Grypa żołądkowa to bardzo powszechna choroba, która może dotknąć ludzi w każdym wieku. Najczęściej spotyka się ją wśród rodziców małych dzieci. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie w przypadku objawów grypy żołądkowej?
Grypa żołądkowa bywa czasem mylona z zatruciem pokarmowym. Jej objawy są jednak inne i warto skonsultować je z lekarzem. W takim przypadku najlepiej skorzystać z wizyty stacjonarnej bądź zdalnej z lekarzem internistą lub lekarzem rodzinnym. Najczęściej niezbędne będzie wzięcie zwolnienia lekarskiego. Warto mieć na uwadze, że jest to choroba bardzo zaraźliwa. Chcąc uniknąć rozprzestrzeniania, warto przez kilka dni izolować się od bliskich i współpracowników. Czytaj dalej!
Jakie są najczęstsze objawy grypy żołądkowej?
Grypa żołądkowa jest bardzo nieprzyjemną chorobą, której objawy pojawiają się dość nagle i intensywnie. Początkowo może być to jedynie złe samopoczucie i ból brzucha, lecz szybko pojawiają się także nudności, wymioty, biegunka i gorączka.
Ze względu na wirusowe podłoże choroby w pierwszych godzinach może występować ogólne rozbicie, podobnie jak w przypadku standardowego przeziębienia.
Choć grypa żołądkowo wydaje się niegroźna, należy pamiętać, że odwodnienie wywołane biegunką i wymiotami stanowi ogromne zagrożenie, zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych. Nie należy tego bagatelizować.
W jaki sposób można odróżnić grypę jelitową od zatrucia?
Kluczową różnicą pomiędzy zatruciem a grypą jelitową jest przyczyna. Grypa jelitowa wywoływana jest przez rotawirusy i norowirusy, natomiast zatrucie pokarmowe najczęściej spowodowane jest przez bakterie lub toksyny.
Grypa jelitowa może pojawić się bez żadnego widocznego powodu, zatrucie natomiast ma miejsce np. po zjedzeniu zanieczyszczonego mięsa, nabiału lub owoców. Objawy mogą być gwałtowne, lecz zwykle bardzo szybko ustępują, czasem już po kilku godzinach. W przeciwieństwie do grypy żołądkowej, która w skrajnych przypadkach wymaga hospitalizacji.
Czy na grypę żołądkową można dostać zwolnienie lekarskie?
Grypa żołądkowa może mieć różny przebieg, w zależności od indywidualnej odporności organizmu i konkretnego rodzaju wirusa. Niemniej jednak nawet jeśli pozornie samopoczucie wydaje się dobre, warto skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
Zwolnienie lekarskie online lub uzyskane na stacjonarnej wizycie pozwoli odzyskać w pełni siły, a także uchronić współpracowników przed zakażeniem.
Należy pamiętać, że każda dolegliwość, która uniemożliwia podjęcie pracy, a także wykonywanie jej w efektywny i bezpieczny sposób uprawnia do otrzymania zwolnienia lekarskiego.
Kto ma prawo wypisać L4 na grypę jelitową?
Zwolnienie lekarskie w przypadku występowania grypy jelitowej może wypisać lekarz pierwszego kontaktu. W wielu przypadkach jest to jednak choroba, przy której bardzo ciężko jest samodzielnie dostać się do przychodni.
W takim przypadku warto zamówić wizytę domową, a jeśli jest to niemożliwe, skontaktować się z lekarzem świadczącym usługi online. Specjalista poradzi sposób postępowania, przepisze niezbędne leki i wystawi zwolnienie lekarskie.
Ile dni trwa grypa jelitowa?
Pacjenci chorujący na grypę żołądkową zastanawiają się czasem, co powiedzieć lekarzowi, żeby dostać L4 na tydzień. W tym przypadku jest to bardzo odpowiedzialna, bezpieczna długość zwolnienia. Grypa żołądkowa od wystąpienia pierwszych objawów może trwać do 10 dni. Nawet po ustąpieniu wymiotów i biegunki oraz poprawie ogólnego samopoczucia chory może zarażać.
Jak postępować w trakcie grypy żołądkowej?
Chorując na grypę żołądkową, nazywaną potocznie jelitówką najczęściej konieczne jest zażywanie leków na receptę. Hamują one wymioty i biegunkę, zmniejszając prawdopodobieństwo odwodnienia, a także zbijają gorączkę. Dodatkowo warto dbać o uzupełnianie płynów, najlepiej specjalnie skomponowanymi elektrolitami. Po ustaniu wymiotów konieczne jest spożywanie lekkich, niewielkich posiłków.
Wiesz już, czym charakteryzuje się grypa żołądkowa i jak można ją odróżnić od zatrucia pokarmowego. Jeśli doświadczasz objawów, zgłoś się do lekarza rodzinnego – otrzymasz zwolnienie z pracy i będziesz mógł w spokoju wrócić do pełni sił.
Zobacz także:
- Czy można grillować w ogrodzie podczas L4?
- Ukruszenie zęba w czasie jedzenia – co robić?
- Dieta przy dnie moczanowej. Czy można jeść kiszonki?
- Czy olej konopny jest zdrowy? Sprawdź, jakie leczy choroby
- Dieta autoimmunologiczna – Twoja rarcza przeciw jesiennej chandrze
- Suplementy diety – czy warto przyjmować?