Gotowane jajka mają mnóstwo zdrowych i korzystnych właściwości, takich jak kwas foliowy, witamina E, białko czy wartościowy cholesterol.
Poniżej sprawdzony sposób na ugotowanie jajek na twardo. Potrzebne będzie odpowiednie naczynie i woda oraz minutnik lub zegarek,a także oczywiście wybrana ilość jajek kurzych czy przepiórczych.
Przepis, jak zrobić jajka na twardo.
Aby ugotować jajko na twardo, najpierw należy przygotować jajka od kury czy przepiórki. Najlepiej wyjąć je przynajmniej dwadzieścia minut wcześniej, aby nie pękły i przepłukać pod bieżącą wodą przed ich gotowaniem. Jeśli nie mamy czasu, można też dłużej je przepłukać, co choć trochę pozwoli je ocieplić.
Następnie wybieramy odpowiedniej wielkości rondelek czy garnek, tak aby jajka się zmieściły. Nalewamy do niego wodę i ostrożnie, najlepiej łyżką zanurzamy jajka. Woda powinna je całkowicie przykrywać.
Jeśli wybraliśmy jajka przepiórcze, czas ich gotowania wynosi cztery minuty, z kolei w przypadku kurzych dziesięć minut.
Gdy podany czas już minął, wyłączamy kuchenkę i odcedzamy jajka. Najlepiej puścić w tym czasie strumień zimnej wody, aby wlewając do zlewozmywaka wrzątek, nie uszkodzić rur. Następnie każde obtłukujemy, przekładamy np. do miski, zalewamy zimną wodą i odstawiamy do przestygnięcia. Dzięki temu procesowi, skorupka odejdzie bez problemu i nie natrudzimy się podczas obierania.
Propozycje wykorzystania i podania
W ten sposób przygotowane i obrane jajka można zjeść same lub z dodatkiem majonezu czy soli. Można też je wykorzystać do pasty jajecznej, na kanapkę, do nafaszerowania czy do sałatki.
Przepis na rewelacyjną pastę jajeczną
Ciekawą propozycją jest pasta jajeczna z odrobiną majonezu, musztardy i masła lub margaryny oraz przyprawiona solą i pieprzem. Całość należy wymieszać i rozdrobnić blenderem na gładką masę.
Jajko przepiórcze czy kurze?
Oba gatunki jajek są bardzo zdrowe i w smaku także dość zbliżone. Różni je przede wszystkim cena, wszak kurze kosztują sporo taniej. Wielkość też tu ma znaczenie, przepiórcze są o cztery razy mniejsze. Z kolei pod kątem wartości odżywczej, jedno kurze odpowiada czterem przepiórczym. W przypadku wystąpienia alergii pokarmowej na jajko pochodzenia kurzego, a dokładniej na jego białko, alergik może bez wątpienia spożywać jajka przepiórcze. Udowodniono naukowo, że te drugie alergizują stosunkowo bardzo rzadko. Jeśli nasz organizm nie reaguje na jajka, możemy wybrać sami, który gatunek tego produktu nam odpowiada do spożywania.
Zobacz także:
- Jak ugotować jajka przepiórcze – przepisy, porady i inspiracje
- Gotowanie jajek – jak zrobić to właściwie?
- Jak ugotować jajko na półmiękko – przepis na idealne śniadanie
- Jak ugotować jajko w mikrofali – przepisy i porady
- Jak ugotować jajka w koszulce? Przedstawiamy prosty przepis!
- Jak ugotować jajko na miękko?