Do przyrządzenia domowego chleba pełnoziarnistego potrzebujemy niewiele składników. Najważniejsze jest, by wybrać odpowiednią mąkę i dodatki. Wśród mąk, z których możemy wyrobić chleb jest: mąka żytnia, mąka orkiszowa i mąka owsiana. Są to najlepsze mąki, ponieważ nie podnoszą znacząco cukru we krwi i mają niski indeks glikemiczny. Do każdej z nich będziemy musieli dodać inną ilość wody, ponieważ w zależności od rodzaju mąki będzie ona inaczej emulgowała (łączyła się z wodą), inne składniki będą w podobnych proporcjach.
Składniki na chleb pełnoziarnisty dietetyczny
- pół kg mąki (żytniej, orkiszowej, owsianej),
- 2 szklanki ciepłej wody,
- 20 dag drożdży,
- łyżka miodu lub cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- jajko,
- mleko,
- dodatki- siemię lniane, pestki dyni, otręby, płatki owsiane, czarnuszka (około pół szklanki do ciasta i jedna trzecia szklanki na wierzch chleba).
Chleb pełnoziarnisty- przepis:
- Nastaw piekarnik na 250 stopni Celsjusza w opcji góra- dół.
- Do naczynia wsyp wybraną mąkę uprzednio ją przesiewając. Ten proces jest istotny, ponieważ mąka się napowietrza i dzięki temu chleb jest bardziej puszysty.
- Do miseczki włóż pokruszone w palcach świeże drożdże, dodaj łyżkę miodu lub cukru (może to być również inna substancja słodząca, np. ksylitol). Drożdże zalej ciepłą wodą (około 40 stopni Celsjusza). Całość rozmieszaj na jednolity roztwór i odstaw, aby drożdże mogły zacząć działać.
- Przygotuj w dwóch szklankach ulubione dodatki- pół szklanki będziesz dodawać do ciasta a jedną trzecią na wierz chleba.
- W osobnej szklance roztrzep żółtko z jedną łyżką mleka.
- Kiedy drożdże wyrosną wlej rozczyn do mąki, dodaj pozostałą ciepłą wodę, wsyp dodatki i zagnieć ciasto. Jeśli masa będzie się zbyt kleić dosyp mąki. W miarę ugniatania ciasto powinno zacząć odchodzić od dłoni, co będzie oznaczało, że ilość mąki jest wystarczająca. Wyrobione ciasto przełóż do natłuszczonej formy keksowej. Po przełożeniu masy puknij dnem naczynia kilka razy o blat, co spowoduje, że w upieczonym chlebie nie będzie nagromadzonych pęcherzy powietrza i pustych miejsc. Tak przygotowane ciasto odstaw na pół godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia i odpoczynku.
- Po wyrośnięciu surowego chleba posmaruj go roztrzepanym wcześniej jajkiem z mlekiem i posyp ulubionymi dodatkami- pestkami dyni, siemieniem lnianym, czarnuszką, otrębami, płatkami owsianymi. Możesz również zmieszać wszystkie dodatki.
- Wstaw formę do piekarnika w pozycji środkowej bez opcji termoobiegu i piecz przez około 50 minut. Sprawdzaj w międzyczasie chleb, jeśli będzie zarumieniony możesz postukać drewnianą łyżką, głuchy dźwięk będzie oznaczać, że chleb się wypiekł.
- Wyciągnij formę z piekarnika, odczekaj aż trochę przestygnie i wyciągnij delikatnie z blachy. Chleb przechowuj w papierowej torebce.
Jak widać przepis na chleb pełnoziarnisty jest łatwy wykonaniu i nie wymaga wielu składników. Domowy chleb jest smaczny i zdrowy, pozbawiony substancji konserwujących i barwników. Chleb pełnoziarnisty odchudzający przechowywany w odpowiedni sposób pozostaje świeży przez tydzień.
[kkstarratings]
Zobacz także:
- Brownie z fasoli – przepis
- Chlebek bananowy w wersji fit
- Ciasto marchewkowe fit. Najlepsze!
- Placek z dyni – jak zrobić ciasto dyniowe w wersji FIT? Przepis na jesienny deser
- Tarta z ciasta francuskiego – przepis
- Przepis na omlet z szynką i warzywami