Dieta na zdrowe i mocne zęby

Z pewnością każdy chciałby móc cieszyć się atrakcyjnym wyglądem i zdrowiem zębów. Wielu z nas zapewne wie, że aby tak było bardzo istotna jest profilaktyka i higiena zębów. Warto przy tym pamiętać, iż nie tylko regularne badania dentystyczne mają wpływ na stan zębów. Oprócz kontroli w gabinecie stomatologicznym warto zadbać o żywność, którą spożywamy. Można pokusić się nawet o parafrazę słynnego przysłowia: twoje zęby są tym co jesz. Skoro wiemy już jak istotny wpływ ma nasza dieta na zdrowie zębów, poznajmy sposoby, które umożliwią nam ich zachowanie w dobrej kondycji.

Co jeść na zdrowe i mocne zęby?

Aby zachować dobry stan naszego uzębienia warto stosować dietę bogatą w szereg wartościowych witamin. Zacznijmy od witaminy A, która zapobiega gromadzeniu się bakterii w naszej jamie ustnej i powstawaniu próchnicy. Ponadto, wspomniana witamina ma pozytywny wpływ na przyzębie, wzmacnia dziąsła oraz uczestniczy w produkcji śliny. Witaminę A znajdziemy w takich produktach jak marchew, szpinak, marchew, mleko, ryby czy podroby mięsne.

WIęcej o trosce o zęby przeczytasz: https://www.estetique-wroclaw.pl/higienizacja-zebow/

Bardzo istotna dla stanu naszych zębów jest również witamina D, która pozytywnie wpływa na przyswajanie fosforu i wapnia przez nasz organizm. Ponadto, jest ona odpowiedzialna za twardość naszego uzębienia oraz ma pozytywny wpływ na proces remineralizacji szkliwa, który chroni zęby przed czynnikami zewnętrznymi. Witamina D obecna jest w jajkach, tranie, maśle i rybach, zwłaszcza tłustych, jak tuńczyk, makrela, halibut czy łosoś.

Witamina E jest kolejną na liście, której dobroczynny wpływ jesteśmy w stanie zaobserwować podczas procesu odbudowy tkanek, a zatem gojeniu się ran, na przykład w jamie ustnej. Witamina E obecna jest w takich produktach jak czosnek, szpinak, marchew, nasiona słonecznika, pestki dyni, oleje roślinne, oraz orzechy włoskie i laskowe.

Zobacz też:  Co człowiek powinien jeść codziennie?

Przy trosce o nasze uzębienie warto pamiętać również o diecie bogatej w witaminę C. Ma ona pozytywny wpływ na kondycję tkanek przyzębia oraz naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega krwawieniu dziąseł i spowalnia proces odsłaniania się szyjek zębowych. Omawianą witaminę znajdziemy w czerwonej papryce, kalarepie, kapuście, owocach dzikiej róży, brukselkach, brokułach, natce pietruszki, szpinaku, truskawkach czy owocach cytrusowych, takich jak cytryny, grejpfruty czy pomarańcze.

Czego unikać, aby mieć zdrowe i mocne zęby?

Skoro wiemy już w jakie witaminy powinna być bogata nasza dieta, aby zapobiec degradacji uzębienia, sprawdźmy co ma negatywny wpływ na nasze zęby.

Sprawdź jak zadbać o zęby: https://www.estetique-wroclaw.pl/

Szkodliwy wpływ na nasze uzębienia mają przede wszystkim produkty zawierające dużą ilość cukrów, które wpływają na rozwój próchnicy. 

Słodzone napoje gazowane mają niezwykle zły wpływ na stan naszego uzębienia. Oprócz bardzo wysokiej ilości cukru, którego w dwóch litra znajduje się zwykle od 200 do 250 gramów (sugerowana przez Światową Organizację Zdrowia dzienna ilość spożycia cukru wynosi 50 gramów!), ich płynna konsystencja rozprzestrzenia szkodliwe substancje po całej jamie ustnej.

Innym szkodliwym produktem są suszone owoce, zwłaszcza takie jak daktyle, morele czy rodzynki. Nie dość, że zawierają duże ilości cukru, są bardzo lepkie i ich pozostałości na zębach ciężko niekiedy usunąć, bez stosowania nici dentystycznych czy dokładnego mycia zębów.

Do innych produktów mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów można zaliczyć również alkohol, który ma wpływ na zmniejszenie produkcji wydzielania śliny, czyszczącej jamę ustną i zabijającej szkodliwe bakterie, dzięki obecności przeciwciał.Zobacz także:
Zobacz też:  Co brać aby mieć zdrowe jelita?
Archiwum: listopad 2022

Dodaj komentarz