Czy rabarbar jest zdrowy? Poznaj najważniejsze informacje na jego temat

Rabarbar ma charakterystyczne, duże liście oraz długie i grube ogonki liściowe. Zastanawiasz się, czy rabarbar jest zdrowy? Czy wiadomo, jakie korzyści daje spożywanie tej rośliny? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Czy rabarbar jest zdrowy? I to jak! Pomaga przy problemach ze wzdęciami i wspomaga proces trawienny. Pobudza również apetyt i jest polecany kobietom przechodzącym menopauzę (pomaga łagodzić jej skutki uboczne). Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat rabarbaru!

Poznaj podstawowe informacje na temat rabarbaru

Rabarbar jest rośliną wieloletnią uprawianą dla jej liści. Pochodzi z Azji i jest uprawiany od wieków. Do Europy został wprowadzony na początku XIX wieku i szybko zyskał popularność dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi.

Liście rabarbaru można nie tylko spożywać, ale także przyrządzać z nich herbatę, która ma właściwości lecznicze. Jadalne są także grube, mięsiste łodygi, które często wykorzystuje się do produkcji placków i dżemów. Chociaż jest często uważany za owoc, w rzeczywistości zalicza się go do warzyw. 

Czy rabarbar jest zdrowy? Jakie są wartości odżywcze rabarbaru?

Rabarbar to coś więcej niż tylko składnik kulinarny. Jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witaminy C, potasu i wapnia. Zawiera również związki, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Na przykład zawiera antrachinony, które są związkami działającymi przeczyszczająco. Ponadto liście rabarbaru zawierają taniny, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Pomaga on również w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego, a nawet może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. 

Chociaż rabarbar ma pewne potencjalne korzyści zdrowotne, zawiera również dużo cukru. Dlatego osoby cierpiące na cukrzycę lub inne schorzenia, które wymagają ograniczenia ilości cukru, powinny przed jego spożyciem skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też:  Czy sos sojowy jest zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje o najpopularniejszym azjatyckim sosie!

Oprócz tego rabarbar zawiera związek o nazwie kwas szczawiowy, który ma właściwości przeciwskurczowe. W związku z tym spożywanie go może pomóc w łagodzeniu skurczów i innych rodzajów bólu mięśni. Teraz już wiesz, czy rabarbar jest zdrowy.

Rabarbar w diecie redukcyjnej. O czym warto pamiętać?

Rabarbar może być stosowany w diecie redukcyjnej, ponieważ zawiera dużo błonnika i jest niskokaloryczny. Zawiera również witaminy A i C oraz minerały takie jak wapń i potas. Jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy i wykazuje pewne właściwości przeciwzapalne. Może on jednak wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego przed dodaniem go do diety redukcyjnej należy skonsultować się z lekarzem.

Można go spożywać na surowo, gotowany lub w postaci soku. Jest ogólnie uważany za bezpieczny do spożycia, ale u niektórych osób może powodować rozstrój żołądka. Rabarbaru nie powinny spożywać kobiety w ciąży, karmiące piersią ani dzieci poniżej 12 roku życia. 

Co można przygotować z rabarbarem? Zastosowanie rabarbaru w kuchni

Rabarbar to cierpki owoc, który można wykorzystać w wielu słodkich i pikantnych potrawach. Po ugotowaniu rabarbar rozpada się na gęstą, przypominającą dżem konsystencję, dzięki czemu doskonale nadaje się do placków i tart. Można go również stosować jako dodatek do naleśników lub gofrów, a także dodawać do jogurtu lub owsianki. 

W przypadku dań pikantnych rabarbar można łączyć z kurczakiem lub wieprzowiną. Kwaskowatość rabarbaru pomoże zrównoważyć bogactwo tych mięs, a jego słodycz może stanowić nieoczekiwane, ale pyszne urozmaicenie zwykłego przepisu. Dobrze komponuje się także z truskawkami, malinami i borówkami. Można go również używać do chutney (gęsty sos stosowany w kuchni indyjskiej), a nawet koktajli.

Gdy następnym razem będziesz w sklepie, kup kilka sztuk rabarbaru i użyj go do przygotowania smacznego posiłku. Na pewno będziesz zachwycony jego smakiem i bogactwem wartości odżywczych! Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu już nie będziesz się zastanawiał, czy rabarbar jest zdrowy.

Zobacz też:  Czy kuskus jest zdrowy? Czy ma wartości odżywcze?


Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz