Trend na sushi ogarnął cały świat. Dlatego popyt na odmianę ryżu do sushi jest bardzo wysoki. Można go spotkać w dobrze zaopatrzonych supermarketach i w sklepach azjatyckich. Odpowiednio gotowany drobnoziarnisty ryż perłowy, idealnie nadaje się do sushi.
Kilka słów o samym ryżu
Ryż jest wszechstronnym zbożem i istnieje wiele sposobów na jego gotowanie. Kraje azjatyckie mają tendencję do gotowania ryżu w lepki sposób, aby łatwiej było jeść ryż pałeczkami. Tak naprawdę gotowanie lepkiego ryżu do sushi nie jest wielkim wyzwaniem. Aby ryż po ugotowaniu zyskał właściwą konsystencję należy go gotować na małym ogniu. Czynność jest łatwiejsza niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Najlepiej nadaje się do tego ryż basmati lub jaśminowy, który często określa się mianem ryżu pachnącego. Oczywiście można też użyć specjalnego ryżu przeznaczonego do przygotowania sushi.
Często mówi się, że ryżu nie należy myć, aby uzyskać szczególnie lepki efekt. Ale to nieprawda, ponieważ ryż należy zawsze myć, najlepiej dwa lub trzy razy, aby zmyć nadmiar skrobi, zanieczyszczeń i brudu. Następnie namocz ryż w zimnej wodzie przez 2 godziny – lub nawet na noc – aby uzyskać szczególnie dobry wynik. Nawiasem mówiąc, im dłużej ziarna ryżu są moczone, tym krótszy jest czas gotowania.
Gotowanie
Chcąc przyrządzić ryż na sposób europejski w rondlu, należy zwrócić uwagę na odpowiednią proporcję wody i ryżu. Obowiązuje zasada: około jednej szklanki ryżu na jedną szklankę wody. W czasie obróbki, woda nigdy nie powinna się gotować, należy to robić na wolnym ogniu, aby ryż mógł wchłonąć wodę i powoli pęcznieć. Dobry ryż do sushi wymaga czasu, co najmniej 35 minut. W tłumaczeniu sushi oznacza „ryż zakwaszony octem” – więc ocet jest bardzo istotnym składnikiem.
Na cztery porcje potrzebujesz:
- 250 g ryżu do sushi
- 2 łyżki octu ryżowego
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka cukru
Ryż trzeba zagotować w 300 ml wody, należy gotować 2 minuty, po czym zmniejszyć ogień i parzyć ryż na małym ogniu przez 20 minut.
Następnie należy zdjąć pokrywkę, włożyć 2 warstwy papieru kuchennego między garnkiem a pokrywką i pozwolić ryżowi ostygnąć przez kolejne 10 do 15 minut.
W międzyczasie należy zagotować ocet ryżowy, sól i cukier i ostudzić.
Ryż wsypać do miski, zalać go mieszanką i delikatnie wymieszać drewnianą łopatką.
Jeśli to możliwe, przetwarzaj ryż, gdy jest jeszcze ciepły. Przykryj ryż wilgotną szmatką, aby był gotowy do ponownego użycia.
Dla prawdziwych fanów ryżu i miłośników Azji zdecydowanie warto kupić specjalne urządzenie do gotowania ryżu. Dzięki niemu możesz otrzymać idealny lepki ryż przy niewielkim wysiłku.
Zobacz także:
- Jak ugotować ryż na mleku?
- Gotowanie kalafiora – jak ugotować kalafior?
- Jak ugotować ryż na sypko?
- Jak ugotować kaszę jaglaną?
- Gotowanie brokułów – jak ugotować brokuły?
- Jak ugotować ziemniaki w mundurkach – praktyczne porady