Zioła wspierające laktację. Jakie wybrać?

Laktacja to bardzo ważny proces w życiu każdej kobiety – niestety, często zdarza się, że ulega ona różnym zaburzeniom. W takim wypadku w większości przypadków nie warto od razu sięgać po leki – pomocne okazać mogą się zioła. W tym artykule przedstawimy najważniejsze preparaty na laktację.

Co to jest laktacja?

Laktacją nazywany jest proces zachodzący w ciele kobiety, która jest w ciąży. Zaczyna się on wraz z momentem zaciążenia, a kończy najczęściej między pół roku, a rokiem po urodzeniu (dokładny czas trwania laktacji zależy od organizmu kobiety). Kiedy dziecko przebywa w brzuchu matki, laktacja polega na stopniowej produkcji mleka, po urodzinach natomiast, mleko zaczyna wypływać i może być spożywane przez niemowlę. Mleko matki to dla dziecka bardzo ważne źródło witamin i minerałów, więc jest absolutnie niezbędne dla jego poprawnego rozwoju. Niestety, często zdarza się, że laktacja u kobiet ulega zaburzeniom – organizm matki produkuje wtedy zbyt mało mleka. Może to wynikać na przykład z:

  • zmian hormonalnych,
  • nadmiernego stresu,
  • cukrzycy ciążowej,
  • urodzenia dziecka przed wyznaczonym terminem,
  • nieregularnego karmienia,
  • niepoprawnego picia mleka przez dziecko.

Jeżeli dziecko jest rozdrażnione, często płacze, może okazać się, że problem leży w zbyt małej ilości mleka. Laktacja objawia się także w trudnościach przy ssaniu mleka z piersi przez dziecko. W takim wypadku warto wykorzystać zioła na laktację, ponieważ wiele z nich posiada właściwości wspomagające produkcję i wydzielanie mleka.

Jakie zioła wspierające laktację wybrać?

Jest wiele ziół, które mogą okazać się przydatne w wypadku problemów z laktacją. Niektóre z nich moją zdolności zwiększenia produkcji mleka, inne pomagają zwalczać stres, który jest jedną z przyczyn zaburzeń laktacji, a jeszcze inne są w stanie zmienić smak i konsystencję produkowanego mleka, co przyczyni się do większej chęci dziecka na wypicie go. Niżej wymieniono i opisano najbardziej sprawdzone i najpopularniejsze zioła używane na wspomaganie produkcji mleka przez organizm.

Zobacz też:  Co na prezent dla dziewczynki 5 lat

Kozieradka

Kozieradka to popularne zioło wspierające laktację, które posiada właściwości mlekopędne. Działanie kozieradki zbliżone jest do działania hormonu o nazwie oksytocyna. Warto jednak uważać z dawkowaniem kozieradki – wypicie więcej niż trzech szklanek naparu z tego zioła dziennie może przynieść więcej złego, niż dobrego.

Melisa

Melisa to zioło znane prawdopodobnie każdemu. Znane jest ze swoich właściwości antystresowych. Stres to bardzo częsty powód problemów z laktacją, więc picie, na przykład, herbaty z melisą może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Kminek

Kminek to kolejne zioło o właściwościach mlekopędnych – mowa tu zarówno o kminku zwyczajnym, jak i kminie czarnym (rzymskim). Zioła te nie tylko wspomagają produkcję mleka przez organizm kobiety, ale także mają dobry wpływ na trawienie. W przypadku problemów z latacją, warto rozważyć dodanie kminku jako przyprawa do swoich potraw.

Anyż

W owocach anyżu znajduje się substancja o nazwie anetol, dzięki czemu w organizmie zwiększa się ilość wydzielanej prolaktyny. Prolaktyna natomiast odpowiedzialna jest za produkcję mleka. 

Domowe sposoby

Jak pobudzić laktację domowymi sposobami? Warto zwrócić uwagę na to, że Mama, która karmi powinna być odprężona. Nie powinna się stresować. Zadania i obowiązki, które teraz nie są oznaczone najwyższym priorytetem, nie powinny być dla niej na liście do wykonania. Warto również pamiętać, że odpowiednio zblinsowana dieta również ma znaczenie dla karmiącej matki.  Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz