Jak wybrać odpowiednią dla siebie dietę?

Większość osób przechodzi na specjalną dietę po to, aby schudnąć lub zbudować masę mięśniową. W takim przypadku często zastanawiają się nad tym, jaki sposób żywienia wybrać, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Nasz jadłospis powinien być skomponowany w taki sposób, aby dostarczał nam z jednej strony wszystkich niezbędnych makroelementów i witamin. Z drugiej jednak, by jego kaloryczność pozwoliła nam na zrealizowanie naszych celów. Istotne jest również, aby nie zawierał produktów, które nam szkodzą lub których nie lubimy. Stosowanie diety dla wielu osób jest trudne, lecz żadne tabletki na odchudzanie nie pomogą nam osiągnąć takich rezultatów jak dobrze skomponowany jadłospis. Jak wybrać dla siebie odpowiednią dietę? Podpowiadamy.

Jak dopasować dietę do swoich preferencji?

Dieta powinna być dopasowana do naszych indywidualnych preferencji. Oznacza to, że niezależnie od tego czy chcemy schudnąć, nabrać masy mięśniowej czy po prostu zacząć zdrowo się odżywiać, powinniśmy z naszego jadłospisu wykluczyć wszystkie elementy, które nam w jakiś sposób szkodzą. Dlatego jeżeli cierpimy na jakiekolwiek alergie pokarmowe, musimy zastosować dietę eliminacyjną, a więc sposób żywienia, w którym nie uwzględnia się produktów wywołujących nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej spotykane diety eliminacyjne to model bezglutenowy, bezlaktozowy czy bezjajeczny. Z naszej diety powinniśmy usunąć również wszystkie produkty, których po prostu nie lubimy, aby nie stała się ona dla nas karą.

Jak dopasować dla siebie kaloryczność diety?

Kaloryczność diety powinna być dopasowana do naszego celu. Jeżeli chcemy schudnąć, powinniśmy od obliczonej całkowitej przemiany materii odjąć około 10-15%. W przypadku kiedy chcemy zbudować masę mięśniową, wówczas do CPM należy dodać 10-20%. Jeżeli jednak dietę chcemy stosować po to, aby zdrowo się odżywiać czy wyciszyć alergie, wówczas jej kaloryczność powinna wynosić dokładnie tyle, ile obliczona całkowita przemiana materii. Preparaty takie jak tabletki na odchudzanie nie obniżają tych wskaźników. Dlatego mimo ich stosowania, aby chudnąć, musimy spożywać mniej kalorii, niż wynosi nasze CPM. Kalkulatory takich wskaźników uwzględniające naszą masę ciała, wzrost, wiek, płeć, a przede wszystkim aktywność fizyczną w ciągu dnia są ogólnodostępne i łatwe w użyciu.

Zobacz też:  Dieta na zdrowe i mocne zęby

Czy tabletki na odchudzanie zastąpią zbilansowaną dietę?

Niezależnie od tego czy chcemy schudnąć, czy nabrać masy mięśniowej, nasza dieta powinna być dobrze zbilansowana, aby dostarczała nam wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin. Muszą znaleźć się w niej więc warzywa i owoce w sporych ilościach, odpowiednia ilość białka, zdrowych tłuszczy, a także węglowodany. Tabletki na odchudzanie nie zastąpią więc zdrowej i zbilansowanej diety. Mogą one stanowić jedynie dodatkowe wsparcie tego procesu. Pamiętajmy jednak, że sięganie po produkty takie jak tabletki na odchudzanie warto skonsultować z lekarzem.

Materiał partnera.Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023

Dodaj komentarz