Kanie marynowane – przepis na kanie marynowane w zalewie octowej

Kanie marynowane to łatwy sposób na pyszne przekąski o każdej porze roku. Są niskokaloryczne i idealnie nadają się na przetwory. Jak przygotować najlepsze grzyby w occie? Sprawdź przepis na marynowane kanie w zalewie octowej.

Kanie marynowane są smaczne i aromatyczne. Można traktować je jako przekąskę albo dodatek do sosu lub sałatki. Najlepiej wybierać świeże, młode grzyby. W przypadku kani marynuje się jedynie młode kapelusze kani. Jako podstawa kuchni polskiej doskonale podkreślają smak mięs i wędlin. Aby zakonserwować grzyby, najczęściej przygotowuje się marynatę w proporcji 4:1. W zależności od własnych upodobań można nieco zmodyfikować podstawowy przepis dodając więcej wody czy innych przypraw takich jak na przykład gorczyca.

Grzyby marynowane jako zdrowa przekąska

Marynowane grzyby to przede wszystkim niepowtarzalny smak lasu. Jednak kanie mają do zaoferowania coś jeszcze – białko. Ono z kolei oznacza sporo lizyny. Jest to aminokwas, który poprawia elastyczność skóry, wpływa na stan kości i wspomaga koncentrację.

Co ważne, grzyby są niskokaloryczne, więc można je spożywać niezależnie od stosowanej diety. A samo marynowanie w żaden sposób nie umniejsza zawartym w nich składnikom odżywczym.

Kanie marynowane – przepis na grzyby w occie

Kanie w zalewie octowej to jeden ze sposobów na zakonserwowanie grzybów. Dzięki temu na długi czas pozostają smaczne i świeże. Co więcej, zawsze są pod ręką. Podstawa to dobry przepis i składniki na zalewę. Aby przyrządzić grzyby w occie, należy przygotować:

  • kanie (1 kg);
  • marchewka (45 g);
  • cebula (100 g);
  • cukier (2 łyżki);
  • woda (5 szkl.);
  • ocet 10% (2 szkl.);
  • czosnek (1 szt.);
  • sól (1 łyżka);
  • pieprz (2 ziarenka);
  • ziele angielskie (5 ziarenek);
  • liść laurowy (3 szt.).
Zobacz też:  Marynowane rzodkiewki – przepis na sałatkę i zalewę z czosnkiem

Kanie trzeba dokładnie oczyścić. Oczyszczone grzyby kroimy na mniejsze kawałki, większe kanie kroimy na ćwiartki. Zalewamy je wodą i gotujemy w wodzie z solą aż do wrzenia. W tym czasie przygotowujemy zalewę. 5 szklanek wody łączymy z octem, dodajemy 1 łyżeczkę soli i 2 łyżeczki cukru. Gotujemy. Wykładamy grzyby na sitko i zalewamy kanie zimną wodą. Układamy kanie w słojach wraz z cebulą, marchewką i czosnkiem. Dodajemy 5 ziarenek ziela angielskiego i 3 liście laurowe. Wszystko zalewamy wrzącą marynatą – potem można zakręcać słoiki (najlepiej litrowe). Zapasteryzowane słoiki stoją do ostygnięcia. Pamiętaj, żeby ustawić słoik do góry dnem! Ostudzone zostawiamy w jakimś chłodnym miejscu, można przechowywać w lodówce.

Kanie w occie a smażone kanie i podobne przepisy

Kanie marynowane to dobry pomysł na przechowywanie zebranych grzybów. Jednak świeże można też zaserwować smażone w panierce. Takim sposobem powstają kotleciki grzybowe panierowane w jajku i bułce tartej.

Aby przygotować kanie smażone, potrzebne będzie jajko, panierka, cebula i olej lub masło do smażenia. Po oczyszczeniu będziemy panierować kanie – obtaczamy je w rozmąconym jajku i bułce tartej. Następnie smażymy na rumiano z obu stron na oleju lub masełku. Gotowe kotlety można ozdobić pokrojoną w piórka cebulą.

Przepis na kanie marynowane, czyli grzyby w słoikach

Kanie marynowane to smakowity dodatek. Grzyby można smażyć, suszyć i mrozić, ale to właśnie odpowiednia marynata nadaje im ciekawego sznytu. Dodane do sosu, sałatki czy mięsa będą aromatycznym dodatkiem do głównej potrawy.

Dlaczego warto jeść marynowane kanie? Grzyby w zalewie octowej to uzupełnienie diety w cenne składniki odżywcze. Zwiększają apetyt i regulują wydzielanie soków żołądkowych. Jednocześnie mają niewiele kalorii.



Zobacz także:
Zobacz też:  Czosnek marynowany w occie i nie tylko – idealny dodatek do zimowych dań
Archiwum: listopad 2022

Dodaj komentarz