wystąpić również w trakcie menstruacji i wówczas mija samoistnie wraz z ustąpieniem krwawienia. 

Dolegliwości mogą być oczywiście wywołane ze strony układu pokarmowego. Przyczyną może być nawet niestrawność. Ponieważ możliwych odpowiedzi jest wiele, nie warto odsuwać w czasie konsultacji ze specjalistą, który zleci odpowiednie badania, zwłaszcza jeśli dolegliwości pojawiają się nagle i mają ostry charakter.

Zobacz też:  Czy olej konopny jest zdrowy? Sprawdź, jakie leczy choroby

Co na ból brzucha?

Jeśli ból brzucha jest wynikiem innych chorób, leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą specjalisty. Jeśli jest następstwem problemów trawiennych, warto zwrócić większą uwagę na wdrożenie prawidłowych nawyków żywieniowych. 

Doraźnie, w celu łagodzenia dolegliwości i jeśli nie występują inne przeciwwskazania, warto zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Przed przyjęciem leku koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza ograniczeniami co do stosowania danej substancji czynnej. Niektórych leków nie można bowiem stosować w przebiegu, np. choroby wrzodowej żołądka czy dwunastnicy. W takiej sytuacji należy przyjmować tylko te, przepisane przez lekarza. Przy wspomnianych dolegliwościach znacznie lepiej sprawdzą się ziołowe napary o działaniu regulującym pracę układu trawiennego, a osłonowo wywar z siemienia lnianego.

Ból o charakterze ostrym zawsze powinien być skonsultowany ze specjalistą, ponieważ może świadczyć o znacznie groźniejszych chorobach. Lekarz zleci odpowiednie badania i dobierze najlepszy sposób leczenia.



Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022

Dodaj komentarz