Grzybki marynowane na słodko w octowej zalewie to pyszna przekąska, która zaskakuje swoim smakiem już od pierwszego kęsa. Poznaj sprawdzony przepis na te wyjątkowo pyszne grzyby w marynacie!
Grzybki marynowane na słodko to pomysł na doskonałe połączenie smaku grzybów z lekko kwaśną octową nutą, która idealnie podkreśla ich naturalny aromat. Grzyby marynowane na słodko to wyborna propozycja, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów, zarówno jako samodzielną przekąskę, jak i zaserwować z deską pieczonych mięs i wędlin, a także wykorzystać do wykonania sałatki, farszu lub tradycyjnego sosu tatarskiego. W każdej z tych opcji grzyby marynowane na słodko sprawdzają się równie dobrze zaskakując smakiem i kusząc aromatem. Do przygotowania tej pysznej przekąski, którą można zamknąć w słoikach i przechowywać przez całą zimę można wykorzystać dowolny rodzaj grzybów leśnych: borowiki, podgrzybki, kurki, koźlarze oraz rydze. Pora poznać łatwy przepis na pyszne grzyby marynowane.
Grzybki marynowane na słodko – składniki
Grzyby marynowane na słodko są przekąską, którą przygotowuje się dość prosty sposób, nie wymagający dużego nakładu czasu. Ilość składników potrzebnych do ich przyrządzenia uzależniona jest od oczekiwanej ilości porcji oraz wielkości samych słoików, w których maja zostać umieszczone. Podany przepis można zatem dowolnie modyfikować w zależności od oczekiwanych rezultatów. Składniki potrzebne do przygotowania 8 słoików grzybów marynowanych na słodko o pojemności 0,25 l:
- 2,5 kg grzybów leśnych świeżych (można wykorzystać dowolne grzyby);
- 1 łyżeczka goździków;
- 2 łyżeczki pieprzu ziarnistego;
- 1 łyżeczka ziarenek ziela angielskiego;
- 2 łyżeczki ziarenek gorczycy;
- 8 liści laurowych;
- 6 łyżek cukru;
- 1 łyżka soli;
- 250 ml octu (10%);
- 1,25 l wody.
Grzybki marynowane na słodko – sposób przygotowania krok po kroku
Realizację przepisu należy rozpocząć od przygotowania zalewy do grzybów. W tym celu do dużego garnka trzeba wlać wodę wraz z octem i dodać przyprawy: cukier, sól, pieprz, ziarna ziela angielskiego, liście laurowe, gorczycę oraz goździki. Całość wymieszać, postawić na ogniu, wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Zagotowaną marynatę należy odstawić.
Świeże grzyby należy dokładnie oczyścić, skrócić ich trzonki i sprawdzić czy są zdrowe, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą (duże grzyby można pokroić na mniejsze kawałki). Ważne by myć je krótko, unikając długotrwałego kontaktu z wodą, co mogłoby doprowadzić do ich nadmiernego nasiąknięcia.
Oczyszczone i umyte grzyby należy wrzucić do osolonego wrzątku i gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut. Podczas zagotowywania grzyby bardzo często kipią, dlatego warto do tego celu wybrać dość wysoki garnek, a w razie konieczności dodatkowo mieszać grzyby podczas gotowania. Ugotowane odcedzić i przelać gorącą wodą. Tak przygotowane przełożyć do słoików. Do każdego słoiczka dodać liść laurowy i ziele angielskie. Ewentualnie można też dodać pokrojoną w pióra cebulę. Słoiki powinny być wypełnione do 3/4 wysokości. Następnie ułożone w słoikach grzyby wraz z przyprawami należy zalać gorącą marynatą i starannie zakręcić. Ułożone do góry dnem pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Podany przepis na grzyby marynowane można dowolnie modyfikować w zależności od indywidualnych potrzeb, zmieniając nie tylko rodzaj wykorzystanych grzybów, ale też poszczególne przyprawy. Można też uzupełnić go układając w słoikach wraz z grzybami pokrojoną w cienkie pióra cebulę oraz oraną i pokrojoną w cienkie plastry marchewką. Jako, że zawarte w przepisie goździki są wyjątkowo aromatyczną przyprawą, która nadaje całości charakterystycznego, wyrazistego smaku można zupełnie zrezygnować z ich dodawania do marynaty octowej, ograniczając się do dodania do niej wyłącznie liści laurowych, ziela angielskiego oraz gorczycy. Dzięki takim drobnym modyfikacjom kulinarnym ten sprawdzony przepis na pyszne grzyby marynowane stanie się jeszcze lepiej dopasowany do indywidualnych preferencji, a przy tym równie prosty w wykonaniu.
Grzybki marynowane na słodko to pyszny dodatek, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów ubogacając nim przeróżne dania. Można serwować je jako samodzielną przekąskę, dodatek do pieczonych mięs i ryb, wędlin oraz serów, a także składnik wyrazisty składnik sałatek oraz sosów.
Zobacz także:
- Grzyby marynowane siostry Anastazji – koniecznie musisz spróbować!
- Gąski marynowane – przepis na pyszne i aromatyczne grzyby!
- Śliwki marynowane w occie – prosty przepis!
- Kanie marynowane – przepis na kanie marynowane w zalewie octowej
- Maślaki marynowane w zalewie octowej – przepis na pyszne przetwory z grzybów
- Boczniaki marynowane – przepis który koniecznie musisz wypróbować!