Czy olej konopny jest zdrowy? Sprawdź, jakie leczy choroby

Olej konopny, czyli RSO, to substancja, która z uwagi na wysokie stężenie THC jest nielegalna w Polsce. W przeciwieństwie do oleju CBD nie da się go kupić legalnie. Spożycie oleju może wspomóc zdrowie pacjenta. Sprawdź, na jakie choroby może pomóc przyjmowanie oleju konopnego.

Oleje roślinne są zdrową alternatywą dla tłuszczów zwierzęcych. Mają w swoim składzie wiele cennych substancji egzogennych, które występują naturalnie w częściach roślin. Wiele z nich wykazuje cenne właściwości prozdrowotne. Oleje pochodzenia roślinnego są od dłuższego czasu obiektem badań naukowców. W przypadku marihuany olej pozyskiwany jest z konopi indyjskiej, która zawiera spore ilości THC. Olej RSO może być używany jako skuteczne lekarstwo na liczne choroby cywilizacyjne. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Stosowanie oleju konopnego w Polsce

W Polsce nie jest dozwolone korzystanie z tej substancji ze względu na zawartość THC o właściwościach psychoaktywnych. THC łączy się z receptorami endokannabinoidów, które znajdują się w organizmie człowieka. To właśnie temu kannabinoidowi olej RSO zawdzięcza swój efekt terapeutyczny.

Dawkowanie i działanie oleju konopnego w leczeniu chorób

Odpowiednie dawkowanie oleju RSO jest niezwykle istotne. Lek ten musi być przyjmowany pod kontrolą lekarza. Przyjmuje się go doustnie, aplikując określoną liczbę kropli pod język. Zwykle na początku kuracji przyjmuje się mniejszą dawkę, która stopniowo i systematycznie jest zwiększana. Docelowa ilość przyjmowanego lekarstwa to 1 g dziennie. Cykl leczenia zazwyczaj trwa około 90 dni. Szczegóły należy ustalić z lekarzem prowadzącym, który dobierze dawkowanie indywidualnie do potrzeb, stanu ogólnego i historii choroby pacjenta.

Jak olej konopny wpływa na zdrowie?

Wpływ oleju konopnego na zdrowie wynika z dużego stężenia fitokannabinoidu THC. Skuteczność działania tego składnika badana jest w wielu obszarach terapii, a wyniki badań są obiecujące. Podobnie jak w przypadku innych kannabinoidów, THC wykazuje silne oddziaływanie na regulację równowagi w organizmie pacjenta, co przekłada się na wyciszenie symptomów chorób. Przejawia też właściwości przeciwbólowe. Pacjenci cierpiący na nieuleczalne choroby degeneracyjne doświadczają często zmniejszenia odczuwanych objawów i poprawienia samopoczucia, co jest niezwykle istotne w trakcie całej kuracji. 

Zobacz też:  Jak zacząć jeść zdrowo i zmienić nawyki żywieniowe? Poradnik

Zalety i wady stosowania oleju konopnego z THC

W sytuacjach, gdy nie jest możliwy powrót do zdrowia i całkowitej sprawności, olej konopny z THC pomaga się odprężyć, poprawić jakość snu, reguluje też pracę układu pokarmowego, nerwowego i krwionośnego. Apetyt chorego jest pobudzony, co dodatkowo korzystnie wpływa na stan odżywienia i ogólny stan pacjenta. Z drugiej strony naukowcy zauważyli, że używanie oleju RSO może powodować zwiększenie ciśnienia krwi i przyspieszenie rytmu bicia serca. To potencjalnie niebezpieczne działanie sprawia, że część pacjentów nowotworowych rezygnuje z tej drogi leczenia.

Które choroby można leczyć olejem RSO?

Twórca metody pozyskiwania oleju RSO, Rick Simpson, wysunął tezę, że olej konopny o wysokim stężeniu THC działa przeciwnowotworowo. Jak do tej pory nie ma naukowych dowodów potwierdzających tę śmiałą tezę. Olejek znajduje zastosowanie w przypadku chorych na najpoważniejsze choroby cywilizacyjne, czyli nowotwory i schorzenia układu nerwowego. Choroba Alzheimera i stwardnienie rozsiane mogą być leczone z udziałem oleju konopnego. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, co doskonale sprawdza się w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym i o charakterze przewlekłym i postępującym. Olej stosuje się też w przypadku takich schorzeń, jak łuszczyca i jaskra.

Olej konopny RSO to skuteczny sprzymierzeniec w walce ze schorzeniami spowodowanymi czynnikami środowiskowymi, w tym przewlekłym stresem. Choroby cywilizacyjne mogą być nieuleczalne, jednak w każdym przypadku należy walczyć o lepsze samopoczucie pacjenta. Olejek z konopi indyjskiej może przynieść ulgę w bólu, pomoże się odprężyć i zmniejsza odczuwanie niektórych przykrych dolegliwości.

Artykuł sponsorowany



Zobacz także:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz