Czy hummus jest zdrowy? Co warto o nim wiedzieć?

Hummus jest delikatny, a zarazem wyrazisty. W Polsce zyskał dużą popularność i na stałe zagościł w większości sklepów. Zastanawiasz się, czy hummus jest zdrowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Czy hummus jest zdrowy? Jak najbardziej! Pomaga stracić na wadze dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego. Jest świetnym składnikiem diety odchudzającej. Zawarty w nim błonnik pomaga usunąć resztki pokarmu z jelit i podkręca metabolizm. Ponadto daje uczucie sytości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat hummusu!

Hummus – co to jest? Poznaj najważniejsze informacje na jego temat

Hummus wywodzi się z Bliskiego Wschodu, a obecnie jest popularny na całym świecie. 

Słowo „hummus” pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego „ciecierzycę”, a w języku angielskim pojawiło się po raz pierwszy na początku XX wieku. Przygotowuje się go z ciecierzycy, tahini, oliwy z oliwek, soku z cytryny i czosnku. Można go spożywać z warzywami, krakersami lub chlebem pita, a także jako smarowidło do kanapek lub wrapów. W połączeniu z owocami stanowi również doskonałą, zdrową przekąskę. 

Niezależnie od tego, czy szukasz nowego, smacznego wzbogacenia swojej diety, czy po prostu chcesz cieszyć się pysznym i pożywnym dipem, hummus jest świetnym rozwiązaniem!

Czy hummus jest zdrowy?

Hummus ma wiele zalet zdrowotnych. Na przykład może pomóc obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, a także poprawić zdrowie układu pokarmowego. Ponadto jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed chorobami. Ma wysoką zawartość białka i błonnika oraz niską zawartość tłuszczu. Jest także dobrym źródłem niezbędnych składników odżywczych takich jak żelazo i magnez.

Zobacz też:  Czy ketchup jest zdrowy? Sprawdź najważniejsze informacje o tym produkcie!

Dodatkowo jest dobrym źródłem witamin C i B6, folianów, żelaza, miedzi i magnezu. Dzięki swojemu profilowi odżywczemu ma wiele zalet zdrowotnych takich jak lepsze trawienie, utrata wagi i zmniejszone ryzyko chorób serca. Niezależnie od tego, czy szukasz smacznej przekąski, czy pożywnego posiłku, hummus jest doskonałym wyborem.

Hummus w diecie redukcyjnej. Czy jest niskokaloryczny? Czy osoby na diecie powinny go spożywać?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy hummus jest zdrowy. Jak natomiast wygląda sprawa ze spożywaniem go w trakcie diety redukcyjnej? 

Jeśli chodzi o diety redukcyjne, hummus jest dobrym rozwiązaniem. Ten pyszny dip zawiera wiele składników odżywczych. Ma dużo błonnika, który pomaga utrzymać uczucie sytości i zadowolenia. Jest także dobrym źródłem białka i zdrowych tłuszczów. 

Jednak możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że ma dość dużo kalorii. Jedna porcja naturalnego hummusu (100 g) ma około 350 kalorii. Należy jednak pamiętać, że hummus jest również bardzo sycący. Sprawia to, że jest on doskonałym wyborem na przekąskę lub lekki posiłek. Ponadto ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i jest dobrym źródłem zdrowych dla serca tłuszczów jednonienasyconych. 

Tak więc, choć hummus może być wysokokaloryczny, jest również bogaty w składniki odżywcze, które pomogą ci pozostać pełnym energii. Niezależnie od tego, czy spożywasz go jako dip, czy smarowidło, hummus to pyszny i pożywny sposób na osiągnięcie celów związanych z utratą wagi, jeśli będzie spożywany z rozwagą.

Jak przygotować hummus?

Choć hummus można przygotować na wiele różnych sposobów, podstawowe składniki pozostają takie same. Aby zrobić hummus, należy najpierw ugotować ciecierzycę do miękkości. Następnie przeciera się ją lub miksuje z innymi składnikami, aż powstanie gładka pasta. 

Na koniec hummus jest doprawiany do smaku i podawany z chlebem lub warzywami. Choć hummus kojarzy się zwykle z kuchnią śródziemnomorską, w ostatnich latach stał się popularny jako zdrowa alternatywa dla tradycyjnych dipów i past do smarowania. Bez względu na to, czy hummus jest częścią posiłku, czy przekąską, z pewnością warto go dodać do codziennej diety. Smacznego!

Zobacz też:  Czy twaróg jest zdrowy? Czy warto go włączyć do codziennej diety?

Czy hummus jest zdrowy? I to jak! Choć zazwyczaj podaje się go jako dip do chleba lub warzyw, hummus można również stosować jako smarowidło do kanapek lub składnik pikantnych dań. Dzięki swojej wszechstronności i pysznemu smakowi z pewnością pozostanie popularny jeszcze przez wiele lat!Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz