Motywacja do ćwiczeń – jak zmotywować się do ćwiczeń i odchudzania?

Choć niektórym wydaje się, że motywacja do ćwiczeń jest magiczną mocą, która spływa na ludzi pod wpływem jakiegoś zaklęcia, to jednak nie spada tak łatwo z nieba. Nad motywacją trzeba pracować tak samo jak nad mięśniami. Wymaga samodyscypliny i żelaznej siły nawyku. Motywację należy wypracować i wpisać do swojego kalendarza, musi stać się głównym punktem codziennego planu zajęć. Jak znaleźć siłę do ćwiczeń? Jak się zmotywować i jak utrzymać swoje postanowienia? Oto kilka podpowiedzi!

Pogadaj z własnym rozsądkiem

Na samym początku drogi trzeba zastanowić się, dlaczego chce się ćwiczyć. Czy jest to zwykły słomiany zapał związany z popularyzacją sportu, bo przecież wszyscy coś ćwiczą? A może motywacją jest zgrabne ciało, takie jakie mają instruktorzy fitness i połowa gwiazd telewizyjnych? Kanony piękna dzisiejszych czasów wskazują właśnie na ładne ciało, odpowiednio wyrzeźbione mięśnie i zadbany wygląd. Jednak taka motywacja działa bardzo krótkodystansowo, bo łatwo odpuścić trening z lenistwa.

Trening powinno się traktować nie jako sposób na doskonałą sylwetkę lub jak modę, która szybko przechodzi. Trening jest podstawą sprawności, dzięki niej ciało dobrze funkcjonuje.

Siedzenie na kanapie jest dobrą forma odpoczynku, jednak przesiadywanie na niej może powodować bardzo poważne schorzenia takie jak cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie. Może doprowadzić do udaru, zawału serca a nawet do nowotworów. Nawet ćwicząc pół godziny dziennie można uchronić swoje ciało przed poważnymi chorobami.

Jak dbać o kondycję?

W dzisiejszych czasach ludzie są niesamowicie zabiegani, jednak dbając o zdrowie nie trzeba wykupować karnetu w klubie fitness. Na stronie Fit2Fit można znaleźć wiele ćwiczeń, które swobodnie można wykonywać w zaciszu własnego domu. Można skupić się na konkretnej partii mięśni, które chcemy wypracować lub na całokształcie. W sklepach są dostępne wszystkie gadżety i akcesoria jakie są potrzebne do ćwiczeń. Ceny wcale nie są wygórowane, dlatego ćwiczenia w domu stają się tak bardzo popularne. Wystarczy 30 minut każdego poranka lub wieczora, by zachować kondycję i ułatwić sobie życie.

Zobacz też:  Jesz niezdrowo i masz problem z zaskórnikami? Zobacz, jak możesz się ich pozbyć!

Jak znaleźć motywację?

Warto wyobrazić sobie cel, do którego chcemy dążyć. Swoje wysyłki trzeba kierować w stronę takich wartości na jakich najbardziej nam zależy. „Gdy wiemy już jak dobrze sport wpływa na zdrowie można dołożyć do tego cegiełkę i wymarzyć sobie swój prywatny fizyczny cel, tym sposobem podwoić motywację” – podkreśla Magdalena Pawłowska z portalu Fit2Fit. Jedni marzą o zgrabnych pośladkach, inni o płaskim brzuchu, a niektórzy martwią się o zbyt duże uda. A poświęcenie kilkunastu minut dziennie, zamiast siedzenia na kanapie na ćwiczenia przybliżają do osiągnięcia celu. Piękne ciało jest w zasięgu ręki, tylko trzeba po nie sięgnąć i wstać z wygodnej kanapy. Wizualizując cel łatwiej jest osiągnąć wyniki. Co więcej można znaleźć ćwiczenia na każdą partię ciała, dlatego każdy kto chce poświęcić chwile może osiągnąć swój wymarzony cel.

Jak znaleźć dodatkową motywację?

  • Nowy strój do ćwiczeń przecież nie może marnować się w szafie. Trzeba z niego korzystać.
  • Odpowiednie buty do ulubionej dyscypliny sportowej, zawsze działają pozytywnie.
  • Monitorowanie postępów poprzez liczenie zgubionych centymetrów, a nie kilogramów.
  • Małe nagrody za postępy, czyli niedzielny odpoczynek przy kawie i ciastku.

Małymi krokami do celu

Nie od razu Rzym zbudowano, jak mówi stare przysłowie. Każdy cel wymaga wysiłku, jednak poprzeczka nie może być zbyt wysoko. Ponieważ każdy ma inny styl bycia i nie każdy może pozwolić sobie na godzinny trening każdego dnia. Na początku warto ułożyć sobie plan, który rzeczywiście da się wykonać. Trudno jest w mgnieniu oka zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń, a zakazy i nakazy rzadko kiedy działają na dłuższą metę. Najlepiej sprawdzi się delikatny start, zmiana małych nawyków i rozpoczęcie treningów na taką skalę na jaką pozwala organizm. Początkowo ćwiczenia nie mogą być zbyt obciążające, trzeba się do nich przygotować, zrobić rozgrzewkę i dać z siebie wszystko, ale nie wyczerpać wszystkich zasobów motywacji w jednym treningu. Nawet kilka minut treningu jest lepsze niż zero.

Zobacz też:  Jak prawidłowa dieta wpływa na wydajność w pracy umysłowej?

Każdy ma prawo się potknąć

Nie można załamywać się, gdy coś się nie uda. Nad każdym ćwiczeniem trzeba pracować, by robić je coraz lepiej, jeden odpuszczony trening nie może mieć wpływu na pozostałe. Dziś jest nowy dzień i nowa siła, którą można dobrze wykorzystać. Każdemu czasem zdarzają się wpadki lub gorsze dni. Nie można się załamywać, trzeba próbować dalej.

Artykuł sponsorowany



Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz