Czy łatwo jest przyrządzić naleśniki? Na pierwszy rzut oka odpowiedź brzmi twierdząco, ponieważ przepis wcale nie wygląda na skomplikowany. W dodatku to tylko kilka składników, prawda? Praktyka pokazuje, że jednak to wcale nie taka prosta sprawa. Na szczęście masz przed sobą poradnik, dzięki któremu nabierzesz wprawy i nauczysz się, jak smażyć naleśniki.
Proporcje i mieszanie składników
Czasem wychodzą za grube, a czasem zbyt cienkie. Niektóre są niedosmażone, a inne przypalone. Dla niedoświadczonych kucharzy przyrządzanie naleśników to droga pełna wybojów i pułapek. Po przeczytaniu kilku następnych akapitów nauczysz się, jak je omijać.
Musisz przygotować jedno jajko, jedną szklankę mąki pszennej oraz niecałe półtora szklanki mleka. Następnie dokładnie zmieszaj w misce jajko i mleko, a potem wsyp mąkę. Zakończeniem pierwszego etapu będzie dokładne wymieszanie wszystkich składników. W tym celu najlepiej użyj blendera – dzięki temu będziesz miał pewność, że ciasto będzie pozbawione grudek.
A propos składników, pamiętaj o tym, aby wybrać odpowiednią mąkę. W sklepie spotkasz dwa jej rodzaje, a mianowicie mąkę tortową oraz mąkę pszenną. Ta druga charakteryzuje się większą gęstością, zatem proporcje składników będą inne (potrzebuje więcej płynu do wymieszania).
Przygotowanie ciasta do naleśników
Panuje ogólne przekonanie, że czas rośnięcia ciasta na naleśniki wynosi minimum 30 minut. To jednak nie do końca prawda. Aby, mieć pewność, że ciasto będzie takie jak trzeba, nakryj je folią spożywczą, a następnie wstaw do lodówki na 60 minut. W ten sposób wszystkie składniki odpowiednio się zwiążą.
Jak usmażyć naleśniki?
Ok, ciasto gotowe, więc pora zabrać się za ostatni etap.
Jak prawidłowo usmażyć naleśniki? Przede wszystkim użyj niewielkiej ilości tłuszczu. Zanim wylejesz ciasto na patelnię, posmaruj jej powierzchnię tłuszczem za pomocą pędzelka. Jeżeli zaś nie masz pędzelka, jest inny sposób: wystarczy owinąć widelec papierowym ręcznikiem i nasączyć go delikatnie olejem. Taki pomysłowy zamiennik pędzelka także będzie odpowiedni.
Jaka patelnia do naleśników?
Sekretem dobrze usmażonych naleśników jest odpowiednia patelnia. Idealnie nada się naczynie mające grube dno, ponieważ optymalnie będzie rozprowadzać ciepło, a w dodatku powierzchnia dłużej będzie dobrze nagrzana. Zwróć też uwagę na jej strukturę, ponieważ wszelkie nierówności utrudnią smażenie z powodu pojawiających się pęcherzyków powietrza. Do smażenia naleśników bardzo dobrze nada się patelnia z nieprzywierającą powłoką.
Nagrzanie patelni
Ostatnia rzecz, jaką musisz uwzględnić przy smażeniu naleśników, jest odpowiednie nagrzanie patelni. Jeżeli powierzchnia patelni będzie miała zbyt niską temperaturę, to nie uda Ci się usmażyć ich tak, jak należy. W związku z tym patelnię należy postawić na palniku o średnicy nie mniejszej niż powierzchnia patelni. Oczywiście moc palnika trzeba ustawić na najwyższym poziomie.
Podsumowanie
Właśnie przeczytałeś praktyczny przewodnik, który pomoże Ci w nauce smażenia dobrych naleśników. Pamiętaj tylko, aby wyposażyć się w dobrą patelnię, najlepiej w renomowanym branżowym sklepie. Na pewno warto sprawdzić ofertę Prymus AGD, gdzie można wybierać spośród wysokiej jakości modeli o różnych parametrach.
Zobacz także:
- Jak ugotować kuskus? Kuskus na talerzu, na parze i na patelni
- Jak ugotować zupę pomidorową?
- Gotowanie kapuśniaka – jak ugotować kapuśniak?
- Jak ugotować pierogi? Przedstawiamy prosty przepis!
- Gotowanie parówek – jak ugotować parówki?
- Jak ugotować szpinak? Twoje kulinarnie źródło wiedzy