Czy kaszanka jest zdrowa? Jaki jest jej skład i właściwości odżywcze?

Kaszanka jest często wybieranym produktem na obiad lub w przypadku organizowania grilla. Można powiedzieć, że jest tradycyjnym polskim wyrobem, ale czy kaszanka jest zdrowa?

Opinie o kaszance są różne, jedni ją chwalą, inni za nic by jej nie zjedli, uważając za niesmaczną i niezdrową, a jak jest faktycznie – czy kaszanka jest zdrowa? Sprawdź poniżej, dowiesz się też, w jaki sposób jest wytwarzana.

Czy kaszanka jest zdrowa?

Jak wynika opinii ekspertów, kaszanka posiada cenne dla ludzkiego organizmu właściwości odżywcze. Zatem czy kaszanka jest zdrowa? Jak najbardziej, ponieważ wytwarza się ją w krwi wieprzowej, w jej składzie jest dużo żelaza, a to pierwiastek, który ma duży udział w transportowaniu tlenu. Organizm człowieka wykorzystuje go także do syntezy DNA i produkcji czerwonych krwinek, zatem jedząc kaszankę, można zapobiec anemii, jak i wspomóc układ odpornościowy. Żelazo uzyskiwane z krwi jest dużo lepiej przyswajane niż pozyskiwane z roślin. Kaszanka wykorzystywana jest też w medycynie niekonwencjonalnej w zwalczaniu niedoczynności tarczycy w Hashimoto.

W kaszance występuje też kasza gryczana i jęczmienna, która jest bogatym źródłem:

– potasu;

– witamin z grupy B;

– cynku.

Mimo wartości odżywczych pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka nie każdy powinien się kaszanką zajadać.

Co to jest kaszanka?

W skład kaszanki wchodzi kasza gryczana lub jęczmienna, podroby (ozory, płuca, skóra, wątroba), krew wieprzowa, cebula oraz przyprawy – majeranek, ziele angielskie i pieprz. Obróbce termicznej najpierw poddaje się kaszę i podroby, następnie dodaje się wszystko do krwi. W ten sposób przygotowany farsz wkłada się do oczyszczonych i osolonych jelit. Najwięcej składników odżywczych ma kaszanka, która powstaje podczas świniobicia, kiedy krew jest jeszcze ciepła. Po zapakowaniu w jelita kaszanka zostaje poddana obróbce termicznej i zapakowana.

Zobacz też:  Czy halibut jest zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje o tej rybie

Kto nie powinien jeść kaszanki?

Kaszanki nie powinny jeść osoby posiadające choroby serca, czy z hipercholesterolemią, a także z dną moczanową. Ponieważ kaszanka charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu i podrobów nie jest dobrym rozwiązaniem wśród osób z nadwagą, otyłością i wysokim cholesterolem. W takich przypadkach najlepiej będzie z niej zrezygnować.

Kaszanka i jej składniki odżywcze oraz kalorie

Kaszanka nie jest polecana osobom, które chcą się odchudzać, ponieważ w 100 g kaszanki jest aż 379 kcal oraz:

– 14,6 g białka;

– 35,4 g tłuszczu (nasycone 13,4 g, jednonienasycone 15,9 g, wielonienasycone 3,46 g);

– cholesterol 120 g.

Zawarte w kaszance minerały i witaminy to:

– sód;

– fosfor;

– wapń;

– żelazo;

– magnez;

– potas;

– miedź;

– niacyna;

– cynk;

– witaminy z grupy B – B12, B6, B1, B2.

Rodzaje kaszanki

W zależności od regionu Polski, w jakim akurat przebywasz, masz do dyspozycji zakup kaszanki, między innymi:

– pochodzący ze Śląska krupniok;

– kaszanka pieczona;

– kaszanka parzona;

– kaszanka wędzona.

Aby wiedzieć, czy kaszanka jest zdrowa, przy kupnie warto spojrzeć na etykietę z jej składem. W większości powinny w niej przeważać podroby oraz kasza.



Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz