Ciekawe diety, o których jeszcze nie słyszałaś

Różnego rodzaju diety towarzyszą kobietom już od wielu lat. Dieta Dukana, kopenhaska czy słynna dieta Dąbrowskiej z pewnością obiły Ci się już o uszy. Od tamtej pory naukowcy i dietetycy wciąż pracują jednak nad stworzeniem „diety idealnej”, a w efekcie tych starań powstają nowe, ciekawe założenia i diety dedykowane konkretnym grupom osób. W poniższym artykule wspominamy o dwóch takich dietach!

Świadomość dietetyczna w społeczeństwie wzrasta, a wraz z nią wzrasta krytyczne spojrzenie na różnego rodzaju restrykcyjne diety, które nie mają wiele wspólnego z nauką zdrowych nawyków żywieniowych. Niektóre diety warto jednak wypróbować, aby sprawdzić, czy taki sposób odżywiania przyniesie nam dobre samopoczucie i redukcję wagi. Sprawdź, czy znasz już modele dietetyczne opisane poniżej!

Dieta OXY – 4 etapy dla redukcji masy ciała

Stworzona przez polskie dietetyczki dieta OXY bazuje na spożywaniu antyoksydacyjnych shake’ów oraz większej podaży białka. Całą dietę podzielono na 4 etapy, takie jak: detox, fat burning, step oraz balance, a każdy z nich trwa równo tydzień. Oczywiście cały cykl można powtarzać dowolną ilość razy. Dzięki temu, że jadłospis zawiera głównie niskoprzetworzone produkty spożywcze, stosowanie diety pozwala schudnąć i dostarcza organizmowi cennych witamin oraz składników odżywczych.

Warto pamiętać, że modele takie jak dieta OXY są dobrym wyborem na krótki czas. Można stosować je przez miesiąc czy kilka miesięcy, jednak na dłuższą metę jedynym zdrowym sposobem odżywiania jest zbudowanie sobie odpowiednich i trwałych nawyków żywieniowych.

Dieta MIND, czyli dieta dla zdrowego mózgu

Choć dieta MIND już z nazwy wskazuje na sposób odżywiania skoncentrowany przede wszystkim na zdrowiu naszego mózgu, to jednak stanowi ona także połączenie diety DASH z dietą śródziemnomorską. Faktycznie jej założenia są jednak stworzone tak, aby miała ona realny pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Składniki będące źródłem polifenoli, kwasów omega-3, witamin i składników mineralnych faktycznie działają korzystnie zarówno na układ nerwowy, jak i na funkcjonowanie całego organizmu, a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i objawów demencji.

Zobacz też:  Wartość energetyczna a gęstość odżywcza produktu - co to za parametry i czym się różnią?

Dieta dla każdego – czy to możliwe?

Czy każdy może korzystać z wyżej opisanych diet? Co ciekawe, dieta MIND zaleca m.in. picie niewielkich ilości czerwonego wina. Nie będzie zatem odpowiednia dla wszystkich – na przykład dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią albo osób z chorobą alkoholową. Również dieta OXY, choć opiera się na zdrowych składnikach, nie będzie dobrym wyborem w przypadku osób zmagających się z cukrzycą, insulinoopornością lub innymi jednostkami chorobowymi. Jak więc widać, nie ma diety idealnej dla każdego. Ważne, aby swój sposób odżywiania skonsultować ze specjalistą – dietetykiem, który pomoże Ci zbudować zdrowe nawyki żywieniowe na całe życie i nauczy Cię komponować posiłki dostosowane do potrzeb Twojego organizmu.

Materiał promocyjnyZobacz także:
Archiwum: luty 2024

Dodaj komentarz