Jak działa płyta indukcyjna
Płyta indukcyjna jest jednym z rodzajów płyt grzewczych. Jest ona zbudowana ze szklanej tafli oraz znajdujących się pod nią zwojów miedzianych drutów, umieszczonych w strefach, gdzie zostały wyznaczone pola grzewcze. Prąd o zmiennym natężeniu, przepływający przez druty, powoduje powstawanie pola magnetycznego. To pole, stykając się z ferromagnetycznym denkiem garnka, rozgrzewa je w stosunkowo szybkim tempie. W ten sposób podgrzewane są potrawy znajdujące się w naczyniu.
Zalety płyt indukcyjnych
Coraz częściej wybieramy do swoich kuchni nowoczesne płyty indukcyjne, głównie za sprawą ich licznych zalet. Przede wszystkim, są bardzo eleganckimi, estetycznymi urządzeniami, które z łatwością wpisują się w styl każdej kuchni. Dodatkowo, dzięki gładkiej, równej powierzchni ich czyszczenie jest znacznie szybsze i prostsze, niż w przypadku tradycyjnych kuchenek gazowych, a ich montaż nie wymaga przyłącza gazowego, którego czasami po prostu nie ma w naszym budynku.
Kuchnia indukcyjna w trakcie pracy zużywa minimalną ilość energii elektrycznej, potrzebnej do wytworzenia ciepła i podgrzania potrawy. W odróżnieniu od innych płyt, indukcja nie wytwarza zbędnej energii cieplnej – ogrzewane jest wyłącznie dno garnka, a nie sama powierzchnia płyty. Będzie to istotnie ograniczało pobór prądu np. w przypadku umieszczenia na płycie naczynia o mniejszej średnicy niż wybrane pole grzewcze. Dodatkowym benefitem jest zmniejszone ryzyko oparzenia się mocno rozgrzaną, szklaną powierzchnią urządzenia.
Pyta indukcyjna umożliwia bardzo szybkie zwiększanie i zmniejszanie temperatury gotowania. Przekłada się to na skrócenie czasu podgrzewania potraw i większą elastyczność przy gotowaniu.
Wady płyt indukcyjnych
Decydując się na zakup płyty indukcyjnej, musimy liczyć się z koniecznością wymiany niektórych, jeśli nie wszystkich garnków i naczyń używanych do gotowania. Urządzenie współpracuje wyłącznie ze specjalnymi naczyniami, których dno wykonane jest z materiału ferromagnetycznego. Od tej pory, przy zakupie jakiegokolwiek garnka, będziemy musieli sprawdzać oznaczenia na opakowaniu, informujące o możliwości używania go na naszej płycie indukcyjnej. Tej istotnej wady pozbawiona jest natomiast płyta ceramiczna, na której można bez problemu gotować w niemalże każdym naczyniu.
Pomimo niższego zużycia prądu w trakcie pracy, płyta indukcyjna, będąc w trybie czuwania, pobiera go więcej, niż zwykła płyta elektryczna – sterowanie przyciskami dotykowymi sprawia, że urządzenie jest stale gotowe do pracy i nigdy zupełnie się nie wyłącza.
Ze względu na brak płomieni, znanych z kuchenek gazowych, nie będziemy mogli na niej opalić warzyw, np. cebulki do rosołu.
Rodzaje płyt indukcyjnych
Podstawowym parametrem, którym różnią się płyty indukcyjne, są ich wymiary, a także ilość pól grzewczych. Standardowa, prosta płyta indukcyjna do zabudowy o wymiarach 60×60 cm ma zazwyczaj 4 pola. Można także spotkać urządzenia szersze, które jednocześnie będą miały więcej pól grzewczych oraz te znacznie węższe, zaledwie 30-centymetrowe, o dwóch polach.
Różne są także kształty i rozmiary pól grzewczych. Oprócz najpopularniejszych, okrągłych, znajdziemy też pola owalne, pasujące do większych brytfanek. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość połączenia dwóch sąsiadujących ze sobą pól, co pozwala dostosować powierzchnię grzania do naczyń o niestandardowych kształtach i wymiarach. Na rynku znajdziemy również płyty bezstrefowe, umożliwiające umieszczenie garnka w dowolnym miejscu na powierzchni urządzenia.
Zazwyczaj płyty indukcyjne posiadają dwa rodzaje wykończenia: z ramką, wykonaną np. ze stali nierdzewnej oraz bez ramki, o oszlifowanych krawędziach. Pyty bezramkowe nieco łatwiej utrzymać w czystości, natomiast te wykończone ramką będą lepiej chronione przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Ciekawym rozwiązaniem są płyty indukcyjne zintegrowane z wyciągiem. Ich zaletą jest większa elastyczność w umieszczeniu urządzenia w kuchni – nie wymagają podłączenia do wentylacji.
Jak wybrać odpowiednią płytę indukcyjną
Kluczowe przy wyborze płyty indukcyjnej będzie określenie naszych potrzeb: częstotliwości gotowania, ilości używanych jednocześnie palników, a także wymiarów kuchni. Na tej podstawie będziemy w stanie dobrać rozmiar urządzenia oraz liczbę i rodzaj pól grzewczych.
Warto przed zakupem sprawdzić, czy odpowiada nam sposób sterowania płytą, a zwłaszcza regulacja poziomu grzania. Niekiedy urządzenia są niezbyt intuicyjne w obsłudze, a ciągłe naciskanie przycisków w celu zwiększenia mocy może być irytujące.
Płyta indukcyjna jest sprzętem, który stale jest na widoku, dlatego wybierając swoje urządzenie, powinniśmy kierować się także jego wyglądem. Na rynku przeważają płyty w kolorze czarnym, ale można tez spotkać modele białe i beżowe.
Wiele płyt indukcyjnych jest wyposażonych w automatyczne funkcje, ułatwiające gotowanie, które zapobiegają wykipieniu dania, a także chronią je przed przypaleniem. Najbardziej zaawansowane urządzenia posiadają sensory, które stale monitorują i dostosowują parametry gotowania do potrzeb danej potrawy. Jest to spore ułatwienie, dzięki któremu gotowanie może stać się jeszcze bardziej przyjemne.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także:
- Płyta elektryczna czy gazowa – co jest bardziej opłacalne?
- Sprzęty AGD do kuchni, które musisz mieć!
- Solanka do ryb. Ile soli na litr wody?
- Wielofunkcyjny robot kuchenny. Dlaczego warto go mieć w swojej kuchni?
- Z czym jeść kluski śląskie?
- Jak jeść melona? Podpowiadamy!