Jak ugotować zupę buraczkową – przepis na domowy smak

W skrócie:

  • Przygotowanie składników na zupę buraczkową wymaga buraków, cebuli, marchwi, selera, pietruszki, ziemniaków, czosnku, liścia laurowego, ziela angielskiego, octu, soli, pieprzu i kwasu.
  • Warzywa należy oczyścić i umyć, a buraki zetrzeć na tarce, a pozostałe warzywa posiekać lub pokroić w kostkę.
  • Gotowanie zupy buraczkowej polega na zagotowaniu wody, dodaniu warzyw, gotowaniu na średnim ogniu przez 45 minut, a następnie dodaniu octu, soli, pieprzu i kwasu i gotowaniu przez kolejne 15 minut.
  • Zupę buraczkową można podać z kleksem śmietany, posypaną natką pietruszki i świeżym pieczywem, a także z jajkiem na twardo i kawałkami białego sera.
  • Zupa buraczkowa może być także podawana na zimno jako chłodnik, a tradycyjny wigilijny barszcz czerwony przygotowuje się na zakwasie buraczanym.

Przygotowanie składników na zupę buraczkową

Na początek upewnij się, że masz wszystkie potrzebne składniki: świeże buraki, cebulę, marchew, seler, pietruszkę, ziemniaki, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, ocet, sól, pieprz oraz kwas. W miarę możliwości korzystaj z warzyw z własnej uprawy lub z ekologicznych źródeł.

Przygotowanie warzyw do zupy buraczkowej

Oczyść i umyj wszystkie warzywa. Następnie zetrzyj buraki na tarce o dużych oczkach, posiekaj cebulę, marchew, seler i pietruszkę, a ziemniaki pokrój w kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę, liść laurowy i ziele angielskie również przygotuj.

Gotowanie zupy buraczkowej

Na patelni rozgrzej olej, a następnie dodaj cebulę i zeszklij. W międzyczasie, w dużym garnku zagotuj wodę. Dodaj do niej buraki, marchew, seler, pietruszkę, ziemniaki, czosnek, liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na średnim ogniu przez około 45 minut, aż warzywa będą miękkie.

Zobacz też:  Gotowanie parówek - jak ugotować parówki?

Jak doprawić zupę buraczkową?

Po upływie 45 minut dodaj do zupy ocet, sól, pieprz i kwas. Dokładnie wymieszaj i gotuj przez kolejne 15 minut, aż smaki się połączą. Spróbuj zupy i ewentualnie dopraw do smaku.

Podawanie zupy buraczkowej

Wiesz już, jak ugotować zupę buraczkową. Ale jak ją podać? Dobra propozycja to gorąca zupa z kleksem śmietany, posypaną natką pietruszki i świeżym pieczywem. Na stole możesz także postawić jajka na twardo i kawałki białego sera, które stanowią doskonałe dodatki do tej potrawy.

Warianty zupy buraczkowej

Zupa buraczkowa może być również podawana na zimno – jako chłodnik. Wystarczy ostudzić gotową zupę, dodać do niej jogurt naturalny lub kefir, a następnie dobrze wymieszać. Chłodnik podawaj z koperkiem, posiekanym szczypiorkiem i jajkiem na twardo.

Zupa buraczkowa na wigilijnym stole

Jak ugotować zupę buraczkową na Wigilię? Tradycyjny wigilijny barszcz czerwony przygotowuje się na zakwasie buraczanym, który dodaje mu wyjątkowego smaku i głębi. Zakwas można przygotować samodzielnie, zacierając starte buraki z łyżką mąki i wodą, a następnie pozostawiając na kilka dni w ciepłym miejscu.

Zupa buraczkowa z uszkami

Zupa buraczkowa często podawana jest z uszkami – pierogami nadziewanymi farszem grzybowym. Uszka można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe. Przed podaniem, ugotuj uszka w osobnym garnku, a następnie dodaj do zupy.

Jak przechowywać zupę buraczkową?

Przechowuj zupę buraczkową w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce przez maksymalnie 3–4 dni. Możesz także zamrozić zupę na dłuższy okres – wówczas, przed podaniem, wystarczy ją rozmrozić i podgrzać.

Ciekawostki o zupie buraczkowej

Czy wiedziałeś, że buraki są bogate w witaminy i minerały, takie jak witamina C, potas czy magnez? Zupa buraczkowa to nie tylko smaczne danie, ale także zdrowe i pełne wartości odżywczych.

Teraz już wiesz, jak ugotować zupę buraczkową krok po kroku. Pamiętaj o doprawieniu zupy oraz o możliwości urozmaicenia podania. Smacznego!

Zobacz też:  Jak ugotować wodę – różne sposoby i sprzęty, których możesz użyć


Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Dodaj komentarz