Czy słonecznik jest zdrowy? Najważniejsze informacje o tej popularnej roślinie!

Czy słonecznik jest zdrowy? To pytanie zapewne zadaje sobie wielu miłośników tej smacznej i cenionej przekąski. Nasiona słonecznika z pewnością nie są niskokaloryczne, ale dostarczają organizmowi wiele cennych mikro- i makroelementów.

Czy słonecznik jest zdrowy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym tekście. Nie da się jednak ukryć, że słonecznik to roślina ceniona od setek lat. Ma znaczenie nie tylko rolnicze, ale też… estetyczne – jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki to przecież „Słoneczniki” Vincenta van Gogha! Co jeszcze warto wiedzieć o słonecznikach?

Co to jest słonecznik?

Słonecznik to wysoka roślina jednoroczna o dużych żółtych kwiatach, pochodząca z Ameryki Północnej. Nazwa naukowa słonecznika to Helianthus annuus. Nazwa „słonecznik” pochodzi od tendencji rośliny do zwracania się w kierunku słońca w miarę wzrostu. 

Słoneczniki są często sadzone w ogrodach, a także wykorzystywane jako źródło pożywienia dla ptaków i innych zwierząt. Nasiona słonecznika są bogate w oleje i białko, dzięki czemu stanowią doskonały dodatek do mieszanki nasion dla ptaków. 

Słoneczniki są także popularnym wyborem na kwiaty cięte, ponieważ długo zachowują trwałość w wazonie. Wybierając słonecznik na kwiat cięty, należy szukać kwiatów, które dopiero zaczynają się otwierać. Dzięki temu kwiaty w wazonie wytrzymają tak długo, jak to możliwe.

Czy słonecznik jest zdrowy?

Słoneczniki są pięknym dodatkiem do każdego ogrodu, a ich radosne żółte kwiaty są mile widziane w miesiącach letnich. Ale czy ten piękny kwiat jest również dobry dla zdrowia? Odpowiedź brzmi: tak! Słoneczniki są bogate w składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C i E, a także minerały, takie jak żelazo i potas. Zawierają również fitochemikalia, czyli związki pochodzenia roślinnego, które – jak wykazano – wspomagają zdrowie na wiele sposobów. 

Zobacz też:  Czy żelatyna jest zdrowa? Najważniejsze informacje o popularnym dodatku spożywczym!

Na przykład wykazano, że niektóre związki fitochemiczne występujące w słoneczniku chronią przed chorobami serca i nowotworami. Tak więc słoneczniki nie tylko dodają urody Twojemu ogrodowi, ale także mogą pomóc ci zachować zdrowie!

Do czego warto dodawać słonecznika?

Nasiona słonecznika są powszechnym składnikiem wielu karm dla ptaków i dzikich zwierząt, a także niektórych pokarmów dla ludzi. Są one szczególnie bogate w witaminę E, która jest ważnym przeciwutleniaczem pomagającym chronić komórki przed uszkodzeniami. Ziarna słonecznika są również dobrym źródłem magnezu, miedzi, selenu i fosforu. 

Te składniki odżywcze są niezbędne dla wielu funkcji organizmu, w tym metabolizmu energetycznego, zdrowia kości i funkcjonowania układu odpornościowego. Oprócz oferowania wartości odżywczych, nasiona słonecznika są również stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne. W związku z tym zdecydowanie warto dodać je do swojej diety.

A co z olejem słonecznikowym?

Już wiesz, czy słonecznik jest zdrowy. Ale co z olejem pozyskiwanym z jego ziaren? 

Niektórzy eksperci wyrażają obawy co do zdrowotnych właściwości oleju słonecznikowego. Chociaż zawiera on mało tłuszczów nasyconych, jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6. Te kwasy tłuszczowe są niezbędne dla dobrego zdrowia, ale mogą również sprzyjać stanom zapalnym, jeśli są spożywane w zbyt dużych ilościach. 

Ponadto olej słonecznikowy jest wysoko przetworzonym produktem spożywczym, a niektórzy eksperci uważają, że proces ten może uszkodzić strukturę tłuszczów i sprawić, że będą one mniej zdrowe.

Składniki odżywcze nasion słonecznika

Ziarna słonecznika są doskonałym źródłem wielu składników odżywczych, w tym magnezu, fosforu i witaminy E. Zawierają także spore ilości białka i błonnika. Ponadto nasiona słonecznika są dobrym źródłem kwasu linolowego, który jest niezbędnym kwasem tłuszczowym potrzebnym organizmowi do prawidłowego wzrostu i rozwoju. 

Mimo że nasiona słonecznika są powszechnie uważane za zdrowe, zawierają sporą ilość tłuszczu. Z tego powodu ważne jest, aby spożywać je z umiarem. Ziarna słonecznika spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do wzrostu wagi i innych problemów zdrowotnych. Jednak jeśli ziarna słonecznika są częścią zdrowej diety, mogą być pożywnym i smacznym sposobem na dostarczenie organizmowi potrzebnych składników odżywczych.

Zobacz też:  Pyszna i niskokaloryczna – czy mozzarella jest zdrowa?

Czy słonecznik jest zdrowy? Tak! Ziarna dostarczają organizmowi wiele cennych mikro- i makroelementów, w tym pożądanych w naszej diecie tłuszczy. Pamiętaj jednak, że ziarna słonecznika są używane także do produkcji oleju, co oznacza, że są bardzo wysokokaloryczne. Garść ziaren w ramach przekąski czy dodana do sałatki nikomu nie zaszkodzi, ale nie rób ze słonecznika stałej pozycji w menu!Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz