Strucla makowa na święta jest prawie tak bardzo ważnym posiłkiem, jak pierogi i barszcz. Na szczęście wcale nie trzeba się ograniczać i desery z wykorzystaniem maku można robić przez cały rok. Jeżeli makowiec wcale nie musi być zawijany, to jakie istnieją inne sposoby wykorzystania małych czarnych ziarenek?
Makowiec zawijany – najpopularniejsze ciasto z makiem
Zawijaniec z makiem to jedno z najpopularniejszych ciast z makiem. Ten pyszny przysmak łączy w sobie chrupiącą teksturę maku i słodki smak lekkiego wypieku, tworząc wyjątkowy deser. Makowy wrap świetnie komponuje się z kawą lub herbatą i jest idealny na każdą okazję. Wrapy mogą być również wykonane w różnych rozmiarach, od dużych do małych, więc możesz cieszyć się nimi jako indywidualnymi smakołykami lub podzielić się z przyjaciółmi i rodziną. Połączenie maślanej słodyczy i chrupiącej tekstury czyni z makowca nieodparty przysmak, którego każdy powinien spróbować choć raz!
Mak jest dosyć nietypowym składnikiem deserów, zwłaszcza dla osób pochodzących spoza Polski, ze względu na jego historię oraz fakturę, którą nadaje potrawie. Dlatego w wyrobach cukiernianych łączy się go z delikatnym ciastem – aby zbalansować doznania smakowe. Przepis na makowiec z puszki jest niebywale prosty, jedynym jego trudnym etapem jest sam proces zawijania.
Jeść makowca kochają zarówno dorośli, jak i dzieci! To dlatego, że zawijanie tego ciasta sprawia dużo frajdy. Pociechy uwielbiają pomagać przy tym procesie swoim rodzicom. Wyśmienita zabawa dla całej rodziny sprawdzi się zwłaszcza w okresie świątecznym.
Kruchość, słodkość i rozpływający się w ustach lukier, którym polewa się makowca – smaku tego połączenia nie opiszą żadne słowa. Chociaż żadne w kraju nad Wisłą nie byłyby potrzebne, bo makowca znają wszyscy.
W jaki sposób wykorzystać mak z puszki?
Mak z puszki to świetny sposób na dodanie dodatkowej nuty orzechowego smaku do wielu potraw! Można wykorzystać je do wypieków takich jak:
- muffiny;
- babeczki;
- ciasta z kruchym spodem (jako farsz górny).
Jest przepyszny jako dodatek do sałatek, owsianek i jogurtów – a do tego zawiera wiele witamin i minerałów, które świetnie wpływają na organizm człowieka. Zdrowa i smaczna przekąska, której smak nie znudzi się nigdy!
Aby używać maku z puszki, warto odmierzyć najpierw pożądaną ilość do miski. Za duża ilość nasion całkowicie przykryje pozostałe smaki kryjące się w potrawie.
Kluski z makiem? Pyszny posiłek, ale przed jego przygotowaniem trzeba pamiętać o jednym – podsmażeniu ziaren na patelni. Dzięki temu zyskają jeszcze większą głębię smaku i zaskoczą wszystkich domowników.
Jakie dodatki można dodać do ciasta makowego?
Aby uczynić mak z puszki wyjątkowym (niezależnie od rodzaju dania, w którym się znajdzie), dobrze jest dodać do niego dodatków takich jak:
- orzechy laskowe;
- rodzynki;
- żurawina;
- orzechy włoskie;
- migdały.
Osoby, które nie chcą zawijać makowca, koniecznie powinny spróbować go w wersji japońskiej, z polewą – farsz znajduje się pod grubą warstwą czekolady.
Materiał promocyjny
Zobacz także:
- Jak liczyć kalorie, by nie zwariować?
- Jak przygotować dobre ciasto bez pieczenia?
- Dlaczego warto używać Thermomix podczas diety?
- TOP 5 najlepszych pomysłów na dania z grilla
- Jak zrobić domową pastę kanapkową?
- Alkohole do posiłku. Z czym parować gin, a z czym wódkę?