Czy ryba srebrzyk jest zdrowa? Wpływ ryb morskich na zdrowie człowieka

Coraz więcej osób wprowadza ryby morskie do swojego menu. Wielu przekonuje się o ich walorach smakowych, pozostawiając je na stałe w swoich jadłospisach. Czy ryba srebrzyk jest zdrowa?

Czytając artykuł poniżej, przekonasz się, czy ryba srebrzyk jest zdrowa i jak duże znaczenie ryby morskie mają w życiu człowieka. 

Czy ryba srebrzyk jest zdrowa?

Ryba srebrzyk znana jest również pod nazwą srebrzyk opałek, argentynka lub srebrzyk wielki. To stadna ryba morska z rodziny srebrzykowatych.

Brak jest wprawdzie danych, czy ryba srebrzyk jest zdrowa, niemniej ogólnie wiadomo, że ryby morskie są zdrowe i mają spory wpływ na zdrowie człowieka.

– mówi Damian Szenajch z serwisu https://informatorwedkarski.pl/

Zatem w odniesieniu do właściwości ryb morskich nie sposób wspomnieć o ich wpływie na dietę. Na przykład dzięki łatwo przyswajalnemu białku spokojnie w diecie człowieka mogą zastąpić mięso drobiowe. Dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów jedzenie ryb morskich skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Osoby z chorobą niedokrwienną krwi powinny na stałe wprowadzić ryby morskie do swojej diety. Kwasy tłuszczowe znajdujące się w rybach mają działanie rozrzedzające krew, świetnie wpływają na układ nerwowy oraz system immunologiczny.

Wartości odżywcze ryb morskich?

Ryby morskie mają wiele składników odżywczych, na przykład:

– witaminy z grupy B wpływające na prawidłową pracę serca, układu nerwowego i mięśni;

– witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jak A, D i E, dobrym ich źródłem są ryby tłuste;

– jod – doskonale wspierający tarczycę;

– selen – z działaniem przeciwnowotworowym, dodatkowo opóźniający procesy starzenie się organizmu.

W jakich chorobach pomaga spożywanie ryb morskich, w tym srebrzyka?

Badania epidemiologiczne wskazują na wpływ w zmniejszeniu ryzyka pojawienia się chorób Alzheimera wśród osób spożywających ryby morskie i owoce morza. Udowodniono, że osoby, które przynajmniej raz w tygodniu jedzą ryby morskie i owoce morza są mniej narażone na wystąpienie demencji, porównując z osobami, niespożywającymi ryb. Regularne ich jedzenie kluczowe jest dla pamięci, a kwasy omega 3 są istotnym elementem w funkcjonowaniu organizmu, mając wpływ na rozwój płodu oraz układu nerwowego. Działają też antydepresyjnie, przeciwzapalnie, poprawiają przewodnictwo nerwowe, znacząco obniżając ryzyko udarów i choroby niedokrwiennej serca.

Zobacz też:  Szczypior z cebuli – czy jest zdrowy? Oto garść przydatnych informacji na jego temat

Spożywanie ryb morskich wśród Polaków

Niestety spożywanie ryb morskich wśród Polaków nie jest na odpowiednim poziomie. Aby dostarczyć organizmowi potrzebnych 250 mg kwasów tłuszczowych, należałoby jeść rybę morską raz lub dwa razy w tygodniu. 

Ryba srebrzyk i jej występowanie

Ryba morska srebrzyk występuje w ławicach zimnych wód Oceanu Atlantyckiego od południowej Kanady, przez Skagerrak, po Grenlandię i Spitsbergen. Srebrzyk to ryba osiągająca maksymalną długość 70 cm, ma ciało pokryte srebrzystymi łuskami i bardzo duże oczy. Występuje najczęściej w wodach otwartych na głębokościach od 55 do 550 metrów. Srebrzyk dożywa 35 lat.

Czy ryba srebrzyk jest zdrowa? Najprawdopodobniej tak zważywszy, że należy do ryb morskich, niemniej wszystko zależy od środowiska, w którym przebywa.



Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz