Brokuł to bardzo zdrowe warzywo, które powinno znaleźć się w każdej diecie, ale przede wszystkim w diecie fit. W dalszej części artykułu przeczytasz jakie są właściwości odżywcze brokuła i jak przyrządzić z niego szybką sałatkę z brokuła i jajka.
Sałatka z brokułem i jajkiem fit – przepis
Sałatka z brokułów i jajka jest niezwykle prosta w przygotowaniu i można bez problemu przechowywać ją dwa dni w lodówce. Doskonała będzie na śniadanie do pracy lub na lekką kolację w domu.
Do przygotowania potrzebujemy:
- 1 brokuł ugotowany,
- 4 jajka,
- 1 mała papryka czerwona,
- 1 mała puszka kukurydzy,
- szczypiorek lub por.
Ugotowane jajka należy pokroić na ćwiartki lub ósemki, paprykę w kostkę, pora w krążki. Wszystkie składniki należy ładnie ułożyć w salaterce i posypać szczypiorkiem, na środku można położyć kilka łyżek sosu jogurtowego (czosnkowy, koperkowy).
Dodatek jajek do sałatki dla osób intensywnie ćwiczących jest bardzo ważny. Jajka zawierają duże ilości łatwo przyswajanego białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy oraz witaminy z grupy B, witaminę A, E, D, K. Zawierają także fosfor, wapń, żelazo, potas, sód, magnez, selen, miedź i cynk. Jedno jajko to 80 kcal, a więc biorąc pod uwagę wartości odżywcze nie jest to dużo.
Sałatka z brokułami i jajkami nie tylko zawiera wiele cennych składników i pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów, ale jest także bardzo łatwa i szybka w przygotowaniu.
Dlaczego warto jeść brokuły?
Brokuły należą do zielonych warzyw kapustnych, zawierają wiele cennych składników odżywczych, ale równocześnie są niskokaloryczne. 100 g brokuła ugotowanego to zaledwie 35 kcal. Brokuły można jeść na surowo (zielone koktajle), ale najczęściej po ugotowaniu stanowią bazę wielu sałatek odchudzających.
Brokuły są bogatym źródłem błonnika, to on przede wszystkim odpowiada za przyśpieszoną przemianę materii i proces odchudzania. Skutecznie redukuje łaknienie wypełniając żołądek na wiele godzin.
Ponadto brokuły bogate są w chlorofil, który wzmacnia odporność organizmu. Znajdujące się w brokule antyoksydanty opóźniają procesy starzenia się komórek i wolne rodniki powodujące rozwój komórek nowotworowych.
Jak przygotować brokuła do sałatek?
Kto nie lubi brokuła na surowo, może go wcześniej ugotować. Najpierw należy oddzielić różyczki od łodyg, ale tych ostatnich nie należy wyrzucać, mają takie same właściwości odżywcze jak kwiaty. Można wykorzystać je do sałatki, zielonych koktajli lub do przygotowania innych dań.
Różyczki należy gotować bardzo krótko, ok. 2-3 minut, najlepsze są al dente. Zaraz po ugotowaniu warto zahartować je zimną wodą. Do wody można dodać trochę soli.
Ugotowany brokuł to doskonała baza do różnych wariacji na temat sałatek brokułowych. Można dodawać do nich inne warzywa, np. ogórki, pomidory surowe, pomidory suszone, paprykę. Poprawiają nie tylko smak sałatki, ale także jej kolorystykę. W sałatce powinny znaleźć się także produkty białkowe, jak jajka, biały ser (najlepiej feta) lub grillowany kurczak. Na koniec można dodać dressing lub lekki sos na bazie jogurtu.
Zobacz także:
- Dietetyczna sałatka z kurczakiem i jajkiem
- Chlebek bananowy w wersji fit
- Sałatka z cieciorką, jajkiem i pomidorem
- Przepis na sałatkę z tuńczykiem FIT
- Sałatka z awokado i granatem
- Sałatka z tuńczykiem na krakersach