Czy można grillować w ogrodzie podczas L4?

Relaks na działce z pewnością należy do najpopularniejszych form odpoczynku wśród Polaków. Osobom przebywającym na L4 taki relaks może przysporzyć kłopotów – ale nie musi. Sprawdź, od czego to zależy!

Wystawienie zwolnienia lekarskiego oznacza, że dana osoba jest tymczasowo niezdolna do pracy – ze względu na własny stan zdrowia lub konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny. Grillowanie w ogrodzie może zostać uznane za wykorzystywanie go niezgodnie z przeznaczeniem – wiele zależy tu od wskazań lekarza. Niektórzy pacjenci powinni leżeć i najlepiej w ogóle nie wychodzić w domu. Innym wręcz zaleca się aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Grillowanie podpada zarówno pod wyjazd rekreacyjny, jak i zwykłe, codzienne czynności

Celem l4 online lub w tradycyjnej formie jest stworzenie warunków do jak najszybszej rekonwalescencji. Nie ma znaczenia, gdzie pacjent uzyskał zwolnienie lekarskie. Wszyscy mają takie same prawa i obowiązki – otrzymują zasiłek, ale mają przeznaczyć swój czas na regenerację i muszą powstrzymać się od czynności, które mogą pogorszyć ich stan zdrowia. Najczęstsze nadużycia w tym zakresie to:

  • świadczenie pracy dla innego pracodawcy;
  • wykonywanie prac w domu, np. przeprowadzanie remontu;
  • wyjazdy rozrywkowe (na koncerty, imprezy sportowe, przedstawienia);
  • wyjazdy wakacyjne.

Co z grillowaniem na L4?

Sporo zależy od położenia twojego ogrodu. Jeżeli pozostajesz pod adresem podanym na L4, tylko złamanie wskazań medycznych może być podstawą do odebrania zasiłku lub zwolnienia dyscyplinarnego. Nieobecność pacjenta w razie kontroli zwolnienia lekarskiego mogą usprawiedliwiać:

  • wizyta u lekarza;
  • pobyt w szpitalu lub placówce leczniczo-rehabilitacyjnej;
  • wyjście do apteki w celu wykupienia leków z recepty.
Zobacz też:  Czy miód Manuka jest lepszy od miodów z Polski?

L4 może zawierać szczególne zalecenia od lekarza

Powyższe wymogi dotyczą osób, które mają na zwolnieniu lekarskim adnotację „1” – muszą bezwzględnie przebywać w domu. L4 może być wystawione w szpitalu, przychodni, prywatnym gabinecie, a także podczas konsultacji przez internet – wideorozmowy, czatu czy po wypełnieniu formularza.

Oczywiście osoby samotne, którym nie ma kto zrobić zakupów, mogą udać się do sklepu po niezbędne artykuły. Wskazanie, że pacjent musi leżeć, również stawia grillowanie w przydomowym ogrodzie pod znakiem zapytania. Argument o przebywaniu na leżaku ogrodowym mógłby nie wystarczyć, jeżeli kontroler bądź lekarz uzna, że dym albo samo wyjście na zewnątrz zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.

Co oznacza dla chorego drugi typ zwolnienia?

Nieco więcej swobody mają osoby ze wskazaniem „2” na L4 i ogrodem pod adresem wymienionym na zwolnieniu. Grillowanie mogłoby zostać uznane za wykorzystywanie go niezgodnie z przeznaczeniem, jeżeli wpływałoby negatywnie na stan zdrowia i wydłużało okres rekonwalescencji. Każda zmiana miejsca pobytu wymaga uzasadnienia oraz poinformowania płatnika zasiłku, czyli ZUS-u lub pracodawcy. Usprawiedliwieniem nieobecności w razie kontroli może być:

  • paragon ze sklepu;
  • rachunek z apteki;
  • zaświadczenie od rehabilitanta, lekarza.

Czy można grillować w ogrodzie podczas L4? To zależy od zwolnienia lekarskiego!

Niektóre przypadłości zdrowotne wymagają zwiększenia aktywności fizycznej lub dłuższego przebywania na zewnątrz. Grillowanie na działce może spełniać drugą z tych przesłanek, ale trzeba rozważyć także wszystkie pozostałe kwestie. Jeżeli spożywanie alkoholu lub ciężkostrawnych potraw ma związek z twoją chorobą lub spowalnia powrót do zdrowia, przyłapanie na gorącym uczynku może skończyć się karą. Nawet jeśli pomiędzy kolejnymi wizytami przy stole robisz pompki, truchtasz w miejscu albo wykonujesz inne zalecone ćwiczenia.

Podczas rozmowy z lekarzem wystawiającym L4 najlepiej zapytać wprost o możliwość grillowania w ogrodzie. Dopytaj także o wszystkie inne czynności, które masz zamiar wykonywać w trakcie przebywania na zwolnieniu. Jeżeli twoja przypadłość wymaga biernego odpoczynku (kategoria „1”), zapomnij o relaksie na działce – nie opłaca ci się ryzykować. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, pamiętaj o grillowaniu zgodnie z pozostałymi przepisami oraz zasadami dobrych stosunków sąsiedzkich.

Zobacz też:  Jakie są rodzaje noży? Sprawdź, czy używasz ich prawidłowo


Zobacz także:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz