Kasza manna jest lekkostrawna i zalecana osobom, które mają problemy trawienne. Jakie ma wartości odżywcze? Jak ugotować kaszę mannę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Kasza manna to wartościowy produkt zawierający białko, błonnik, witaminy z grupy B (B1, B2, B6) oraz składniki mineralne takie jak żelazo, jod, fosfor i miedź. Jest zalecana osobom, które cierpią na stany zapalne jelit i żołądka, choroby wątroby i choroby przewodów żółciowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ugotować kasze mannę!
Kasza manna – co warto o niej wiedzieć?
Kasza manna to produkt, który otrzymuje się w procesie wysokiego przemiału pszenicy. Charakteryzuje się biało-kremową barwą, słodkawym zapachem i delikatnym smakiem. Dodatkowo jest drobnoziarnista i sypka.
Wysokiej jakości kasza manna nie powinna zawierać cząstek otrębowych i mąki. W sklepach zazwyczaj są dostępne dwa rodzaje takiej kaszy: tradycyjna i błyskawiczna. Ta druga w trakcie procesu technologicznego zostaje poddana wstępnej obróbce termicznej. Dzięki temu późniejszy czas jej przygotowania znacznie się skraca.
Czy kasza manna jest zdrowa? W jaki sposób jej spożywanie może wspomóc ludzki organizm?
Kasza manna zawiera witaminy B1, B2, PP, B6 oraz kwas foliowy, potas, magnez, żelazo, błonnik i białko. Zawiera też cenny dla organizmu jod, który ma bardzo duży wpływ na pracę gruczołu tarczowego.
W stosunku do innych kasz ma więcej skrobi, a dzięki swojej łagodnej dla układu pokarmowej strukturze może być bez obaw podawana najmłodszym.
Kasza manna jest polecana osobom, które zmagają się z zaburzeniami pracy układu trawiennego. Jej spożywanie pomaga przy stanach zapalnych jelit i żołądka, chorobach wątroby, chorobach przewodów żółciowych, wrzodach i po przebytych operacjach.
Kasza manna stanowi podstawowy składnik diety niemowląt. Jest to na tyle uniwersalny produkt, że można go podawać zarówno z warzywami, jak i owocami.
Trzeba jednak pamiętać, że pomimo tego, że kasza manna jest lekkostrawna, jest dosyć tucząca i ma wysoki indeks glikemiczny, podnoszący poziom cukru we krwi do IG 60. Dodatkowo jej spożywania powinny unikać osoby, które zmagają się z cukrzycą i insulinoopornością, ponieważ poziom cukru po spożyciu tej kaszy gwałtownie wzrasta.
Osoby cierpiące na nietolerancję na gluten także powinny unikać jej spożywania. Jest to produkt, który powstaje na bazie ziaren pszenicy, które zawierają w sobie gluten.
Jak ugotować kaszę mannę?
Przygotowanie kaszy jest bardzo proste. Jeśli zastosujesz poniższe wskazówki, możesz być pewny, że czeka cię odpowiednio przygotowany i smaczny posiłek. Składniki, których będziesz potrzebował to: kasza manna, masło, mleko, sól, owoce i cukier.
Z połowy litra zimnego mleka odlej pół szklanki, wsyp tam suchą kaszę, następnie wszystko dokładnie mieszaj. Pozostałe mleko zagotuj w garnku. Dodaj dla smaku odrobinę soli, łyżeczkę masła i łyżeczkę cukru. Następnie do gorącego mleka dodaj kaszę, którą wcześniej wymieszałeś z mlekiem. Dokładnie wszystko mieszaj, by nie powstały grudki (w tym przypadku dobrze użyć trzepaczki). Gdy kasza będzie odpowiednio gęsta, zdejmij ją z ognia.
Warto dodać do niej świeże owoce, syrop lub konfiturę.
Zastosowanie w kuchni
Wiesz już, jak ugotować kaszę mannę. Wiesz też, że zdecydowanie warto włączyć ją do codziennej diety – w końcu zawiera wiele korzystnych dla zdrowia wartości odżywczych. Pora przyjrzeć się sposobom na wykorzystanie jej w kuchni.
Kasza manna to wszechstronny produkt, który można spożywać jako samodzielny posiłek lub jako dodatek do śniadań, obiadu, kolacji, deseru czy ciast. Jest także używana jako zagęszczacz do sosów. Dużym atutem tego produktu jest również to, że jest stosunkowo tani i na ogół dostępny w większości sklepów i supermarketów.
Kasza manna przygotowana na mleku świetnie smakuje serwowana z truskawkami, malinami, borówkami i bananami. Można ją również podawać z dżemami lub sokiem owocowym. Bardzo dobrze komponuje się też z miodem i syropem.
Kasza manna może być także wykorzystana do przygotowania deseru z dodatkiem sosu owocowego, rodzynek i orzechów, do kremów do ciast, jako nadzienie do muffinek, do budyniu, do zupy mlecznej, kleiku i musu. Jest też używana do zagęszczania kremów i zup, jako dodatek do klusek, pasztetów, kotletów i pulpetów, jako zamiennik bułki tartej lub mąki do posypania formy do pieczenia ciast, jako dodatek do sałatek i jako dodatek do zupy zamiast ziemniaków.
Kasza manna jest produktem, którego wartości odżywcze docenią zwłaszcza osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego. Jest ona lekkostrawna i ma słodkawy smak, dzięki czemu z chęcią spożywają ją dzieci. Zawiera tiaminę, ryboflawinę, niacynę, pirydoksynę, kwas foliowy, magnez, żelazo i potas. Można ją gotować zarówno w wodzie, jak i mleku. Stanowi doskonałą alternatywę dla makaronu lub ziemniaków. Warto włączyć ten produkt do swojego codziennego menu, a dzięki lekturze naszego artykułu wiesz, jak ugotować kaszę mannę!
Zobacz także:
- Jak ugotować kaszę mannę na wodzie – smaczne propozycje na każdą okazję
- Jak ugotować kaszę na sypko – prosty sposób w zależności od rodzaju kaszy
- Jak ugotować kaszę bulgur – przepisy i inspiracje kulinarnie
- Jak ugotować kaszę jęczmienną?
- Jak ugotować kaszę jaglaną na mleku? Smaczne i zdrowe śniadanie
- Jak ugotować kaszę jaglaną?