Sum jest drugą co do wielkości rybą występującą w Europie wśród ryb słodkowodnych. Na polskich stołach jest często widziany pieczony z dodatkiem soli, czosnku i cytryny. Pytanie, czy sum jest zdrowy, czy można go bez problemów jeść?
W poniższym artykule przeczytasz, czy sum jest zdrowy, jak go przygotować oraz poznasz jego wygląd i cechy fizyczne.
Czy sum jest zdrowy i jaka jest jego wartość odżywcza?
Czy sum jest zdrowy? Okazuje się, że tak, jest rybą niskokaloryczną, wysokobiałkową oraz mającą wiele składników mineralnych. Spożywając porcję 100 g suma, dostarczasz do organizmu:
– 105 kcal;
– 50 mg sodu;
– 18 g białka;
– 2,9 g tłuszczu;
– 237 mg kwasów Omega-3;
– 337 mg kwasów Omega-6
– zapotrzebowanie na potas – 19%;
– dzienne zapotrzebowanie na selen – 26%;
– dzienne zapotrzebowanie na fosfor – 24%;
– dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 – 121%;
– dzienne zapotrzebowanie na tiaminę – 15%.
Zawartość poszczególnych składników może różnić się między sobą w zależności, czy sum złowiony był na wolności, czy też był rybą hodowlaną.
Zdecydowanie można stwierdzić, że sum jest zdrową rybą, szczególnie dlatego, że jest źródłem pełnowartościowego białka, dostarczając do organizmu do 39% dziennego zapotrzebowania. Dzięki zaś wysokiej zawartości protein konsumpcja suma pomoże w regeneracji kości oraz tkanek, służąc także jako budulec enzymów, hormonów oraz innych cząsteczek.
Osoby odchudzające się powinny jeść suma z uwagi na dłuższe utrzymanie sytości, tym samym brak podjadania. Kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-3 wspomagają funkcjonowanie mózgu, działając profilaktycznie w schorzeniach psychicznych i neurologicznych, jak i w depresji oraz przy objawach ADHD. Spożywając suma, otrzymujesz naturalną dawkę witaminy B12, dzięki czemu zdrowie psychiczne się polepsza oraz otrzymuje się naturalną ochronę w chorobach serca. Warto dodać, że jedzenie suma zalecane jest w leczeniu i zapobieganiu anemii.
Warunki bytowe suma
Ryzykiem mogą być jedynie zanieczyszczenia zawarte w akwenach toksyny – metale ciężkie, w tym rtęć. Część opinii skupia się na tym, że toksyny przekazywane z wód do mięsa spożywane w dużych ilościach mogą być czynnikiem potencjalnego wystąpienia niektórych chorób neurologicznych, w tym autyzmu u dzieci. Niemniej Agencja ds. Żywności i Leków stara się rozstrzygać wątpliwości, wymieniając sumy, jako gatunek ryb o najniższej zawartości rtęci, klasyfikując tym samym suma, jako jedną z najzdrowszych słodkowodnych ryb.
Charakterystyka gatunkowa suma
Sum pospolity (Silurus glanis) zwany także sumem europejskim to gatunek ryby z rodziny sumowatych. Zaliczany jest do ryb słodkowodnych, ale występuje także w słonych wodach Morza Czarnego, Morza Bałtyckiego, Morza Kaspijskiego, a północne rejony łowisk dochodzą do Zatoki Botnickiej. Sumy znajdziesz także w takich rzekach, jak Wisła i Odra, jeśli zaś chodzi o jeziora, to żyje w nich rzadko, chyba że trafi do gęsto porośniętego roślinnością akwenu.
Sumy prowadzą nocny tryb życia, swoją aktywność rozpoczynają po zachodzie słońca, natomiast w ciągu dnia przebywają w dolnych partiach wód, wybierając miejsca ze spokojnym nurtem wody. Sumy to samotniki prowadzące osiadły tryb życia, przebywają najczęściej w jednym miejscu i tylko w momencie tarła odbywają wędrówki w dłuższych odcinkach. Od grudnia do lutego, kiedy temperatura wód spada poniżej 5 stopni Celsjusza, zaprzestają żerowanie i schodzą w głębsze miejsca. Podobno dożywają nawet 80 lat, o ile nikt ich wcześniej nie złowi.
Czym żywią się sumy?
Młode sumy żywią się skorupiakami i larwami owadów, natomiast starsze osobniki polują na żaby, salamandry, mniejsze ryby, ropuchy oraz inne płazy. Pożywieniem sumów mogą być również ptaki pływające po akwenie oraz padlina. Znane są również przypadki, gdzie sum zaatakował kąpiące się dziecko. Do zdarzenia doszło nad Jeziorem Białym w Okunince, na szczęście przerażony 12-latek wyszarpnął stopę z paszczy wąsatego suma i wskoczył na deskę do pływania. Członkowie miejscowego Związku Wędkarskiego przestrzegają przed wielkimi okazami sumów ważących 80 kg, długości 2 metrów w Jeziorze Białym. Sumy żyjąc tak długo, mają czas, by dorosnąć do tak dużych rozmiarów.
Czy sum jest zdrowy, już wiesz, pamiętaj też, że jeśli chcesz podać go w całości, musisz już po przyrządzeniu usunąć z niego ości, ponieważ przekazują swój smak do mięsa. Sum jest lekko słodkawy, można go więc mocno przyprawiać.
Zobacz także:
- Czy ryba srebrzyk jest zdrowa? Wpływ ryb morskich na zdrowie człowieka
- Smaczny pstrąg tęczowy, czy jest zdrowy i jakie są jego właściwości?
- Czy karp jest zdrowy? Oto garść podstawowych informacji
- Czy śledź jest zdrowy? Co warto o nim wiedzieć?
- Czy belona jest zdrowa i jakie są jej właściwości?
- Ryby w codziennej diecie. Czy łosoś jest zdrowy?