Fasolka szparagowa chętnie wykorzystywana jest w polskich domach. Może ona stać się podstawą przyrządzenia wielu dan. Należy jednak pamiętać o tym, aby została ona w odpowiedni sposób ugotowana. Nie można podawać fasolki szparagowej surowej.
Żółta i zielona fasolka szparagowa
W sklepach dostępna jest żółta i zielona fasolka szparagowa. Jeżeli chodzi o strukturę, to kolor żółty jest bardziej polecany. Wszystko przez to, że jest ona nieco delikatniejsza. Dlatego też zaleca się nieco skrócenie czasu gotowania żółtej fasolki szparagowej. Do ilu? To zostanie zaraz wyjaśnione.
Zanim jednak fasolka zostanie ugotowana, należy ją umyć. Wystarczy całą fasolkę przerzucić do durszlaka i opłukać pod bieżącą wodą. Warto fasolkę pozostawić na durszlaku przynajmniej na kilka minut, aby cała woda mogła spłynąć. Potem należy starannie obrać ją z końcówek. Tyczy się to fasolki w obydwóch kolorach.
Dopiero po tym, jak fasolka zostanie obrana z końcówek można przejść do jej ugotowania.
Szacuje się, że na 1 kg fasolki należy przygotować ok. 2,5 litra wody w garnku. Do tego dodaje się również łyżkę soli. Dla lepszego smaku. Fasolka ugotowana bez soli ma mdły, niewyraźny smak. Aczkolwiek, jeżeli ktoś nie lubi takiego smaku, sól może pominąć.
Garnek z wodą i fasolką należy ustawić na palniku. Całość należy przykryć, aby doprowadzić zawartość do wrzenia. Jeżeli już to nastąpi, ogień należy zmniejszyć. Całość ma się tylko lekko gotować. Ile powinien trwać etap gotowania?
Szacuje się, że okres gotowania fasolki żółtej wynosi od 5 do 12 minut od zagotowania samej wody. W przypadku fasolki zielonej okres gotowania wynosi od 8 do 18 minut, od momentu zagotowania się wody.
Należy pilnować tego czasu, aby nie przegotować fasolki. Ugotowane warzywo należy ponownie umieścić na durszlaku i całość spłukać zimną wodą. Dzięki temu uda się zatrzymać proces gotowania.
Młoda i stara fasolka szparagowa
Najlepiej smakuje młoda fasolka szparagowa. Okres, w którym taką fasolkę można otrzymać w sklepach na początku maja. Ten okres trwa czasem nawet aż do końca wakacji. Młoda fasolka szparagowa nie tylko zachwyca swoim świeżym smakiem, ale także pozwala na jej nieco szybsze ugotowanie.
Podczas procesu gotowania zaleca się wyjęcie jednej fasolki i spróbowanie, czy jest ona już wystarczająco delikatna w smaku. Jeżeli nie, to trzeba fasolkę jeszcze przytrzymać na ogniu. Wszystko tak naprawdę zależne jest od indywidualnych preferencji.
Fasolka jest idealną propozycją do jajka sadzonego z ziemniakami, z dodatkiem bułki tartej.
Zobacz także:
- Jak ugotować fasolkę szparagową żółtą – od zieleni do złota w kuchni
- Fasolka szparagowa – gotowanie dla każdego!
- Jak ugotować fasolkę żółtą? Przedstawiamy prosty przepis!
- Jak ugotować fasolkę po bretońsku?
- Jak ugotować leczo – prosty przepis i wskazówki
- Gotowanie soczewicy – jak ugotować soczewicę?