Gryka – właściwości i wykorzystanie w kuchni

Gryka coraz częściej pojawia się w polskich kuchniach oraz restauracjach. Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim jej cennymi właściwościami odżywczymi oraz wszechstronnym zastosowaniem. W gryce można znaleźć wiele witamin oraz minerałów, które mają korzystny wpływ na ludzki organizm. Dlaczego jeszcze warto mieć ją w swojej kuchni?

Gryka – podstawowe właściwości

Szczególnym zainteresowaniem ze strony zwolenników eksperymentów kulinarnych i zdrowego trybu życia cieszy się gryka ekologiczna. Czemu tak się dzieje? Z kilku prostych względów, a mianowicie:

  • gryka jest doskonałym źródłem białka i aminokwasów egzogennych,
  • gryka nie zawiera w sobie zbyt dużej dawki tłuszczu,
  • w gryce można znaleźć spore pokłady błonnika, witamin z grupy B, witaminę E, przeciwutleniacze, fosfor, miedź, potas, cynk, żelazo czy też magnez.

Ekologiczna odmiana gryki nie zawiera w sobie żadnych sztucznych dodatków, dlatego warto się za nią rozejrzeć w sklepie z ekologiczną żywnością i raz na zawsze zadbać o swój organizm. Najlepiej zrobić to w porozumieniu z dietetykiem.

Gryka – jak działa na ludzki organizm? Przydatne informacje

Gryka gromadzi w sobie wiele właściwości prozdrowotnych i może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Odpowiada przede wszystkim za:

  • obniżenie poziomu złego cholesterolu,
  • wspomaganie pracy układu nerwowego,
  • uregulowanie przemiany materii,
  • wsparcie trawienia i układu pokarmowego,
  • zminimalizowanie ryzyka występowania poważnych dolegliwości chorobowych,
  • dodanie organizmowi energii,
  • uregulowanie poziomu cukru we krwi.

Szczególną odmianą gryki jest gryka ekspandowana (wspiera prawidłowy metabolizm), która powstaje na skutek podgrzania i uciskania ziaren gryki w celu ich powiększenia. Doskonałym przykładem w tej kategorii jest gryka wegańska BIO ekspandowana w czekoladzie, w której znajdują się m.in. czekolada gorzka BIO i syrop ryżowy BIO. Gryka ekspandowana w czekoladzie jest nie tylko smaczna, ale stanowi również idealna propozycję na II śniadanie oraz przekąskę.

Zobacz też:  Ile soli na litr wody do makaronu? Przewodnik kulinarnego mistrza

Jakie zastosowanie w kuchni ma gryka? Na co się zdecydować?

Gryka w czekoladzie to zaledwie jeden z pomysłów, który może zostać wykorzystany w kuchni. Ciekawym wyborem dla wszystkich zwolenników gryki będą również: płatki gryczane, mąka gryczana oraz kasza gryczana. Jak widać grykę można przygotowywać na wiele ciekawych sposobów i serwować ją jako dodatek do zup, owsianek i sosów, ale też jeden z głównych składników obiadowych, np. w połączeniu z pieczarkami i mięsem. Kuszącym rozwiązaniem jest zwłaszcza mąka gryczana BIO typ 1850 od BioBabalscy, stanowiąca doskonałą bazę do wypieków. Można z niej przygotować m.in. pyszne i wyraziste pieczywo, domowy makaron, ciastka i ciasteczka czy też naleśniki. Ostateczna decyzja będzie uzależniona od indywidualnych preferencji domowników, ale jak widać grykę zawsze warto mieć w kuchennej szafce. Gryka może się przydać w najmniej spodziewanym momencie, chociaż najczęściej jest serwowana w porze obiadowej, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podawać ją na śniadanie, podwieczorek oraz kolację. Z racji tego można ją jeść praktycznie o każdej porze dnia, chociaż trzeba to robić w rozsądnych ilościach i skonsultować swój plan żywieniowy z dietetykiem.

Artykuł promocyjny.



Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Dodaj komentarz