Gotowanie golonki – jak ugotować golonkę?

Gotowana golonka wieprzowa to tradycyjne danie kuchni polskiej. Poza walorami smakowymi warto nadmienić, że kolagen zawarty w golonce oraz bogaty w minerały szpik kostny uwalniający swoje właściwości w trakcie gotowania, to niezwykle wartościowe produkty mające pozytywny wpływ na nasz zdrowie. Dodatkowym atutem tej pozycji kulinarnej jest prostota jej wykonania i stosunkowo nieduży koszt produktów. Zabierzmy się więc do pracy.

Czego będziemy potrzebować?

  • golonka wieprzowa (około 1,2kg)
  • mała cebula
  • 2 średniej wielkości marchewki
  • 1 średniej wielkości pietruszka (korzeń)
  • 3 liście laurowe
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • płaska łyżeczka soli
  • woda (około 1,5 litra)
  • garnek odpowiedniej wielkości

Gotowanie krok po kroku

Gotowanie golonki wieprzowej zaczynami od przygotowania wszystkich wyżej wymienionych produktów. Najważniejsza oczywiście jest sama golonka. Zanim zostanie umieszczona w naczyniu, należy ją dokładnie umyć i oczyścić z wszelkich niepożądanych elementów takich jak np. nieusunięte przez producenta mięsa pojedyncze włoski. W tym celu można wspomóc się palnikiem naszej kuchenki, opalając delikatnie skórę golonki nad płomieniem. Ważne, aby nie pozbawiać golonki skóry, która przed ugotowaniem może wyglądać niezbyt apetycznie, ale po ugotowaniu to właśnie skóra jest elementem dania grającym ważną rolę dla naszych kubków smakowych. Skóra golonki jest bogatym źródłem cennego kolagenu. Po dokładnym oczyszczeniu golonkę umieszczamy w garnku.

Kolejnym etapem jest przygotowanie warzyw. Warto zacząć od obrania cebuli, a następnie opalenia jej nad płomieniem palnika kuchenki aż do momentu wyraźnego przypalenia. Zabieg ten nada wyjątkowego aromatu całej potrawie. Jeśli nie posiadamy kuchenki gazowej i nie mamy możliwości opalenia cebuli, wrzucamy do naczynia surową cebulę. Marchew oraz pietruszkę kroimy na kilka grubszych kawałków i również umieszczamy w naczyniu, dodając do tego liście laurowe i ziarna ziela angielskiego. Naczynie napełniamy zimną wodą do momentu, aż golonka nie zostanie przykryta taflą wody. Uruchamiamy palnik kuchenki, stawiamy na nim garnek z przygotowaną zawartością i pod przykryciem czekamy to momentu, aż woda zacznie wrzeć.

W momencie, gdy woda zaczyna wrzeć, po chwili na tafli wody pojawiają się tak zwane „szumy”, jest to nic innego jak gęsta zawiesina mająca postać ciemnej piany, którą należy delikatnie odcedzić łyżką z naszego wywaru. Po wykonaniu tej czynności przykrywamy garnek pokrywką i gotujemy na małym ogniu przez mniej więcej 2,5 godziny. Od czasu do czasu należy obserwować poziom wody w naczyniu, gdyż istnieje prawdopodobieństwo jej odparowania w wyniku gotowania. Jeśli poziom wody znacząco się obniży, należy ją uzupełnić, dolewając wrzątku.

Pod koniec gotowania należy dodać do wywaru sól i tak przyprawioną całość gotować jeszcze około 20 minut. Po około 2,5 godziny gotowania golonka jest gotowa. Oznaką gotowości naszego dania będzie wyjątkowa miękkość mięsa, które zacznie samo odchodzić od kości oraz delikatna skóra golonki rozpadająca się przy delikatnym kontakcie ze sztućcami.

Zobacz też:  Jak ugotować zupę grzybową? Przedstawiamy prosty przepis!

Propozycja podania

Tak przygotowaną golonkę można spożyć z dodatkiem ostrej musztardy typu dijon. Idealnie ze smakiem gotowanej golonki komponuje się również kapusta kiszona z dodatkiem oliwy z oliwek. Ciekawą propozycją podania będzie również golonka w formie galaretki. W tym celu należy zaczekać do ostygnięcia golonki, podzielić mięso i skórę na mniejsze kawałki za pomocą np. noża i widelca, następnie pokroić warzywa wyciągnięte z wywaru i wszystko przełożyć do mniejszych naczyń np. misek, następnie zalać golonkę i warzywa wywarem, który wytworzył się w trakcie gotowania. Tak przygotowane porcje wkładamy do lodówki na kilka godzin do zastygnięcia wywaru tworzącego sztywną galaretę. Do tak przygotowanej galaretki warto dodać odrobinę octu dla podkreślenia smaku.



Zobacz także:
Archiwum: listopad 2021

Dodaj komentarz