Czy kurkuma jest zdrowa? Co warto o niej wiedzieć?

Kurkuma to przyprawa, która jest powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej. Ma lekko gorzkawy smak i jest często używana do przyprawiania zup i dań z ryżem. Zastanawiasz się, czy kurkuma jest zdrowa? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Czy kurkuma jest zdrowa? Tak, ma silne działanie przeciwzapalne i jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem. Jest używana w Indiach od tysięcy lat jako przyprawa i zioło lecznicze. Jest również stosowana jako barwnik, nadający potrawom żółty lub pomarańczowy odcień. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat kurkumy!

Co to jest kurkuma? Oto podstawowe informacje na jej temat!

Kurkuma jest przyprawą o żółtym kolorze, często stosowaną w kuchni indyjskiej. Jest wytwarzana z wysuszonych i zmielonych korzeni rośliny Curcuma longa i ma wyraźnie ziemisty, lekko gorzkawy smak. 

Jest kluczowym składnikiem curry, a także może być używana do nadawania koloru zupom, potrawom z ryżu i innym potrawom. Oprócz zastosowań kulinarnych jest od wieków stosowana w medycynie tradycyjnej jako lek na różne dolegliwości. Współczesna nauka zaczęła potwierdzać niektóre z tych tradycyjnych zastosowań, a badania wykazały, że kurkuma może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, poprawie funkcjonowania mózgu i obniżeniu ryzyka chorób serca. 

Czy kurkuma jest zdrowa? Jakie ma wartości odżywcze?

Kurkuma to przyprawa, która ma wiele wartości odżywczych. Jest od wieków stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Na przykład jest silnym środkiem przeciwzapalnym, dzięki czemu jest skuteczna w leczeniu zapalenia stawów.

Jest też bogata w błonnik, witaminy i minerały. Ma również właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki tym właściwościom jest skuteczna w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych. Można ją stosować w leczeniu rozstroju żołądka, chorób skóry i ran. 

Zobacz też:  Krupnik – ile kaszy na litr wody potrzeba do stworzenia doskonałej zupy?

Kurkuma może także poprawić funkcje poznawcze i pamięć (chroni przed chorobą Alzheimera). Ponadto ma silne właściwości antyoksydacyjne, co korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. 

Najlepszym sposobem na spożywanie kurkumy jest dodawanie jej do potraw lub przyjmowanie w formie suplementów. Suplementy z kurkumy są dostępne w postaci kapsułek, tabletek i proszku. 

Pamiętaj jednak, że kurkuma może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i powinna być stosowana ostrożnie u osób z zaburzeniami krwawienia lub problemami z pęcherzykiem żółciowym. Jej spożywanie najlepiej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma wątpliwości, że jest ona cennym dodatkiem do diety. Teraz już znasz odpowiedź na pytanie, czy kurkuma jest zdrowa!

Zastosowanie w kuchni

Korzeń kurkumy jest suszony i mielony w celu uzyskania kurkumy w proszku, której używamy do gotowania. Kurkumina jest głównym składnikiem aktywnym kurkumy. W kuchni używa się jej do przyprawiania curry, ryżu i warzyw. Jej kolor wykorzystuje się do barwienia potraw, na przykład grillowanego kurczaka, sosów, zup, potrawek makaronowych, a nawet deserów i koktajli. Pasuje dobrze do takich składników jak dynia, brokuł czy jajka. 

Kurkumę można kupić świeżą lub w postaci sproszkowanej w większości sklepów spożywczych. Świeżą kurkumę można z powodzeniem dodawać zimą do rozgrzewających herbat.

Używając kurkumy w proszku, należy jednak pamiętać, że może ona plamić ubrania i powierzchnie, dlatego należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z nią.

Czy kurkuma jest zdrowa? Tak, ma działanie przeciwzapalne i jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Jest używana w Indiach od tysięcy lat jako przyprawa i zioło lecznicze. Świetnie się sprawdzi też jako dodatek do ryżu, zup czy duszonych warzyw. Zdecydowanie warto ją mieć w kuchni!Zobacz także:
Zobacz też:  Czy wieprzowina jest zdrowa? Co warto o niej wiedzieć?
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz