Czy ser feta jest zdrowy? Co warto o nim wiedzieć?

Feta jest bardzo ceniona przez miłośników mocnych i wytrawnych smaków. Ze względu na swój charakterystyczny aromat może być używana do przygotowania wielu potraw. Zastanawiasz się, czy ser feta jest zdrowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Czy ser feta jest zdrowy? Wysoka zawartość soli sprawia, że należy go spożywać z umiarem. Oczywiście wcale nie musi to oznaczać, że trzeba całkowicie zrezygnować z jedzenia tego sera, ale z pewnością warto unikać solenia innych potraw spożywanych w tym samym dniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat fety!

Ser feta – co to jest?

Ser feta to rodzaj sera pochodzącego z Grecji. Wytwarzany jest z mleka owczego i ma słony, wyrazisty smak. Jest często używany w sałatkach, kanapkach i daniach z makaronu. Jest wszechstronnym składnikiem, który może nadać smak i kremową konsystencję wielu różnym potrawom.

Ser feta charakteryzuje się białym kolorem. Jest dość spójny i lekko ziarnisty. Można go łatwo pokruszyć na małe kawałki. Gdy wyjmiemy go z solanki, dość szybko wysycha i kwaśnieje. Z tego powodu ser ten jest sprzedawany w opakowaniach z zalewą, przeważnie w formie pojedynczego bloku lub w kawałkach.

Czy ser feta jest zdrowy? Jakie ma wartości odżywcze?

Ser feta jest dobrym źródłem białka, wapnia i fosforu. Zawiera również kwasy tłuszczowe omega–3, które są korzystne dla zdrowia serca. Niektóre badania wykazały, że ser feta może pomóc zmniejszyć ryzyko osteoporozy i wysokiego ciśnienia krwi. 

Jednak ser feta zawiera również dużo tłuszczów nasyconych i sodu, dlatego należy spożywać go z umiarem. 

Ze względu na dużą zawartość wapnia, w połączeniu z produktami bogatymi w witaminę D, pomaga chronić organizm przed różnymi typami raka. Oprócz tego obecne w serze feta białko alfa–laktoalbumina, w momencie wiązania się z jonami wapnia i cynku, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne.

Zobacz też:  Ser podpuszczkowy – czy jest zdrowy i jak powstaje?

Ser feta w diecie redukcyjnej. Czy jest niskokaloryczny? Czy osoby na diecie powinny go unikać?

Wiele osób będących na diecie zastanawia się, czy ser feta jest zdrowy. Jest on często uwzględniany w dietach redukcyjnych, ponieważ uważa się, że jest niskokaloryczny. Jednak w rzeczywistości jest dość wysokokaloryczny – sto gramów zawiera około 264 kalorii. Wynika to z wysokiej zawartości tłuszczu w serze feta, która wynosi około 23%.

Tak więc, choć ser feta może być mniej kaloryczny niż niektóre inne sery, to jednak jego ogólna zawartość kalorii jest dość wysoka. Z tego powodu osoby będące na diecie powinny ograniczyć spożycie sera feta. Powinny również pamiętać o łączeniu sera feta z innymi niskokalorycznymi produktami takimi jak warzywa, aby stworzyć zbilansowany posiłek.

Zastosowanie sera feta w kuchni

Ser feta może być stosowany w wielu potrawach, zarówno jako główny składnik, jak i dodatek. Jednym z najbardziej popularnych sposobów spożywania fety jest użycie jej w sałatce. Feta szczególnie dobrze komponuje się z zielonymi sałatami, ponieważ jej słony smak pomaga zrównoważyć gorycz zieleniny. 

Feta może być również używana jako nadzienie do ciast i ciasteczek. Szczególnie dobrze komponuje się z plackiem ze szpinakiem. Wreszcie, feta jest często używana jako dodatek do pizzy i innych pikantnych dań. Ostry smak fety dobrze łączy się z bogatym smakiem sosu pomidorowego, co sprawia, że jest ona popularnym wyborem dla wielu miłośników pizzy.

Czy ser feta jest zdrowy? Tak, jeśli jest spożywany w towarzystwie innych, niskokalorycznych produktów. Wówczas tworzy z nimi wartościowy i zbilansowany posiłek. Warto pamiętać, że ser ten jest dobrym źródłem wapnia, cynku, selenu i fosforu!Zobacz także:
Zobacz też:  Czy jogurt naturalny jest zdrowy? Sprawdź, dlaczego warto włączyć go do swojej diety!
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz