Artykuł merytorycznie zweryfikowany przez Agnieszkę Poll, studentkę weterynarii i redaktorkę portalu Zwierzaki.pl
Gotowanie dla psa to coraz częstszy wybór, wynikający ze wzrostu świadomości właścicieli. Czy psie posiłki przygotowywane w domu mogą zastąpić tradycyjne karmy? Na co zwrócić uwagę przy układaniu psiego menu?
W ostatnich latach właściciele coraz częściej rezygnują z podawania psom tanich marketowych karm, których skład jest coraz podejrzany. Wiele pupili otrzymuje posiłki przygotowywane bezpośrednio w domu, ze świeżych i wartościowych składników. Jak powinno wyglądać gotowanie dla psa, których produktów unikać i jakich zasad przestrzegać? Podpowiadamy!
Czy pies może jeść gotowane jedzenie?
Wielu właścicieli psów nie jest pewnych, jakie rodzaje pożywienia może jeść ich pupil, a jakich nie. Chociaż zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, istnieją pewne ogólne wytyczne, których można przestrzegać.
Gotowane jedzenie jest raczej bezpieczne dla psów – oczywiście pod warunkiem, że jest dobrze ugotowane i nie zawiera kości ani innych potencjalnie szkodliwych składników. Należy jednak unikać karmienia psa resztkami ze stołu, ponieważ może to prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych.
Ponadto niektóre gotowane karmy mogą nie być odpowiednie dla psów z pewnymi schorzeniami. Na przykład gotowane kości kurczaka mogą nawet poranić przełyk! To dlatego należy zachować ostrożność podczas podawania psu gotowanego kurczaka lub innego rodzaju mięsa. Ostatecznie najlepszym sposobem na ustalenie, czy gotowana karma jest bezpieczna dla psa, jest rozmowa z lekarzem weterynarii.
Wiele praktycznych porad na temat psiej diety znajdziesz także na portalu Zwierzaki.pl.
Gotowane mięso dla psa – czy to dobry wybór?
Wielu właścicieli zwierząt domowych zmaga się z pytaniem, czym karmić swoich futrzanych przyjaciół. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele karm komercyjnych, niektórzy wolą przygotowywać posiłki dla swoich pupili od podstaw. Zanim jednak zdecydujemy się na przejście na domową dietę, warto zdawać sobie sprawę z potrzeb żywieniowych psów.
Gotowane mięso jest częstym składnikiem domowej karmy dla psów, ale ważne jest, aby zwracać uwagę na sposób jego przyrządzania. Wołowina, kurczak i ryby powinny być dokładnie ugotowane przed podaniem psu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zatrucia pokarmowego. Ponadto ważne jest, aby usunąć z mięsa wszelkie kości, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie zadławieniem.
Odpowiednio przygotowane mięso może być zdrowym i smacznym składnikiem diety psa.
Czy pies może jeść gotowane kości?
Gotowane kości mogą stanowić zagrożenie dla psów z kilku powodów. Po pierwsze, gotowane kości są bardziej podatne na rozszczepienie, co może spowodować poważne obrażenia wewnętrzne. Po drugie, tłuszcz i szpik z gotowanych kości mogą być trudne do strawienia przez psy, co może powodować wymioty i biegunkę.
Z tych powodów gotowanie dla psa nie powinno uwzględniać podawania psu kośc.
Gotowanie dla psa – warzywa w psim jadłospisie
Wiele osób zakłada, że wszystkie psy są mięsożerne, ale w rzeczywistości tak nie jest. Większość psów wymaga diety bogatej w białko, ale mogą one również korzystać ze spożywania gotowanych warzyw. Najlepsze warzywa dla psów to te o niskiej zawartości cukru i lekkostrawne, takie jak marchew, zielona fasolka i brokuły.
Gotowane warzywa powinny być pokrojone na małe kawałki i podawane razem ze zwykłym jedzeniem psa. Jeśli nie jesteś pewien, jaką dawkę karmy podawać swojemu psu, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Przy odrobinie prób i błędów wkrótce znajdziesz idealną mieszankę pokarmów, która zapewni Twojemu futrzanemu przyjacielowi szczęście i zdrowie.
Różnice między gotowaną a komercyjną karmą dla psów
Gotowana karma dla psów jest przygotowywana z pełnych, nieprzetworzonych składników i wymaga jedynie minimalnej obróbki. Oznacza to, że zachowuje ona więcej składników odżywczych niż karma sucha lub mokra, co sprawia, że jest doskonałym rozwiązaniem dla psów wybrednych lub cierpiących na alergie.
Ponieważ jednak gotowana karma ma wyższą zawartość wilgoci niż karma sucha lub mokra, może się szybko psuć. Z tego powodu ważne jest, aby jednorazowo gotować tylko tyle, aby wystarczyło na jeden posiłek.
Inną opcją jest łączenie gotowanej karmy dla psów z suchą lub mokrą. W ten sposób można przedłużyć okres przydatności do spożycia ugotowanej karmy, jednocześnie zapewniając psu korzyści płynące ze zdrowej diety.
Gotowanie dla psa wcale nie jest trudne, o ile zadbasz o prawidłowy wybór produktów i ich odpowiednie zbalansowanie. Pamiętaj, że podawanie psu kości, szczególnie tych z kurczaka, może być złym pomysłem!
Zobacz także:
- Suplementy diety – czy warto przyjmować?
- Co człowiek powinien jeść codziennie?
- Dieta przy dnie moczanowej. Czy można jeść kiszonki?
- Dlaczego warto używać Thermomix podczas diety?
- Jak wybrać odpowiednią dla siebie dietę?
- Wielbłądzie mleko – czy to napój przyszłości?