Najlepsze drzwi do kuchni. Czy praktyczność i estetyczny wygląd mogą iść ze sobą w parze?

Drzwi to element wnętrza, który z reguły wybiera się na lata. Powinien być więc dobrze przemyślany. Musi spełniać zamierzone funkcje. Do każdego stylu można dopasować wybrane modele. Czy idzie to razem z praktycznością? W naszym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi do kuchni. Poznaj walory idealnych drzwi, które przetrwają lata w nienaruszonym stanie!

Czy zamontowanie drzwi do kuchni jest konieczne?

Oczywiście drzwi wewnętrzne w twoim domu nie są elementem obowiązkowym. Obecna moda na otwarte przestrzenie wnętrz to całkowita akceptacja wielu trudności, jakie niesie ze sobą rezygnacja z drzwi. O czym dokładnie mowa? Oto największe problemy otwartych kuchni bez drzwi:

  • przenikalność zapachów;
  • presja na ład i porządek;
  • wykonywanie wielu czynności pod okiem zaproszonych przyjaciół, znajomych czy rodziny.

Posiadanie drzwi w kuchni znacznie ułatwia życie. Przede wszystkim nie musisz się martwić, że ktoś (nie zawsze bliski) sprawdzi, co ugotowałaś na obiad. Kolejną kwestią są nie zawsze przyjemne aromaty – często przechodzą nimi zasłony i inne tekstylia. 

Drzwi do kuchni łatwe w utrzymaniu

Kuchenne drzwi mogą być wykonane z wielu materiałów. Najbardziej klasycznym jest lite drewno, kolejne to płyta MDF, czy tzw. plastry miodu. Rodzaj materiału należy dopasować do budżetu. Jednak bez względu na to drzwi do kuchni powinny być pokryte specjalną powłoką, którą łatwo wyczyścić. W kuchni nietrudno o zabrudzenia różnego rodzaju. Nie można sobie pozwolić na to, aby wnikały w drewniane drzwi, pozostawiając nieestetyczne plamy. Doskonale sprawdzają się skrzydła pokryte specjalnym plamoodpornym lakierem czy innym środkiem o takim właśnie zastosowaniu.

Zobacz też:  Pomysły na mrożone owoce zimą

Drzwi do kuchni a odporność na wilgoć

W kuchni bywa duszno i gorąco. Długie gotowanie potraw sprawia, że para osiada tam, gdzie niekoniecznie powinna. Sytuację ratuje oczywiście okap, jednak czasami nie eliminuje problemu w sposób całkowity. Szczególnie w małych kuchniach, np. w bloku, warto zadbać o drzwi, które będą odporne na wilgoć. W innym wypadku nadmiar wody może spowodować ich odkształcanie. Z biegiem czasu będzie się ono pogłębiać, a samo skrzydło nada się tylko do wymiany. 

Barwa i styl drzwi kuchennych 

Barwa i styl to kwestie bardzo indywidualne. Ilu ludzi, tyle poszczególnych gustów oraz preferencji. Największą popularnością cieszą się skrzydła o neutralnych kolorach, takich jak biel, odcienie drewna, szarości. Odważniejszym użytkownikom spodoba się czerń czy specjalnie wybrane odcienie z różnych palet kolorystycznych. Styl drzwi to już wisienka na torcie. Klasyczne dodają elegancji, przeszklenia doskonale doświetlają i wpisują się w retro klimat. Jeśli masz możliwość ingerencji w ich wielkość, polecamy nieco większe przeszklenia niż w standardowych drzwiach do pokoju. Są dużym ułatwieniem np. podczas podawania posiłków.

Drzwi kuchenne alternatywą dla klasycznych skrzydeł

Drzwi do kuchni wcale nie muszą być standardowe. Wielu klientów ceni sobie modele przesuwne. Świetnie odnajdują się w stylu nowoczesnym czy w pomieszczeniach loftowych. W mieszkaniach w bloku mogą zabierać jednak zbyt wiele miejsca. W takim wypadku można pomyśleć o tzw. drzwiach w typie harmonijki. Nie są aż tak odporne, jak te wykonane z litego drewna – czasami są jednak jedyną opcją na całkowite odseparowanie dwóch niezależnych pomieszczeń.

Gdzie kupić drzwi do kuchni?

Elementy wyposażenia wnętrz takie jak drzwi do kuchni bez problemu kupisz w każdym markecie budowlanym. Jeśli zależy ci na ich jak najlepszej jakości, warto rozejrzeć się za wybranym modelem bezpośrednio u producentów. Czas oczekiwania nie należy do krótkich i często oscyluje w granicach kilku tygodni, a nawet miesięcy. Jest to jednak taki produkt, na który czekać zdecydowanie warto.

Zobacz też:  Ciepłe i zimne kolory w mieszkaniu


Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz