Mleko owcze oraz jego produkty nieodłącznie kojarzą się wszystkim z Podhalem. I słusznie, bo to właśnie tam wypasa się najwięcej owiec i to również tam powstaje ser bundz (bunc), zwany także serem podpuszczkowym owczym. Czy bundz jest zdrowy?
Pytanie, czy bundz jest zdrowy, zadawane jest na tyle często, że warto na nie w tym artykule odpowiedzieć. Ogólnie wiadomo, że sery z mleka owczego charakteryzują się właściwościami zdrowotnymi i dużą zawartością odżywczą.
Czy bundz (bunc) jest zdrowy?
Bundz jest podpuszczkowym serem owczym białym wytwarzanym na Podhalu, a od 2005 roku znajdującym się na Liście Produktów Tradycyjnych województwa małopolskiego w kategorii sery i produkty mleczne. Na pytanie, czy bundz jest zdrowy, krótko można odpowiedzieć, że tak i w dalszej części artykułu opisać jego charakterystykę, produkcję, rodzaje i jego wartości odżywcze.
Charakterystyka bundzu
Bundz to ser o miękkiej i delikatnej konsystencji, należący do serów pełnotłustych, a jego skład to:
– 22% tłuszczu;
– 18% białka;
– 55% wody.
Między innymi wykorzystuje się go przy produkcji serów solankowych typu feta, bryndzy oraz oscypków. Smak sera bundz jest początkowo delikatnie słodki, łagodny, z posmakiem orzechowym. Kiedy ser zaczyna dojrzewać, jego smak staje się lekko kwaśny. Podobno najsmaczniejszy jest bunc majowy z wiosennego wypasu owiec. Skóra sera bunc jest elastyczna i cienka, ma kształt bochenka i powierzchowny nalot z białej pleśni.
Jak powstaje ser bundz?
Bundz powstaje, jako pierwszy produkt z mleka klaganego zaraz po udoju. Do jeszcze ciepłego mleka wrzuca się podpuszczkę, która powoduje jego ścinanie i wytrącanie się skrzepu serowego. Utworzony po procesie koagulacji skrzep należy parzyć przez kilka minut w temperaturze 70 stopni Celsjusza, po czym kroi się go, miesza i odprowadza serwatkę. Z serwatki wytwarza się żętycę (pitą na Podhalu i Żywiecczyźnie), a z ziaren serowych formuje się bryłę kształtem przypominającym bochenki. W ten sposób zostaje stworzony ser o nietrwałym i łagodnym smaku. Już po samej produkcji nadaje się do spożycia lub po kilku dniach, kiedy przechodzi proces dojrzewania. Podpuszczkę do wyrobu serów dawniej pozyskiwano z żołądków młodych koźląt lub cieląt, aktualnie wykorzystuje się preparaty spożywcze tzw. podpuszczki mikrobiologiczne.
Rodzaje buncu
Bunc to różne rodzaje, w tym:
– bundz (bunc) – z cienką i elastyczną skórką oraz z nalotem z białej pleśni, z dopuszczalnymi lekkimi uszkodzeniami mechanicznymi;
– bundz łemkowski – soczysty, miękki ser, z cienką skórką i lekko dziurkowany;
– bundz grudka – ze zbitej masy serowej oraz skórce, która podczas dojrzewania staje się twarda i zmienia kolor z kremowego na jasnozielony nalot;
– bundz kozi – lekko dziurkowany miękki ser o twardszej, brązowej skórce.
Wartości odżywcze produktów z mleka owczego
Mleko owcze jest źródłem substancji mineralnych, takich jak:
– fosfor;
– sód;
– potas;
– wapń;
– jod;
– magnez;
– żelazo;
– chlorek.
Mleko owcze jest także bogatym źródłem białek serwatkowych, posiada wysoką zawartość witamin z grupy B (tiaminy, niacyny, kwasu pantotenowego, ryboflawiny) oraz witaminy A. W diecie człowieka nie powinno zabraknąć średnio i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, a wyroby z mleka owczego cechuje duża ich ilość. Między innymi jest to kwas masłowy, linolowy, jak i kwasy tłuszczowe Omega–3.
Odpowiedź na pytanie, czy bundz jest zdrowy, jest więc pozytywna. Ser bundz oznacza się właściwościami leczniczymi oraz sporą wartością odżywczą i do tego znakomicie smakuje do sałatek i kanapek.
Zobacz także:
- Ser podpuszczkowy – czy jest zdrowy i jak powstaje?
- Czy jogurt naturalny jest zdrowy? Sprawdź, dlaczego warto włączyć go do swojej diety!
- Czy ser jest zdrowy? Co warto wiedzieć na jego temat?
- Czy ser żółty jest zdrowy? Sprawdź najważniejsze informacje o tej popularnej przekąsce i dodatku do dań czy kanapek!
- Czy ser pleśniowy jest zdrowy? Rozwiewamy wątpliwości
- Czy maślanka jest zdrowa? Dowiedz się, co warto wiedzieć o tym produkcie mlecznym!