Czego nie może zabraknąć w wiosennym jadłospisie?

Wiosna to pora roku, który sprzyja zmianom. Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca warto nie tylko zabrać się za porządki, ale również zadbać o dietę, dostosowując ją do sezonu i bieżących potrzeb organizmu. Dowiedz się, z czego powinno składać się perfekcyjne wiosenne menu i zainspiruj się naszymi propozycjami.

Wiosna – wyjątkowy czas dla organizmu

W domach wielu z nas jesienno-zimowy jadłospis bywa kaloryczny, monotonny i ubogi w witaminy oraz cenne mikroelementy. W połączeniu ze zbyt małą dawką ruchu nietrudno przewidzieć, jakie będą tego efekty. Nadmiar kilogramów, poszarzała cera, osłabione włosy i niemal zupełnie pozbawione kondycji ciało nie sprzyjają celebrowaniu wiosennej radości. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się prozdrowotne, odtruwające diety pozwalające uporać się z sezonowym zmęczeniem. Wiosną warto rozsmakować się w zdrowej kuchni, czemu sprzyjają nowalijki, za którymi tęskniliśmy zimą. Przekonaj się, że wzbogacony nimi jadłospis wspomaga naturalną odnowę organizmu.

Co warto jeść wiosną i dlaczego?

Jeśli chcesz dodać sobie wigoru i wzmocnić się po zimie, powinnaś uzupełnić wiosenny jadłospis o świeże warzywa i owoce stanowiące skarbnicę składników odżywczych oraz antyoksydantów zwalczających wolne rodniki. Nie zapominaj również o kiszonkach, które obfitują w naturalne probiotyki, korzystnie wpływające na funkcjonowanie całego ustroju. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia należy spożywać minimum 400 gram warzyw i owoców, które najlepiej podzielić na kilka posiłków.

Dieta zawierająca odpowiednią ilość zasobnych w błonnik warzyw i owoców nie tylko regeneruje organizm, ale także sprzyja profilaktyce chorób układu krążenia, otyłości oraz cukrzycy typu 2. Wiosną warto jadać lżej oraz w bardziej zróżnicowany sposób. Aby poprawić samopoczucie i zadbać o sylwetkę, dobrze jest wyeliminować tłuste, ciężkostrawne potrawy, słodycze i przetworzone, gotowe dania. Wiosenne miesiące to czas na sałatki i surówki z dodatkiem oliwy z oliwek, bogate w wapń mleczne produkty oraz przyrządzane na wiele smakowitych sposobów ryby, jajka i drób. Dieta z ich udziałem jest też pomocna w dążeniu do smukłej sylwetki.

Zobacz też:  Czy kukurydza z puszki jest zdrowa? Co warto o niej wiedzieć?

Odkryj diety, które dodają energii i dbają o zdrowie

Chcesz w pełni skorzystać z dobrodziejstw zawartych w warzywach i owocach? Nie masz czasu na samodzielne kucharzenie? Godną polecenia opcją jest dostępna w cateringu pudełkowym, zbilansowana przez specjalistów dieta warzywno-owocowa, w ramach której przez określony czas spożywa się niskoskrobiowe posiłki składające się z warzyw i owoców. Efektem przestrzegania jej wytycznych może być nie tylko utrata wagi, ale także ogólna poprawa zdrowia i przypływ nowych sił witalnych. Innym, wartym wypróbowania pomysłem na wiosenną rewitalizację jest detoks organizmu eliminujący toksyny i złogi. Przygotowane pod okiem certyfikowanego dietetyka odtruwające menu sprawi, że poczujesz się lekko i świeżo, a Twoja przemiana materii może ulec poprawie. W lekkostrawnym jadłospisie znajdziesz m.in. będące witaminową bombą wyciskane soki i koktajle, jarzyny i owoce o niskim indeksie glikemicznym, którym niekiedy towarzyszą pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, zioła i pestki.

Zarówno dieta według zaleceń doktor Dąbrowskiej, jak i dieta detoksykacyjna nie powinny być stosowane w sposób ciągły. Należy traktować je jako rodzaj okresowej kuracji wzmacniająco-odtruwającej.

Wiosenna dieta – jak ją skomponować?

Wiosną postaraj się wplatać do każdego posiłku warzywa lub owoce, z przewagą tych pierwszych. Jedz kolorowo i odkrywaj nowe, sezonowe smaki – możliwości jest bez liku! Co powiesz na wiejski twarożek wzbogacony chrupiącymi rzodkiewkami i ogórkiem, sprężyste i wiosennie zielone szparagi z odrobiną masła i soli, orzeźwiające smoothie z rabarbarem lub botwinkę ze szczypiorkiem i jajkiem od szczęśliwych kur? Zadbaj o to, by posiłki nie były monotonne i szukaj takich przepisów kulinarnych, które bazują na zdrowych składnikach. Jeśli jadasz mięso, wiosną możesz spróbować je ograniczyć (na przykład na rzecz strączków), a tuczące przekąski zastąpić zdrowszymi odpowiednikami, takimi jak choćby owsiane ciastka lub chipsy z młodej kalarepy. Nie zapominaj o tym, że wiosenny posiłek powinien zawierać odpowiednie ilości białka, węglowodanów i tłuszczów, a jego kaloryczność musi być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na energię.

Zobacz też:  Ile pektyny na litr soku? Twój przewodnik po sztuce robienia przetworów

Artykuł sponsorowany



Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz