Dzień ślubu to jeden z najważniejszych w życiu dni młodych ludzi. Na świętowaniu tego dnia na weselu oczywiście nie może zabraknąć dobrego jedzenia, ale i słodkości. Wybór tortu i ciast na wesele jest jedną z ważniejszych decyzji dotyczących przyjęcia. Co wziąć pod uwagę wybierając poszczególne ciasta..
Główne ciasto na wesele – tort
Bez wątpienia tort weselny jest najważniejszym ciastem na przyjęciu weselnym. Podanie tortu jest stałym elementem każdego wesela. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając tort? Mogłoby się wydawać, że przede wszystkim na smak. Można bowiem wybierać z całej gamy dostępnych smaków, od klasycznych czekoladowych, orzechowych, czy owocowych, po bardziej wyszukane połączenia smakowe jak straciatella lub nawet torty bezowe. Ale czy ważny jest tylko smak? Oczywiście, że nie. W przypadku tortu niezwykle ważną rolę odgrywa dekoracja, to na niej w pierwszej kolejności skupia się uwaga gości. Tu również mamy duże pole do popisu. Dekoracja musi pasować do stylu wesela. Tort może być obłożony i udekorowany klasycznym marcepanem lub bitą śmietaną. W ostatnim czasie dużą popularność zyskały torty w stylu boho.
Tradycyjne ciasta na wesele – na jakie smaki postawić
Ciasta bez wątpienia są oczywistym deserem na weselnym stole. Muszą one nie tylko dobrze smakować co jest oczywiste ale i dobrze wyglądać. Przyjęcie trwa kilka dobrych godzin, więc ciasta na wesele przez taki czas muszą wyglądać zachęcająco. Warto postawić tutaj na tradycję: serniki, szarlotki, pierniki, makowce, murzynki, to ciasta które muszą się pojawić na polskim przyjęciu weselnym. Z pewnością można powiedzieć, że większość osób lubi tradycyjne ciasta, a dodatkowo przez zwartą konsystencję nie rozpływają się one na stołach. Można też pokusić się o bardziej wyszukane ciasta typu: beza pavlova, czy ciasto leśny mech, które dzięki dodatkowi szpinaku oryginalnie prezentuje się na stole. Dokonując wyboru ciast na wesele warto wziąć też pod uwagę porę roku w której jest ono organizowane. Planując przyjęcie latem można postawić na ciasta przekładane bitą śmietaną z dodatkiem sezonowych owoców, czy galaretek owocowych. Nie dość, że takie kolorowe ciasta z owocami bardzo dobrze wyglądają na stole, to jeszcze świetnie smakują, dzięki dodatkowi świeżych owoców.
Ilość ciast na wesele jest najczęściej liczone w sposób: 1 blacha ciasta na 10 osób. Ta ilość powinna wystarczyć na samo przyjęcie i dodatkowo do pudełeczek, które można podarować gościom w podziękowaniu za przybycie. Jest to z pewnością bardzo miły gest.
Słodki stół – chwilowa moda, czy alternatywa dla tradycyjnych ciast na wesele
W ostatnim czasie na przyjęciach weselnych dużą popularność zyskały tzw. słodkie stoły. Oprócz kusząco wyglądających smakołyków, słodkie stoły przyciągają gości również pięknym wystrojem. Słodkości w słoikach, babeczki, eklerki, lizaki bezowe, makaroniki, czy ptysie, to smakołyki, które najczęściej można znaleźć na słodkim stole. Niezbędnym elementem na takim stole są mini deserki. To alternatywa dla tradycyjnych ciast weselnych, więc decydując się na takie deserki warto ograniczyć ilość ciast. Wybór smaków takich deserków jest ogromny: panna cotta, tiramisu, mini serniczki na zimno, czy galaretki, to tylko kilka przykładów. Deserki są podawane w plastikowych jednorazowych pojemniczkach razem z łyżeczką, co jest bardzo wygodne. Taki pojemniczek zawiera małą porcję deseru, przez co każdy gość bez problemu może spróbować kilku smaków.
Wyżej zaprezentowane ciasta i desery, to tylko przykłady ciast. Wszystko oczywiście zależy od preferencji pary młodej i tego co chcą zaserwować swoim gościom w tym ważnym dla nich dniu oraz od tego czy chcą postawić na klasykę, czy na nowoczesność. Wybór z całą pewnością jest ogromny.
Zobacz także:
- Jak zamrozić tort – kuchenne sekrety dla miłośników słodkości
- Jak urządzić kuchnię z salonem?
- Ile cukru na litr soku z czarnego bzu? Przepis na naturalny i smaczny napój
- Ile soli do ziemniaków na litr wody? Sekrety kulinarnych mistrzów
- Jak przechowywać mąkę w domu?
- Jak zamrozić ciasto na pizzę – sekrety włoskich kucharzy odkryte!